Menu

13 owiec zabitych. Wilki atakują

Chcielibyśmy ostrzec hodowców zwierząt gospodarskich (...) Bardzo ważne jest zabezpieczenie swoich zwierząt - ostrzega sołtys podświdnickich Sulistrowiczek. W ubiegłym tygoniu doszło do ataku wików na stado owiec - zginęło 13 sztuk, 1 została poraniona.

13 owiec zabitych. Wilki atakują

W okolicach Masywu Ślęży zaobserwowano obecność wilka. Potwierdzają to zdjęcia z fotopułapek oraz obserwacje mieszkańców, również w naszej gminie - informuje Gmina Marcinowice.

W zeszłym tygodniu na jednym z pastwisk w obrębie Sulistrowiczek doszło do ataku drapieżnika na stado owiec. Z 17 sztuk owiec rasy Shropshire zginęło 13 sztuk, 1 została poraniona, 3 przeżyły bez obrażeń - poinformowało sołectwo Sulistrowiczki.

Z oględzin wykonanych na miejscu zdarzenia przez RDOŚ, PIWet, lekarzy weterynarii można stwierdzić, że wiele wskazuje na atak wilka. Sposób zaduszenia zwierząt, wyjedzenia wnętrzności, obrażeń, skala ataku oraz ślady znalezione na miejscu z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwalają powiedzieć, że mamy do czynienia z atakiem tego nowego w naszych lasach drapieżnika na stado owiec.
 

 

 

Wcześniej zaatakowane zostało stado w Sobótce oraz stado kóz w Sulistrowiczkach. Fotopułapki Leśnictwa umieszczone w Będkowicach oraz na Wzgórzach Oleszeńskich również potwierdzają obecność wilka w Masywie Ślęży.

Urzędnicy z Sobótki proszą o zgłaszanie każdej takiej niebezpiecznej sytuacji do Urzędu Miasta i Gminy Sobótka pod numer telefonu:  71 335 12 20.

Chcielibyśmy ostrzec innych hodowców zwierząt gospodarskich, również w naszych gminach sąsiednich Gmina Marcinowice Gmina Jordanów Śląski Gmina Niemcza Gmina Świdnica - miejsce gdzie warto żyć Gmina Mietków, że do takich ataków drapieżnika może ponownie dojść w innych miejscach w następnych tygodniach. - informuje sołtys podświdnickich Sulistrowiczek. - Bardzo ważnym jest zabezpieczenie swoich zwierząt, sprawdzenie pastwisk i ich ogrodzeń, zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń (np. fladry, pastuchy, spędzanie zwierząt do budynków inwentarskich na noc,  itp.) Wiemy, że w naszych ślężańskich wioskach jest bardzo wiele niewielkich hodowli, więc warto już teraz podjąć odpowiednie środki zabezpieczające zwierzęta przed takimi atakami.

adm
foto:  ilustracyjne (pixabay)
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Rolnik (19 marca 2023 22:11)
Cytuję użytkownika: JULITEJA
WILK 100% ZABIJA JEDNO ZWIERZĘ DLA ZJEDZENIA, NIE ROBI TEGO DLA SPORTU. BEZDOMNE CZY GOSPODARSKIE PSY I KRZYŻÓWKI WILKA SĄ NISZCZYCIELKIE DLA ZWIERZĄT I LUDZI - TE WINNY BYĆ ODSTRZELONE. SAME WILKI NIE ROBIĄ TAKICH SPUSTOSZEŃ I ZJADAJĄ CAŁOŚĆ -NIE TYLKO WNĘTRZNOŚCI ZWIERZYNY. ZATEM TU JEST PROBLEM I NALEŻY NAMIERZYĆ NA FOTO PUŁAPKACH, CZYJE PSY KŁUSUJĄ.
Najprostszy sposób ochrony zwierząt gospodarczych to odstrzał wilków tak jak to się robi w Szwecji , Finlandii ,Norwegii i wielu innych państwach. Wilk jest potrzebny przyrodzie ale jeszcze więcej jest potrzebny zdrowy rozsądek. Obecnie wilki w ogóle nie boją się ludzi. Oby nie doszło do kolejnego ataku wilków na ludzi , a takie się już zdarzały .
Stasiek (17 marca 2023 20:52)
Cytuję użytkownika: Księgowy
U E to agresywny i upierdliwy twór. Polacy zostali oszukani.
Co ty bredzisz? Puknij się w łeb!
JULITEJA (17 marca 2023 10:31)
WILK 100% ZABIJA JEDNO ZWIERZĘ DLA ZJEDZENIA, NIE ROBI TEGO DLA SPORTU. BEZDOMNE CZY GOSPODARSKIE PSY I KRZYŻÓWKI WILKA SĄ NISZCZYCIELKIE DLA ZWIERZĄT I LUDZI - TE WINNY BYĆ ODSTRZELONE. SAME WILKI NIE ROBIĄ TAKICH SPUSTOSZEŃ I ZJADAJĄ CAŁOŚĆ -NIE TYLKO WNĘTRZNOŚCI ZWIERZYNY. ZATEM TU JEST PROBLEM I NALEŻY NAMIERZYĆ NA FOTO PUŁAPKACH, CZYJE PSY KŁUSUJĄ.
Tu były wilki dopiero (17 marca 2023 9:58)
Juliusz II, by zostać papieżem, przekupił biskupów biorących udział w konklawe. Stefan VII sprofanował zwłoki swojego poprzednika. Sykstus IV otworzył w Rzymie dom publiczny, z którego czerpał zyski. Paweł II lubił towarzystwo młodych mężczyzn, a Pius II pisywał erotyczne bestsellery. A kolejny jest?
Bałagan (17 marca 2023 9:56)
Eeeee... Coś mi tu nie gra... Jak zaczęły się w naszym rejonie pojawiać wilki to uspakajano że nie ma czego się obawiać jeżeli chodzi o ludzi i zwierzęta domowe, zwierzęta w gospodarstwach i wogóle super... Nie moge tego pojąć chyba że (i tu słowo/zdanie wytrych) - owce SPROWOKOWAŁY wilki.
,,Goldman,, (16 marca 2023 19:09)
,,kiedy referendum o wyjściu z tego unijnego kołchozu,, opuścić tych alkoholików typu temermanso,,,i inne tarantitle,,,,
Klawy (16 marca 2023 15:18)
Cytuję użytkownika: ***
wyżarły wszystkie muflony w Górach Sowich i Kamiennych i teraz poszły w tamten rejon, przy tej debilnej ochronie i tych ekoterrorystach tylko patrzeć jak zaczną napadać na ludzi, a my ciągle nie mamy prawa do posiadania broni, nawet na miotacz gazu pieprzowego trzeba mieć pozwolenie, strach wejść do lasów, czy nawet na łąki przyleśne
Wilki nie napadają na ludzi a na gaz nie trzeba mieć zezwolenia.
*** (16 marca 2023 15:12)
wyżarły wszystkie muflony w Górach Sowich i Kamiennych i teraz poszły w tamten rejon, przy tej debilnej ochronie i tych ekoterrorystach tylko patrzeć jak zaczną napadać na ludzi, a my ciągle nie mamy prawa do posiadania broni, nawet na miotacz gazu pieprzowego trzeba mieć pozwolenie, strach wejść do lasów, czy nawet na łąki przyleśne
Analityk miejski (16 marca 2023 13:27)
Przenieście wilka na plac Magistracki do Wałbrzycha.On wypłoszy cara, który być może w strachu przepędzi dziki z Konradowa.I nie wróci.
Księgowy (16 marca 2023 13:18)
U E to agresywny i upierdliwy twór. Polacy zostali oszukani.

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij