Menu

Chcą sami produkować ''zieloną energię''

Czarny Bór jako jedyna gmina z powiatu wałbrzyskiego ma zamiar przystąpić do spółdzielni energetycznej wraz z dwiema gminami z powiatu kamiennogórskiego i firmą Sanikom. Celem spółdzielni będzie m.in. wybudowanie zakładów produkcji zielonej energii na własne potrzeby.

Chcą sami produkować ''zieloną energię''
W siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczosci Gminy Kamienna Góra, odbyło się podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia spółdzielni energetycznej na terenie gmin Kamienna Góra, Lubawka, Czarny Bór, a także przedsiębiorstwa Sanikom Sp. z o.o. Na spotkaniu byli obecni wójt Patryk Straus, zastępca burmistrza Sławomir Antoniewski, wójt Adam Górecki oraz prezes Edward Kaczor.
 
To spotkanie dopiero rozpoczyna długą drogę do zarejestrowania spółdzielni energetycznej, której celem będzie produkcja energii elektrycznej, cieplnej oraz biogazu przez interesariuszy podpisanego porozumienia. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem analizy biznesowej i koncepcji funkcjonowania nowej organizacji. Zawiązanie spółdzielni otwiera drogę do możliwości pozyskania finansowania na prace projektowe oraz budowę odnawialnych źródeł i magazynów energii. W ramach spółdzielni, jej członkowie planują budowę różnych źródeł energii – instalacji fotowoltaicznych, instalacji wiatrowych oraz instalacji produkujących biogaz, który może zostać przekształcony w energię elektryczną lub wykorzystany do zasilania pojazdów.
 
W związku z ograniczeniami prawnymi członkami spółdzielni mogą być maksymalnie trzy sąsiadujące gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie. Prace już się rozpoczęły, a pierwsze efekty powinny być widoczne w przyszłym roku. Za koordynację prac związanych z utworzeniem spółdzielni odpowiedzialny jest Inkubator Przedsiębiorczości.
 
 
– Spółdzielnia jest rozwiązaniem pozwalającym w przyszłości znacząco obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej na potrzeby naszego samorządu. To tania energia dla szkół, urzędu czy oświetlenia ulicznego – mówi wójt Patryk Straus.
 
– Spółdzielnię energetyczną pierwotnie będą tworzyły 4 podmioty (3 gminy oraz Sanikom), lecz docelowo zakładamy zaproszenie do współpracy lokalnych przedsiębiorców, którzy również będą mieli dostęp do taniej i zielonej energii – dodaje Krzysztof Solarz, szef Inkubatora Przedsiębiorczości.

opr.plr
źródło/foto: ID Informacje Dolnośląskie
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

KrwawyLoLo (3 marca 2023 8:18)
Wszystko git. Ciekawe kiedy przystąpią do C40 i będą samowystarczalni w hodowli i spożyciu robali.

Dodaj komentarz

powiat wałbrzyski  |   czarny bór  |   kamienna góra  |   lubawka  |   spółdzielnia energetyczna  |   energia  |   prąd  |   środowisko  |   ekologia  |  

''Przedszkole'' w starostwie — starosta i radny wyzywają się jak...

Region: kolejne nieczynne dystrybutory

S3: Lubawka - Kamienna Góra. Coraz blizej końca

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij