Menu

Wielka wymiana okien w Książu

W całym kompleksie zamkowym jest ponad 1000 okien w tym ponad połowa w samym zamku. Ich wymiana prowadzona jest etapami. Obecnie trwają prace m.in. w Apartamentach Cesarskich.

Wielka wymiana okien w Książu
W ramach obecnego, piątego już etapu  prac wyremontowane zostaną łącznie 23 zabytkowe okna. Najwięcej z nich, bo aż 14, doczekało się renowacji na pierwszym piętrze skrzydła zachodniego w Apartamentach Cesarskich, które znajdują się bezpośrednio pod dwukondygnacyjną Salą Balową.  W tej części zamku aż w siedmiu salach można podziwiać wystawę historycznych fotografii „Książ od kuchni/ Z albumu księcia”. Skrzydło zachodnie wraz z sąsiadującym z nim skrzydłem północnym powstały podczas przebudowy Książa za czasów księcia Jana Henryka XV Hochberg von Pless, w latach 1909-1914. Do charakterystycznych elementów architektury tej strony Książa należą dwie neorenesansowe  wieże zwane Basztą Jerzego (od południowego zachodu) i Basztą Białą (od północnego zachodu).
 
 
Prace remontowo-konserwatorskie objęły także stolarkę okienną na pierwszym piętrze skrzydła południowego na korytarzu łączącym salony w amfiladzie barokowej z dwudziestowieczną częścią zamku. Biegnący wzdłuż Sali Krzywej korytarz nosi nazwę Hallu Bolka i pamięta czasy średniowiecznych budowniczych zamku. Dodatkowo wyremontowane zostały dwa okna znajdujące się obok tzw. „skałki szczęścia” czyli odsłoniętego fragmentu skały na której wybudowany jest zamek.
 
 
-Trzeci co do wielkości zamek w Polsce to zabytek wymagający kompleksowych remontów i ciągłych nakładów finansowych. Remonty i konserwacja bieżąca drewnianej stolarki okiennej odbywają się zgodnie z programem prac konserwatorskich. W ramach tych prac okna zostały uzupełnione o drewniane ubytki, pomalowane oraz wykonano do nich nowe mosiężne okucia (klamki i zawiasy). Wszystkie zostały także uszczelnione – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
 
 
opr.plr
źródło/foto: Zamek Książ
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Wałbrzych czyli Ddojenie chudej krowy. (10 marca 2023 10:39)
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
A zapłacą chociaż?
Po co pytasz jak wiesz.
Analityk miejski (10 marca 2023 10:36)
A zapłacą chociaż?
Kocur (10 marca 2023 7:58)
Na taką liczbę 23 i to jest wielka wymiana? Skok jakościowy jak u żaby.

Dodaj komentarz

Zamek Książ  |   remont  |   okna  |   inwestycja  |  

Postęp prac na Placu Grunwaldzkim. Jest już kostka po jednej...

Remont kolejnych kamienic za prawie 7 mln. zł.

Budowa wieży z lotu ptaka (VIDEO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij