Menu

Powolna odbudowa Zakładu Przyrodoleczniczego

6 milionów złotych przeznaczy w tym roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego na prace przy odbudowie Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju. Jak tłumaczy wicemarszałek województwa Grzegorz Macko, prace nie mogą postępować szybciej, bo inwestycja ma bardzo ograniczone możliwości finansowania ze środków zewnętrznych.

Powolna odbudowa Zakładu Przyrodoleczniczego
Tragiczny w skutkach pożar obiektu wybuchł w nocy z 4 na 5 marca 2018 roku. Ogień strawił większość dachu i uszkodził pomieszczenia wewnątrz budynku. Od tamtego czasu prowadzone są regularnie prace remontowe. Lada chwila minie 5 lat od pożaru a końca inwestycji nadal nie widać. Jak mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, prace muszą być prowadzone małymi etapami, bo na to pozwalają fundusze, zarówno te z Urzędu Marszałkowskiego, jak i zewnętrzne.
 
- Niestety Komisja Europejska nie zgodziła się na przeznaczenie środków europejskich na sanatoria i uzdrowiska. To zamknęło nam pewną furtkę, o co długo walczyliśmy. Niestety się nie udało i musimy szukać innych źródeł finansowania. Problemem jest też to, że obiekt należy do spółki. Uzdrowisko Szczawno-Jedlina jest spółką prawa handlowego, więc pozyskiwanie środków dla dużych spółek prawa handlowego odbywa się na zupełnie innych zasadach, niż regularne dotacje z programów rządowych, czy europejskich. Musimy to wziąć na własne barki, bo spółka należy do województwa. Regularnie rokrocznie dokapitalizowujemy spółkę, aby na ten cel szły środki - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
 
Łącznie w tym roku zarząd województwa zaplanował w budżecie 11 milionów złotych dla Uzdrowiska Szczawno-Jedlina. Z tych środków 6 milionów złotych ma zostać przeznaczone na kolejny etap prac remontowych w Zakładzie Przyrodoleczniczym a 5 milionów złotych na wymianę stolarki okiennej w Domu Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju.
 
 
- Wiemy, jakie są w tej chwili ceny energii i ogrzewania. W pewnym stopniu korzystamy z taryf ulgowych zaproponowanych przez rząd, ale chcemy minimalizować te koszty. Stąd część środków idzie na odbudowę Zakładu Przyrodoleczniczego, ale też pamiętamy, aby inne obiekty nadal mogły przynosić zysk do spółki, bo tam na co dzień są kuracjusze, jest realizowany kontrakt i spółka na tym zarabia. Z jednej strony musimy inwestować w bieżącą bazę a z drugiej strony w odbudowę tego, co przez poprzedników zostało zaniedbane - dodaje Grzegorz Macko.
 
 
Z dotychczasowych prac przy odbudowie Zakładu Przyrodoleczniczego udało się m.in. wybudować nowy dach, wykonano prace hydroizolacyjne ścian piwnic oraz naprawiono stropy piwnic, odtworzono stolarkę okienną i drzwiową. Więcej o inwestycjach w regionie porozmawiamy z wicemarszałkiem Grzegorzem Macko w programie Gość Dnia po godzinie 17:00.

plr
foto: FB Cezary Przybylski, TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Idzie ch*j przez gnój (28 lutego 2023 18:12)
Cytuję użytkownika: Idzie Grześ przez wieś...
macko co z audytem ze szpitala im Sokołowskiego? Ile podatnicy za audyt zapłacili? Robiłeś konferencję pod szpitalem, a później już o tym zapomniałeś? macko jesteś tak wiarygodny jak ten cały PiS. Po wyborach życzę ci pracy na lince.
Przed wyborami się dowiesz przygłupie.
Ale jaja jak z OFE robią wał na Polakach (28 lutego 2023 15:57)
Tusk obiecuje mieszkania bez wklady wlasnego, 0% kredyt na zakup mieszkania. No coz, pozniej wyjdzie i powie, mieszkania zakupiuone w ten sposob, nie sa wlasnoscia Polakow. Buehehehe. Zreszta w Wałbrzychu juz tak było. ROmek Szlemej rozdawal mieszkania do remontu, z opcja mozliwosci wykupu pozniej takiego mieszkania. jak wielu sie przejechało na walku, gdy sie okazalo, ze wyremontowane mieszkanie kupic nie mozna, bo jest zastawione pod kredyty u banksterow przez miasto. De facto chata juz banksterow. Bo kto splaci 750 mln długow Szelemeja i PO wjebane na glowy mieszkancow i kiedy?
spec (28 lutego 2023 10:05)
Cytuję użytkownika: Dorota
Dofinansowanie willa plus funkcjonuje powszechnie niestety dla wybrańców partyjnych. Szybki remont sanatorium to szybki zwrot kosztów i dostępność do rehabilitacji . Zdrowotna misja instytucji nie jest spójna z potrzebami partyjnymi. Niestety na remont pieniądze nie będą płynęły szerokimi milionowymi strumieniami jakie potrafi uruchomić Pan Czarnek
Do garow dziurawcu
Idzie Grześ przez wieś... (28 lutego 2023 9:06)
macko co z audytem ze szpitala im Sokołowskiego? Ile podatnicy za audyt zapłacili? Robiłeś konferencję pod szpitalem, a później już o tym zapomniałeś? macko jesteś tak wiarygodny jak ten cały PiS. Po wyborach życzę ci pracy na lince.
Prezes (28 lutego 2023 8:16)
Ktoś odpowiedział za ten pożar? Za straty , za zniszczenia!
edek (28 lutego 2023 7:46)
pis.umie tylko niszczyc im zawsze ktos i cos przeszkadza by bylo normalnie 7 lat kryzysu i walki z wiatrakami caly czas emerytury realnie w dol bida z nedza
Mieszkaniec Szczawna (28 lutego 2023 2:03)
Co on opowiada za głupoty???? Stolarkę okienna wymienili 3 lata temu???
Dorota (28 lutego 2023 0:51)
Dofinansowanie willa plus funkcjonuje powszechnie niestety dla wybrańców partyjnych. Szybki remont sanatorium to szybki zwrot kosztów i dostępność do rehabilitacji . Zdrowotna misja instytucji nie jest spójna z potrzebami partyjnymi. Niestety na remont pieniądze nie będą płynęły szerokimi milionowymi strumieniami jakie potrafi uruchomić Pan Czarnek
Szczawno Vegas (27 lutego 2023 19:07)
Wyburzyć to w cholerę i wybudować Dom Zdrojowy na miarę XXI w albo kasyno z ruletką ,black jackiem i jednorękimi bandytami i będzie jak w Las Vegas.Zaprosić gwiazdy polskiej piosenki do występów w kasynie żeby grający kuracjusze mieli rozrywkę w przerwie od gier.Oraz otworzyć sieć lombardów żeby przegrani mieli gdzie zastawiać biżuterię zegarki itp rzeczy żeby móc się odegrać.
Przypomnę co mówił Pan Premier (27 lutego 2023 18:58)
Cimoszewicz w takich przypadkach do powodzian w 1997 "Trzeba było się wcześniej ubezpieczyć od pożaru ,powodzi i innych wypadków losowych".
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

szczawno-zdrój  |   uzdrowisko  |   zakład przyrodoleczniczy  |   pożar  |   odbudowa  |  

Pożar zbiorników z gazem w Strzegomiu. Ewakuacja mieszkańców

Festyn Parafialny w Szczawnie-Zdroju w Święto Wolności - przypadek?

Pożar przy Placu Grunwaldzkim (FOTO / VIDEO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij