Menu

1300 monet z XIV i XV wieku w Starej Kopalni

Ponad 1300 monet z XIV i XV wieku zawierał skarb odnaleziony w 2016 roku w Boguszowie-Gorcach. Po konserwacji i zbadaniu przez archeologów został on przekazany do Starej Kopalni, gdzie będzie na stałe dostępny do oglądania dla zwiedzających.

1300 monet z XIV i XV wieku  w Starej Kopalni
Skarb groszy praskich z XIV i XV wieku z Boguszowa – bo o nim mowa to odnaleziony w glinianych naczyniach średniowieczny środek płatniczy. Ponad 1300 monet zostało wykopanych przypadkiem przez chcącego zachować anonimowość mieszkańca przy drodze w lesie na terenie dziś administracyjnie należącym do Boguszowa Gorc w styczniu 2016 roku. To ścieżka łącząca Sobięcin z Boguszowem.
 
Znalazca przyniósł je do wałbrzyskiego magistratu i tym samym nadał nowy bieg wydarzeń cennemu znalezisku. Gliniane naczynia z monetami trafiły do Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków a następnie wypożyczone zostały do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który skatalogował i przygotował specjalne opracowanie dotyczące tego znaleziska. Potrzeba było na to czasu i funduszy, ale udało się i wykonane ze srebra czeskie monety doczekały się właściwie pionierskiego dla Polski opracowania o tej tematyce.
 
Zarówno wielkość, jak i wartość skarbu sprawia że to wyjątkowe przedsięwzięcie na skalę Polski. Dziś skarb ma ogromną wartość – wręcz bezcenną dla archeologów, ale również nominalnie już w średniowieczu tak duża ilość monet miała sporą wartość. Monety pochodzące z okresu panowania Karola IV i Wacława IV, czyli lat z przedziału 1346 -1419 w okresie prężnie rozwijającego się w tym czasie Księstwa Świdnicko – Jaworskiego, do którego należały osady na terenie dzisiejszego Boguszowa Gorc i Wałbrzycha.
 
Skąd taka wartość groszy praskich? Głównie dlatego że były ówczesnym środkiem gromadzenia kapitału i oszczędności i były walutą międzynarodową. Popularne w tamtym okresie denary miały znaczenie bardziej lokalne, były bardzo często przetapiane i wymieniane na nowe. Nie zawsze miały taką samą wartość co było zależne od regionu. Na skalę szerszego obszaru, wielu Państw wspólna waluta o silniejszym znaczeniu miała ułatwić handel.
 
Przy kopalniach srebra w Kutnej Horze, dzisiejszej Republice Czeskiej zaczęto więc bić monety ze srebra o gramaturze ok 4 g, które miały spełniać środek płatniczy dla wielu krajów, w których kwitł przecież handel i przemysł. Stworzono międzynarodową walutę, którą w dzisiejszych czasach moglibyśmy porównać do Euro. Duże denary potocznie zwane groszami praskimi przyczyniły się do rozwoju gospodarek europejskich krajów tamtego okresu, m.in. Mołdawii, Węgier, czy obszaru Niemiec. Grosze praskie spory wpływ na politykę monetarną miały również w Polsce, bo to na ich wzór w XIV wieku ostatni król Polski z rodu Piastów – Kazimierz Wielki przeprowadził reformę monetarną. Wprowadził w Królestwie Polskim jedną stabilną silną monetę – grosze krakowskie.
 
 
Monety, które od 10 marca na stałe dostępne będą do zobaczenia w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to niewątpliwe cenny skarb świadczący i pozwalający na przybliżenie nam dziejów tych terenów. Tym bardziej że wzbogacone będą o wystawę zabytków archeologicznych  zgromadzonych w wałbrzyskim muzeum z bardzo szerokiego okresu chronologicznego.
 
Znaleziska reprezentujące okres od późnej epoki lodowcowej aż do współczesności, wszystkie pochodzące z terenu regionu wałbrzyskiego. Na wystawę składają się przedmioty codziennego użytku jak m.in. naczynia, narzędzia czy elementy uzbrojenia. Wystawa będzie miała charakter stały i  będzie można ją oglądać codziennie bezpłatnie. To zdecydowanie wystawa skarbów o dużej wartości nie tylko historycznej.
 
Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na piątek 10.03 na godzinę 18:00 w  Starej Kopalni - budynek B10 (III piętro). Wstęp na wydarzenie bezpłatny. Organizatorami są:
Miasto Wałbrzych, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Wałbrzychu, Centrum Nauki i Sztuki Stara Koplania w Wałbrzychu.
 
opr.plr
foto: Stara Kopalnia
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Daniel (26 lipca 2023 12:51)
Mało kto wie że znalazca skarbu wałbrzyskiego ma dług za mieszkanie Wałbrzych i komornika na głowie
Podzamczanin (11 marca 2023 1:41)
Cytuję użytkownika: denar
Cytuję użytkownika: Podzamczanin
Wartość skarbu musi byc symboliczna bo inaczej byłby w strzeżonym muzeum a nie w kopalni gdzie Kowalski w nocy łatwo ukradnie.
Przyjdz i zobacz w jakiej gablocie mieszczą się monety. Wtedy zdasz sobie sprawe że twój komentarz jest zwyczajnie głupi.
Ty myślisz ze gablota zatrzyma prawdziwych zlodziei? Naiwny. Jakby to był skarb to już by fachowcy od takich robot z całego świata kuli plan jak by to ukraść. A ochroną? Pewnie dziadki emeryty jak wszędzie.i dopiero na alarm zjawia się nieemeryt,ale co zrobi 2 osoby? Wartość muzealna,finansowo to leży Jak by to było wiele warte,żadna gablota nie zatrzyma gangu fachowych zlodziei,nie takich z 11 listopada ;-)))))
Goldmann,, ,, (10 marca 2023 14:55)
,,a ile dostał,,ten biedny człowiek,,,,co znalazł,,,, żal mi go,,,ale,,,,,
denar (10 marca 2023 13:51)
Cytuję użytkownika: Podzamczanin
Wartość skarbu musi byc symboliczna bo inaczej byłby w strzeżonym muzeum a nie w kopalni gdzie Kowalski w nocy łatwo ukradnie.
Przyjdz i zobacz w jakiej gablocie mieszczą się monety. Wtedy zdasz sobie sprawe że twój komentarz jest zwyczajnie głupi.
Podzamczanin (10 marca 2023 13:26)
Wartość skarbu musi byc symboliczna bo inaczej byłby w strzeżonym muzeum a nie w kopalni gdzie Kowalski w nocy łatwo ukradnie.
Pytanie o pazerność (10 marca 2023 13:25)
Dlaczego skarb z Boguszowa trafił do Wałbrzycha???

Dodaj komentarz

stara kopalnia  |   skarb  |   grosze praskie  |   wystawa  |   historia  |   archeologia  |  

'Zniknięcie jako infekcja' - zapraszamy na wernisaż do BWA

Podzamcze: wystawa fotograficzna i muzyka klasyczna

Zamek Książ ratuje matryce z Fabryki Kristoff

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij