Menu

Apokaliptyczna wizja utrwalona w szkle

Jak wyglądałby nasz świat, gdybyśmy musieli zacząć wszystko od nowa? Na to pytanie odpowiedź próbuje znaleźć Justyna Żak, artystka tworząca dzieła ze szkła. Jej najnowszą wystawę można oglądać w Galerii Sztuki BWA przy ul. Słowackiego.

Apokaliptyczna wizja utrwalona w szkle
Justyna Żak jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, rozpoczynając pracę jako pracownik naukowo-dydaktyczny na macierzystej uczelni. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Skąd wzięło się jej zamiłowanie do szkła, jako materiału twórczego?
 
- Wybrałam szkło ze względu na jego wszechstronność. Zakochałam się w metodach formowania szkła tradycyjnymi metodami poprzez dmuchanie. To niesamowity spektakl światła i jak ja to nazywam, walka z żywiołami - mówi Justyna Żak.
 
 
Prace, które możemy oglądać na wystawie "OD-NOWA" powstały niedawno specjalnie na to wydarzenie. Co artystka chce przez nie przekazać?
 
 
- Obiekty te powstały z szacunku oraz fascynacji do świata, który nas otacza. Również z troski o ten świat i strachu, że wszystko, co nas otacza, może w pewnym momencie zniknąć. Ten temat odnosi się zarówno do zmian klimatycznych, jak i zmian społeczno-politycznych. Faktury, które pokrywają każdy z obiektów powstały w towarzystwie wysokiej temperatury. Mamy tutaj spalone drewno, fakturę skały, która ma symbolizować mało żyzną ziemię. Mamy też fakturę pustej pszczelej barci, w której nie ma miodu - wymienia Justyna Żak.
 
 
Wystawę można oglądać w siedzibie Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA przy ul. Słowackiego 26 do 13.04. Więcej o twórczości Justyny Żak dowiecie się z rozmowy z artystką w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

BWA  |   sztuka  |   kultura  |   wystawa  |   wernisaż  |   justyna żak  |   szkło  |  

Podzamcze: wystawa fotograficzna i muzyka klasyczna

SILENTlive zbiera na nową płytę. Pomożecie artystom z Wałbrzycha?

Zamek Książ ratuje matryce z Fabryki Kristoff

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij