Menu

Wyremontują XIX-wieczny tunel na trasie kolejowej do Jeleniej Góry

Rusza przebudowa tunelu kolejowego na trasie między Wrocławiem a Jelenią Górą. Obiekt z XIX w. zostanie poszerzony, wymienione będą tory i sieć trakcyjna. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ok. 85 mln zł ze środków budżetowych zapewni swobodne mijanie pociągów i możliwość równoczesnego przejazdu po dwóch torach – w efekcie zwiększą się możliwości linii kolejowej, która umożliwi sprawniejsze połączenia w Karkonosze.

Wyremontują XIX-wieczny tunel na trasie kolejowej do Jeleniej Góry
Rozpoczęcie inwestycji przewidywane jest w niedzielę, 12 marca br. W początkowej fazie wykonawca zrealizuje prace przygotowawcze – przygotowany będzie m.in. tor wewnątrz tunelu, którym w trakcie zasadniczych robót będą jeździć pociągi pasażerski i towarowe. Zakres prac został uzgodniony z przewoźnikami i ujęty w rozkładzie jazdy. Planowane na ok. 4 tygodnie roboty wymagać będą zmian w ruchu kolejowym – obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Informacje dla podróżnych są dostępne na peronach, a także na Portalu Pasażera.
 
Nowoczesna technologia pozwoli na maksymalne utrzymanie przejezdności i ograniczy tymczasowe zmiany do minimum – przy inwestycji wykorzystana zostanie maszyna typu „TEM” w technologii robót „tunel w tunelu”. Maszyna umożliwia skucie materiału skalnego i w efekcie poszerzenie tunelu do wymaganych wymiarów oraz „natryskanie” betonu na ściany. Obudowa urządzenia tworzy przestrzeń do bezpiecznego przejazdu pociągów, bez konieczności zabudowy dodatkowych osłon toru. Po zakończeniu głównej fazy prac niezbędne będzie wstrzymanie ruchu na kilka tygodni dla zabudowy nowych torów.
 
Zaplanowane przez PLK S.A. roboty zwiększą atrakcyjność połączeń. Prace obejmą gruntowne odnowienie ok. 300 m tunelu: rozebrana zostanie kamienna obudowa obiektu, którą zastąpi mocniejsza i bardziej wytrzymała żelbetowa konstrukcja. Wyremontowane zostaną ściany oporowe wraz z odwodnieniem. Sprawne przejazdy na lata zapewni wymiana torów i sieci trakcyjnej.
 
 
Głównym efektem prac – obok odnowienia i wzmocnienia konstrukcji tunelu koło Trzcińska – będzie „powiększenie” skrajni obiektu i zwiększenie możliwości organizacji połączeń kolejowych. Tunel umożliwi równoczesny przejazd pociągów po dwóch torach. Obecnie, ze względu na obowiązujące przepisy, taka organizacja ruchu nie jest możliwa.
 
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na inwestycję blisko 85 mln zł (netto) ze środków budżetowych. Wcześniej PLK przygotowały za 1,3 mln zł dokumentacje projektową. Zakończenie zadania „Rewitalizacja tunelu liniowego w km 118,700 wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, w ramach szerszego projektu „Prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław – Zgorzelec na odcinku Wrocław – Jelenia Góra oraz przyległych łącznicach” przewidywane jest obecnie w IV kw. 2024 r.
 
Tunel trzciński to trzystumetrowy obiekt z połowy XIX wieku. Obiekt, wykorzystywany w ruchu pasażerskim i towarowym m.in. do obsługi kopalni odkrywkowych, znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów, w pobliżu Trzcińska, na linii Wrocław – Jelenia Góra (linia kolejowa nr 274). Linia prowadząca m.in. przez Wałbrzych zapewnia dobre codzienne i okazjonalne podróże koleją. W ostatnich latach, dzięki pracom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., skrócił się czas przejazdu, a przebudowa i budowa przystanków zwiększyła dostępność do kolei.
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

nie możliwe (13 marca 2023 17:08)
w tej chwili przez ten tunel myka około 20 pociągów,jak zwiększą przepustowość to będzie można tym tunelem puścić pociągi z całej Polski
Ostrożny (11 marca 2023 16:56)
Przecież dwa tory są od początku wybudowania tego tunelu przez Rzeszę Niemiecką i swoboda mijania się pociągów w tym tunelu jest cały czas.Niech ta spółka inwestuje z własnych zysków a nie doi budżet Państwa czyli nas wszystkich. CBA powinna się temu przyjrzeć.

Dodaj komentarz

dolny śląsk  |   kolej  |   pkp  |   tunel  |   remont  |   rewitalizacja  |   pociąg  |  

Wycięli drzewa, będzie remont drogi

Gdyńska też do remontu

Rondo na Moniuszki - przesunięto przetarg

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij