Menu

Premiera filmu o skarbie z wałbrzyskiej piwnicy

Film dokumentujący moment otwarcia i proces pierwszej inwentaryzacji skarbu znalezionego w piwnicy na Starym Zdroju doczeka się swojej premiery już 20 marca w Filii Multimedialnej Biblioteki Pod Atlantami na Podzamczu.

Premiera filmu o skarbie z wałbrzyskiej piwnicy
Skarb odnaleziono w połowie listopada w kamienicy przy ul. Kuracyjnej w dzielnicy  Stary Zdrój. Odkryli go robotnicy podczas remontu piwnicy. Znaleziono skrzynie, walizki, książki, dokumenty, porcelanę i przedmioty codziennego użytku pochodzące sprzed 80 lat.
 
 
W zalutowanych skrzyniach, które przed otwarciem zbadali pirotechnicy, znajdowały się gazety, książki i przedmioty wskazujące, że ich właściciele byli zwolennikami Adolfa Hitlera. Depozyt nie należał do jednej rodziny, a schowali go w jednym miejscu sąsiedzi. W znalezionych rzeczach był portret Fuhrera, flaga Trzeciej Rzeszy i dokumenty.
 
 
Moment otwierania skrzyń i pierwsze chwile, w których skrupulatnie przeglądano zawartość skarbu udokumentował na filmie regionalista Łukasz Kazek. Premiera filmu odbędzie się 20 marca w Multimedialnej Filii Biblioteki Pod Atlantami na Podzamczu o godzinie 18:00. Będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć ten dokument na dużym ekranie.
 
 
 
 
opr.plr
foto: P. Mistrzak
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Znalezione dokumenty i książki nie kłamią (25 marca 2023 19:58)
Adolf Hitler podczas kampanii wyborczej NSDAP na stadionie na Nowym Mieście w Wałbrzychu 28 .07.1932.Przybyło 33 tysiące wałbrzyskich sympatyków zapewne i z tej piwnicy. Na kolana grzesznicy przepraszać za wyczyny Adolfa a nie chwalić się https://youtu.be/q2KMzlT6SOo
lolo (14 marca 2023 18:13)
nur für Deutsche-jak oni ich kochają
xsdS (14 marca 2023 14:41)
simieci nazbierali i film pokazują to tylko POwcy potrafią grochówkę jeszcze gotujcie
Leopard2A4 (14 marca 2023 12:25)
Ten jak zwykle lans na nie swoich odkryciach zawsze ......wsadzi, nie pierwszy raz

Dodaj komentarz

skarb  |   piwnica  |   stara kopalnia  |   łukasz kazek  |   biblioteka pod atlantami  |  

Zamek Książ ratuje matryce z Fabryki Kristoff

Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej (FOTO)

II Wałbrzyska Giełda Porcelany i Ceramiki (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij