Bezpieczeństwo czynne i bierne, czyli co chroni kierowcę?
Obecnie w samochodach znajduje się naprawdę wiele różnych systemów bezpieczeństwa, których celem jest ochrona kierowcy, a także pasażerów (o ile znajdują się oni w pojeździe). Dobrze wiedzieć o tym, że kierowcę chronią nie tylko pasy, ale także wiele bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. W pojazdach znajdują się dwa główne systemy bezpieczeństwa, tj. czynne i bierne.
Bezpieczeństwo czynne w samochodzie ciężarowym
Bezpieczeństwo czynne to wszystkie te urządzenia, których najważniejszym zadaniem jest zapobieganie kolizjom i dbanie o to, aby kierowca nie uległ wypadkowi. Bezpieczeństwo czynne to wiele nowoczesnych systemów, ułatwiających jazdę samochodem i pozwalających na łatwiejsze sterowanie. Zdecydowanie najbardziej znany jest system ABS, który powstał już w 1978 roku i obecnie jest standardem w samochodach. W starszych pojazdach konieczne było hamowanie pulsacyjne, ponieważ w innym wypadku mogło dojść do blokady kół. Obecnie jednak można nacisnąć na pedał hamulca najmocniej, jak to tylko jest potrzebne.
Na bezpieczeństwo czynne składają się także takie systemy jak:
-
ABS - pomaga w hamowaniu, dzięki czemu nawet w trudnej sytuacji kierowca może bardzo mocno zahamować, a koła się nie zablokują;
-
system e-Call - obowiązkowy w nowych samochodach od 2018 roku, automatycznie powiadamia służby ratunkowe w momencie, gdy dochodzi do wypadku, a tym samym może to uratować życie kierowcy;
-
tempomat - przydatny szczególnie w samochodach ciężarowych, ponieważ pomaga w ustawieniu jednej prędkości i ułatwia jazdę;
-
system kontroli zmęczenia kierowcy - dostępny tylko w niektórych samochodach, ale doskonale sprawdzający się na długich trasach, auto proponuje przerwę w pewnym momencie po analizie danych.
W niektórych pojazdach wbudowane są również inne systemy bezpieczeństwa, do których można zakwalifikować między innymi ESP (elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy), a także system kontroli pasa ruchu i wspomaganie parkowania. Ten ostatni system ma szczególne znaczenie w przypadku kolizji na parkingach lub podczas cofania pojazdem ciężarowym.
System bezpieczeństwa biernego w samochodzie ciężarowym
Bezpieczeństwo bierne to elementy wbudowane w pojazd. W samochodzie ciężarowym ogromne znaczenie ma odpowiednia widoczność w pojeździe, a więc między innymi lusterka, nadwozie, budowa auta zgodnie z zasadami ergonomii. W skład bezpieczeństwa biernego wchodzą także takie aspekty jak opony, budowa nadwozia, odpowiednie ustawienie foteli i wiele innych aspektów. Dobrze pamiętać o tym, że na poziom bezpieczeństwa wpływa nie tylko budowa pojazdu oraz dodatkowe systemy, ale także zachowanie kierowcy na drodze oraz jego sposób prowadzenia pojazdu. Znaczenie ma więc rozwaga, umiejętności, zmęczenie, a także stan fizyczny i psychiczny. Kierowca pojazdu ciężarowego ma przed sobą wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ musi w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami, a jednocześnie stosunkowo efektywny, przewieźć towary. Jeżdżąc w sposób bezpieczny, kierowca ma szansę na to, aby systemy bezpieczeństwa czynnego nie były potrzebne w danym momencie i aby nie doszło do żadnej kolizji lub wypadku drogowego.
Artykuł powstał we współpracy z Prilo - giełdzie, dzięki której zrealizujesz przewóz samochodów
artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz