Menu

Strażacy podsumowali rok 2022

Straż Pożarna coraz bardziej odbiega zakresem obowiązków od swojej nazwy, bo zdarzenia pożarowe stanowią mniejszą część wyjazdów ratowników. Wałbrzyscy strażacy podsumowali miniony rok, który ponownie przyniósł wiele nieoczywistych wyzwań.

Strażacy podsumowali rok 2022
W minionym roku wałbrzyska Państwowa Straż Pożarna i powiatowe jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych brały udział w 2188 działaniach ratowniczych. Aż 122 wyjazdy dotyczyły fałszywych alarmów. Co ciekawe 733 zdarzenia dotyczyły pożarów a o wiele więcej, bo 1333 razy Straż Pożarna wzywana była do tzw. miejscowych zagrożeń, czyli działań niezwiązanych z ogniem.
 
- Straż Pożarna już nie jest taka, jaką sobie kiedyś wyobrażaliśmy, jaką budowali nasi dziadkowie. Teraz to jest szeroko zakrojone ratownictwo. W naszym powiecie tylko 34% zdarzeń to pożary. Na poziomie całego kraju to już tylko 20%. Coraz częściej Straż Pożarna zajmuje się ratowaniem ludzi podczas miejscowych zagrożeń, usuwaniem skutków powodzi i innych klęsk żywiołowych, a coraz rzadziej podczas pożarów. Naszych ludzi powinno się raczej określać mianem ratownika, a nie strażaka. Pamiętam dyskusje nad ustawą, w której chciano zamienić miano strażaka-ochotnika na ratownika-ochotnika, ale ludzie nie chcieli się na to zgodzić. Z naszych interwencji wynika jednak, że jesteśmy coraz bardziej ratownikami, niż strażakami - twierdzi st. bryg. Krzysztof Szyszka, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.
 
 
Z działań niestandardowych w minionym roku pandemię zastąpiła wojna na Ukrainie. Strażacy aktywnie włączyli się w pomoc na rzecz uchodźców.
 
- Nasza komenda, jak i cała Straż w Polsce mocno zaangażowała się w pomoc. Zadysponowaliśmy swój autobus, który już 26 lutego jeździł przez granicę wschodnią i przewoził ludzi. Przygotowywaliśmy tymczasowe miejsca dla uchodźców, angażowaliśmy się w zbiórki darów, organizowaliśmy magazyn przy ul. Villardczyków, gdzie szczególnie intensywnie działało nasze OSP Wałbrzych. Zbieraliśmy też sprzęt strażacki i udało się go zgromadzić aż 7 palet. Nasi strażacy z całego powiatu pokazali ogromne serca, oddając swój sprzęt, który mieli w zapasie - mówi Krzysztof Szyszka.
 
 
Jako najczęstszą przyczynę powstawania pożarów wskazano umyślne podpalenia (447 zdarzeń). Wśród zdarzeń niezwiązanych z pożarami najczęściej strażacy interweniowali podczas usuwania skutków huraganów i silnych wiatrów (225 zdarzeń). Jak podkreślił starosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, tegoroczny atak zimy (nieujęty w ubiegłorocznym raporcie) pokazał, jak bardzo potrzebni są nasi ratownicy.
 
- Mieliśmy naprawdę rekord pod względem ilości uszkodzonych drzew i blokowania dróg. Z moich informacji wynika, że najdłuższa blokada na drodze powiatowej trwała godzinę. To by się nie udało, gdyby nie jednostki OSP i PSP. Ja nie miałem żadnych szans odblokowania tych dróg swoimi zasobami, choć pracowały trzy drużyny. Sami wiecie, że po odblokowaniu drogi i obróceniu samochodu przychodziły trzy następne zgłoszenia dotyczące dalszych odcinków tej samej drogi. Za tę ciężką pracę bardzo wam dziękuję - mówił starosta Krzysztof Kwiatkowski.
 
 
 
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podkreślał rosnącą rolę strażaków w ratownictwie medycznym, bo coraz częściej są dysponowani również do tego typu zdarzeń.
 
- Uważam, że ten trend będzie się w Polsce nasilał. Przypominam, że dwa lata temu z panem Zbigniewem Szczygłem, obecnym radnym sejmiku, byłym komendantem PSP województwa wałbrzyskiego przygotowaliśmy wniosek do Krajowego Planu Odbudowy na wyposażenie jednostek PSP i OSP w subregionie wałbrzyskim i ziemi kłodzkiej w wyjazdowe wozy Straży Pożarnej, wyposażone jak karetki. Ten wniosek jest złożony w Warszawie i jeśli Polska wcześniej, czy później otrzyma środki z KPO, to tam są zapisane na ten cel ogromne sumy - mówi Roman Szełemej.
 
 
Za najgroźniejsze zdarzenie, w jakim brali udział strażacy w minionym roku uznano pożar hal poprzemysłowych przy ul. Ludowej. Najważniejszymi działaniami szkoleniowymi określono ćwiczenia na Obwodnicy Europejce, które miały miejsce tuż przed jej otwarciem.
 
 
Z pełnym raportem dotyczącym funkcjonowania Straży Pożarnej w powiecie wałbrzyskim można zapoznać się na poniższym nagraniu:
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

MIKI (2 marca 2023 14:52)
2188 : 365 ........... ???? = 5,99 na 24 godziny pracy .... A teraz proszę się zainteresować ile interwencji dziennie podejmują policjanci narażając swoje życie................ :-)
Roman 500 000 (2 marca 2023 7:35)
No i już nieogolona twarz musiała naobiecywac cudów. Tzn wystawić się do kamery.Reszta moze być standardowym kłamstwem.

Dodaj komentarz

straż pożarna  |   112  |   podsumowanie  |   działania ratownicze  |   pożar  |   wojna  |   ratownictwo  |  

Pożar zbiorników z gazem w Strzegomiu. Ewakuacja mieszkańców

Dzieciaki nagradzały 'Wzorowych Kierowców'

To nie 'CSI' - tak wygląda prawdziwe laboratorium kryminalistyczne

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij