Menu

Zaorany ogródek. Mieszkańcy Szczawna boją się dzików.

Mieszkańcy ul. Baczyńskiego w Szczawnie-Zdroju skarżą się na stałą obecność dzików w swoim otoczeniu i fakt, że władze gminy nic nie robią, by pomóc żyjącym w strachu ludziom.

Zaorany ogródek. Mieszkańcy Szczawna boją się dzików.
Ulica Baczyńskiego to takie nietuzinkowe miejsce, gdzie przebiega nieregularna granica pomiędzy Szczawnem a Wałbrzychem, a sąsiedzi mieszkający przy tej samej ulicy bywają mieszkańcami zupełnie innych miejscowości. Powinna to być także enklawa spokoju, na uboczu oddalonej od zgiełku miasta dzielnicy Konradów, ale od wielu miesięcy spokój mieszkańców zakłócają niechciani goście z lasu.
 
 
Choć na takich terenach od zawsze widywano sporadycznie dzikie zwierzęta, to jednak na ogół nie podchodziły one blisko do domostw. Od kilku lat jednak dziki najwyraźniej przyzwyczaiły się do ludzi i potrafią w ciągu jednej nocy przeorać sporych rozmiarów ogródek przed samym domem.
 
- Tak jak widać, wszystko jest zniszczone. Zarówno przed domem, jak i z tyłu w sadzie w tym również ogrodzenie. Nie wiemy, czy w ogóle jest sens w tym roku cokolwiek sadzić na grządkach. Szkody są, jak widać, a my zostaliśmy zupełnie bez pomocy ze strony Urzędu Miejskiego - mówi Anna, mieszkanka szczawieńskiej części ul. Baczyńskiego.
 
 
 
Dziki zazwyczaj przychodzą w nocy, ale mieszkańcy boją się o swoje zdrowie i życie, bo mogą spotkać zwierzęta podczas wieczornych powrotów z pracy, lub wychodząc z domu wcześnie nad ranem. Od dwóch lat nie mogą się jednak doprosić żadnej pomocy ze strony władz gminy.
 
- Byłam kilka razy w Straży Miejskiej. Powiedzieli, że nawet nie mają granulatu na dziki i zostałam pozostawiona sama sobie z problemem. Najgorzej jest rano, jak wychodzę do pracy. Idąc na przystanek, nasłuchuje uważnie i jedyne co mam, to gwizdek w torebce, ale nie wiem, jak to dalej będzie. Jest niebezpieczeństwo i obawiamy się, że dopiero jak stanie się jakaś tragedia, to władze się ruszą - twierdzi pani Anna.
 
 
Probowaliśmy w tej sprawie skontaktować się z burmistrzem Szczawna-Zdroju Markiem Fedorukiem, ale w ciągu dwóch dni nie znalazł czasu na rozmowę z nami. Pytania wysłaliśmy pocztą elektroniczną i czekamy na odpowiedź, czy gmina zajmie się problemem dzików na obrzeżach miasta. Do sprawy powrócimy.
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

lk (24 marca 2023 9:20)
Cytuję użytkownika: kl
Cytuję użytkownika: Szczawno dla szczeniakow
Dziki są pożyteczne.zjadaja robaki. Zjadają liście. Zjadają psie odchody. Ludzkie też. Wienc jest czysto.a myśliwi nie potrzebnie je zabijajom
Oj! Oczy bolOM !!!
Oczy bolą czy bolom na jedno .Patrz sercem.
Rambo (22 marca 2023 11:50)
Za dużo tego dziadostwa... Dopóki dziki nie zryją posesji jakiejś "ważniejszej osobistości" to nic się nie zmieni. A tak to nic nie zostaje, tylko środki wybuchowe i urządzić dzikom wojnę z Wietnamu jak na filmach z Rambo. Ostrzał kilkudniowy z każdej strony.
Czesc durne lemingi (20 marca 2023 10:44)
Ilu z was dało sobie wcisnąc przez Szełemeja wymiane pieca na gazowy? Ilu z was wydalo na to kilka tysiecy? No to informuje was PO-jeby, że NS i Nord Stream 2 poszly się jebac, wiec piece gazowe tez juz ida sie jebac. Skoro nie mozna od Niemców ruskim gazem piecow gazowych obslugiwac, to jebać piece gazowe. Teraz musicie piece gazowe wymieniac na pompy ciepla produkcji niemieckiej. Tak zdecydowal Berlin rekami UE, macie czas do 2030 roku. Nie musze chyba mowic jak w tej kwestii glosowali polskojezyczni europoslowie. PO-jeby zadowolone, gdy sa popychadlami, krowkami do dojenia przez Helmutów z Berlina. Jak wam to żyd Szelemej wytlumaczy jestem ciekaw. Buehehehehe. nowy sondaz PIS 50%, PO 28%. no i Tusk na slasku mówik, że Polakom się reparacje nie naleza. Wczoraj Tusk znerwicowany wrzeszczal na Polaka, że reparacje się nie naleza. Przedwczoraj opluwal JP2, a dzis wciska Polakom, że on chce w Polsce wwegiel wydobywac hehehe, ale Turow zamykac natychmiast. Jak to sie konczy? Ostatni sondaz 50+% dla PIS, PO 28%, reszta to kawior. Do wyborów Zdardzieckie niemieckie i ruskie mordy max 12%, poziom Kidawy sie zbliza.
Tom (18 marca 2023 21:35)
Bo straż miejska w Szczawnie to darmozjady, interesuje ich tylko wlepianie mandatów na ulicy Ofiar Katynia i tyle, to jest ich cel każdego dnia, patrolują tą ulice z 10 razy samochodem a daleko nie mają z nowej siedziby. Rozumiemy że to jest rozkaz nowego komendanta spaślaka który jest odpowiedzialny za obrotowe znaki na słonecznej polanie. Dlaczego taki darmozjad jeszcze tam pracuje?
Maria (18 marca 2023 19:37)
Dzików jest pewnie tak dużo, że szukają nowych terenów. I robią szkody też na terenach, z których Wałbrzych chce słynąć, ścieżkach i trasach turystycznych. Taka ścieżka poryta przez dziki nie nadaje się do spaceru. Oddajemy Wałbrzych dzikom?
dzik (18 marca 2023 10:17)
Skoro niedorozwinięty Fedoruk robi park na Gedymina to zwierzęta stamtąd uciekają.
Kolega piotrowicza i innych (18 marca 2023 7:12)
Cytuję użytkownika: xsdS
większy szkodnik to komuniści z PO
Komuniści z PiSu dziękują za szkalowanie komunistów z PO.
kl (17 marca 2023 19:55)
Cytuję użytkownika: Szczawno dla szczeniakow
Dziki są pożyteczne.zjadaja robaki. Zjadają liście. Zjadają psie odchody. Ludzkie też. Wienc jest czysto.a myśliwi nie potrzebnie je zabijajom
Oj! Oczy bolOM !!!
Podzamczanin (17 marca 2023 17:57)
Cytuję użytkownika: Pastowany kaban
Nie jest źle! W ubiegłym tygodniu ryły Konradów, teraz Szczawno.Za tydzień będą na Białym Kamieniu.Jest szansa,że za miesiąc rozryją ratusz na tyle, że Car nie będzie miał na czym usiąść.
Ryja tylko na wsi jak widać...
Pastowany kaban (17 marca 2023 16:08)
Nie jest źle! W ubiegłym tygodniu ryły Konradów, teraz Szczawno.Za tydzień będą na Białym Kamieniu.Jest szansa,że za miesiąc rozryją ratusz na tyle, że Car nie będzie miał na czym usiąść.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Szczawno-Zdrój  |   dziki  |   dzikie zwierzęta  |   straż miejska  |   odstraszacz  |  

Żmija pod wiadrem i pogoń za... królikiem

Przyszli kryminolodzy rozpoczęli studia w Szczawnie-Zdroju

Chciała być piękna - trzy razy kradła kosmetyki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij