Menu

Wałbrzych: czy kobiety czują sie bezpieczne ?

To był nietypowy prezent z okazji Dnia Kobiet — w minioną sobotę 24 panie wzięły udział w kursie samoobrony dla kobiet „Bądź bezpieczna”. Jak się okazało, zainteresowanie projektem jest ogromne, a wiceprezydent Wałbrzycha, Sylwia Bielawska zapowiada kolejne kursy dla pań, między innymi dla nastolatek. 

 

Wałbrzych: czy kobiety czują sie bezpieczne  ?

Kurs składał się z dwóch części — teoretycznej, gdzie dominowały zajęcia z psychologi i zajęć praktycznych. Rozmawiano o zagrożeniach, o tym, co panie stresuje, czego się boją, co wywołuje lęk, jak w przypadku zagrożenia wrócić na właściwy tor myślenia, żeby móc się uratować. Podczas zajęć praktycznych panie uczyły się technik samoobrony. Zajęcia prowadził wykwalifikowany instruktor, 
a w kursie uczestniczyły 24 panie.- Ten pilotażowy trening to była dla nas także ankieta, żeby sprawdzić, czy jest zapotrzebowanie na tego typu zajęcia. Okazało się, że jest bardzo duże zainteresowanie. - mówi wiceprezydent Wałbrzycha, Sylwia Bielawska. 
W planach jest zorganizowanie kursów dla młodych dziewcząt, nastolatek.- To wtedy zaczynają się pierwsze samodzielne wyjścia z domu, być może powroty wieczornymi godzinami, kiedy te sytuacje, powiedzmy stresujące, mogą być częściej spotykane. Chciałybyśmy, żeby młode dziewczęta nauczyły się stawiania pewnego rodzaju granic, mówienia nie. Wyznaczenia granic w sytuacjach, które mogą być dla nich niebezpieczne oraz nauczenie ich, co zrobić, gdyby ta sytuacja przybrała niekorzystny obrót. - dodaje Sylwia Bielawska. Miasto chce zorganizować kurs między innymi dla pracowników socjalnych. - Chcielibyśmy zaplanować kurs dla tych pracowników socjalnych, którzy na przykład chodzą po domach, udzielają pomocy, zbierają wywiady, tak aby te Panie czuły się bezpiecznie. - mówi Sylwia Bielawska.Zajęcia, to nauka technik samoobrony, jednak duży nacisk kładziony jest na zajęcia z zakresu psychologii.- To są nierozłączne bloki. Nie można się nauczyć tylko pewnego rodzaju chwytów, jeżeli nie ma się przygotowania psychologicznego, nie wie się jak się w pewnych sytuacjach zachować, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji poprzez pewnego rodzaju stawianie granic. Na przykład, żeby młoda dziewczyna wiedziała, że nie można dać się uwikłać w pewne niebezpieczne zachowania dla niej, żeby wiedziała jak zareagować w tych trudnych sytuacjach. - mówi Sylwia Bielawska. 


- Najważniejsze jest zbudowanie poczucia własnej wartości, że kobieta musi wyznaczać granice i to ona decyduje i mówi, na co środowisko wokół niej może sobie wobec niej pozwolić, a na co nie. Dopiero kiedy to poczucie wartości i ważności jest zbudowane, może przejść do drugiego etapu (nauki technik samoobrony). Gdy żartobliwie mówimy: nie będą Pani lubić mężczyźni, Sylwia Bielawska ze śmiechem odpowiada: 
- Zdarza się, że odbieram żartobliwe telefony od znajomych panów, którzy mówią „o nie, to już poszło chyba krok za daleko” (śmiech)… ale oczywiście to są tylko żarty. Często mówią „ja też mam uprawnienia trenera, jeśli będzie taka potrzeba, ja też się zaangażuje, bo to jest bardzo ważne. Dziękuje, że zwróciłaś nam uwagę na ten problem ”.

 Odzywają się także menadżerowie dużych firm, którzy mówią: 
 Nie mieliśmy świadomości, że to może być tak ważne. Oprócz badań cytologicznych, które swoim pracownicom fundujemy, być może powinniśmy zorganizować takie kursy.

O organizowanych kursach dla Pań będziemy informowali na walbrzych24.com.pos
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Babochłop (29 marca 2023 20:18)
Niedawno w tv pokazali jak gówniary potrafią sprać każdego.Do spodu. Bez grama litości.To takich nabotoksowanych na amfie trzeba się bać.
specnaz (22 marca 2023 10:08)
Dziurawce do garow
Kaspar Hauser (21 marca 2023 20:45)
Kompletna bzdura, takie akcje przynosza wiecej problemow niz korzysci, wzbudzaja falszywe poczucie bezpieczenstwa, pijana nastolatka w ciemnym zaulku to recepta na nieszczescie. Kobieto chcesz dobrej rady? Nie lez gdzie nie trzeba, a jezeli juz cie napadli to drzyj morde gryz i drap, ile sil, bo to moze ci uratowac zycie.
***** *** (21 marca 2023 15:01)
Cytuję użytkownika: ***** po i lewiznę
anna grodzka na pewno nie czuje się zagrożona
Piękne kobiety z PiS również są bezpieczne, nawet na bezludnej wyspie.
Klops (21 marca 2023 14:20)
Cytuję użytkownika: Niemiecki sługus ruda szmata Tusk
Tusk powiedział, że JP2 był pedofilem. Ta dziwka ruska i niemiecka, nie ma szacunku do Polski i Polaków. Opluje i zhańbi bez podstaw wszystko co ma wartość dla Polski i Polaków. To wróg ojczyzny. A prawda jest taka, że to PO-jeby zatrudniają pedofili do pracy z dziećmi, a UB i SB wciskała i chroniła pedofilów w kościele, bo to było dobre źródło informacji dla SB i UB. Czyli dla zdrajców i wrogów ojczyzny.
Nie ma znaczenia, która partia była, czy jest przy korycie. Pedofile byli, są i będą, tak samo jak masa innych zje..w .
Księgowy (21 marca 2023 13:38)
W PRLu dziewczęta i panie czuły się bezpiecznie. Nie musiały się same bronić, bo byli od tego mężczyźni.
***** po i lewiznę (21 marca 2023 12:37)
anna grodzka na pewno nie czuje się zagrożona

Dodaj komentarz

Bez polityki proszę: Sywia Bielawska

Spotkania prezydenta i wiceprezydentki z mieszkańcami

Gość Dnia - Sylwia Bielawska

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij