Menu

Bezpieczeństwo czynne i bierne - czym różnią się te systemy w samochodzie ciężarowym?

Współcześnie jednym z najważniejszych aspektów w trakcie projektowania samochodów osobowych i ciężarowych jest bezpieczeństwo. Istnieją dwa rodzaje bezpieczeństwa, a więc czynne i bierne. Czym różnią się one od siebie? Co chroni kierowców w samochodach ciężarowych?

Bezpieczeństwo czynne i bierne - czym różnią się te systemy w samochodzie ciężarowym?

Bezpieczeństwo czynne i bierne, czyli co chroni kierowcę?

Obecnie w samochodach znajduje się naprawdę wiele różnych systemów bezpieczeństwa, których celem jest ochrona kierowcy, a także pasażerów (o ile znajdują się oni w pojeździe). Dobrze wiedzieć o tym, że kierowcę chronią nie tylko pasy, ale także wiele bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. W pojazdach znajdują się dwa główne systemy bezpieczeństwa, tj. czynne i bierne.

Bezpieczeństwo czynne w samochodzie ciężarowym

Bezpieczeństwo czynne to wszystkie te urządzenia, których najważniejszym zadaniem jest zapobieganie kolizjom i dbanie o to, aby kierowca nie uległ wypadkowi. Bezpieczeństwo czynne to wiele nowoczesnych systemów, ułatwiających jazdę samochodem i pozwalających na łatwiejsze sterowanie. Zdecydowanie najbardziej znany jest system ABS, który powstał już w 1978 roku i obecnie jest standardem w samochodach. W starszych pojazdach konieczne było hamowanie pulsacyjne, ponieważ w innym wypadku mogło dojść do blokady kół. Obecnie jednak można nacisnąć na pedał hamulca najmocniej, jak to tylko jest potrzebne.

Na bezpieczeństwo czynne składają się także takie systemy jak:

  • ABS - pomaga w hamowaniu, dzięki czemu nawet w trudnej sytuacji kierowca może bardzo mocno zahamować, a koła się nie zablokują;

  • system e-Call - obowiązkowy w nowych samochodach od 2018 roku, automatycznie powiadamia służby ratunkowe w momencie, gdy dochodzi do wypadku, a tym samym może to uratować życie kierowcy;

  • tempomat - przydatny szczególnie w samochodach ciężarowych, ponieważ pomaga w ustawieniu jednej prędkości i ułatwia jazdę;

     

     

  • system kontroli zmęczenia kierowcy - dostępny tylko w niektórych samochodach, ale doskonale sprawdzający się na długich trasach, auto proponuje przerwę w pewnym momencie po analizie danych.

W niektórych pojazdach wbudowane są również inne systemy bezpieczeństwa, do których można zakwalifikować między innymi ESP (elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy), a także system kontroli pasa ruchu i wspomaganie parkowania. Ten ostatni system ma szczególne znaczenie w przypadku kolizji na parkingach lub podczas cofania pojazdem ciężarowym.

System bezpieczeństwa biernego w samochodzie ciężarowym

Bezpieczeństwo bierne to elementy wbudowane w pojazd. W samochodzie ciężarowym ogromne znaczenie ma odpowiednia widoczność w pojeździe, a więc między innymi lusterka, nadwozie, budowa auta zgodnie z zasadami ergonomii. W skład bezpieczeństwa biernego wchodzą także takie aspekty jak opony, budowa nadwozia, odpowiednie ustawienie foteli i wiele innych aspektów. Dobrze pamiętać o tym, że na poziom bezpieczeństwa wpływa nie tylko budowa pojazdu oraz dodatkowe systemy, ale także zachowanie kierowcy na drodze oraz jego sposób prowadzenia pojazdu. Znaczenie ma więc rozwaga, umiejętności, zmęczenie, a także stan fizyczny i psychiczny. Kierowca pojazdu ciężarowego ma przed sobą wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ musi w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami, a jednocześnie stosunkowo efektywny, przewieźć towary. Jeżdżąc w sposób bezpieczny, kierowca ma szansę na to, aby systemy bezpieczeństwa czynnego nie były potrzebne w danym momencie i aby nie doszło do żadnej kolizji lub wypadku drogowego.

 Artykuł powstał we współpracy z Prilo - giełdzie, dzięki której zrealizujesz przewóz samochodów

artykuł sponsorowany

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij