Menu

Jak się ogrzać w chłodne wieczory na tarasie?

Taras, a nawet balkon można dodatkowo dogrzewać i jest na to kilka dobrych sposobów. Dużo zależy od konstrukcji, tego czy mamy do czynienia z przestrzenią zabudowaną, a także czy całą inwestycję planuje się na etapie budowy domu. Poznajcie nasze propozycje, jak się ogrzać w chłodne wieczory na tarasie.

 

Jak się ogrzać w chłodne wieczory na tarasie?

Sposoby ogrzewania tarasu zamkniętego, czyli ogrodu zimowego zaplanowanego na etapie budowy 

Taras może być zaplanowany na etapie budowy i to jako taras całoroczny, czyli ogród zimowy. W takim przypadku profile aluminiowe mogą być wypełnione zespolonym szkłem wypełnionym argonem. Konstrukcja jest oparta na płycie fundamentowej, a instalacja grzewcza poprowadzona od domu aż po taras. Tutaj najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Elektryczne jest efektywniejsze, ale droższe, a wodne tańsze w eksploatacji, ale wymagające utrzymania zawsze dodatniej temperatury, przynajmniej 5 stopni Celsjusza. Ponieważ ogrzewanie podłogowe charakteryzuje wysoka bezwładność cieplna, to długo się nagrzewa, ale też wolno oddaje ciepło. Zatem ta cecha może być zarówno zaletą jak i wadą. Dlatego dla zrównoważenia kosztów, ale i większej efektywności, warto stosować dodatkowo np. promienniki podczerwieni, które mogą dobrze strefowo ogrzewać taras całoroczny.

Gazowy promiennik ciepła w formie piramidy, fot. Ogrodosfera.pl

Jak ogrzewać taras dobudowany i oparty na ścianie domu?   

Oczywiście taras może być też przestrzenią otwartą z jednej strony. W tym przypadku także można go dogrzewać, rzecz jasna strefowo, tam gdzie przebywają użytkownicy. Zresztą ogrzewanie całej powierzchni nie miałoby sensu, wszak przy otwartej przestrzeni ciepło szybko ucieka. Można więc na otwartym tarasie ogrzać się trochę jak przy ognisku, stosując kilka bezpiecznych rodzajów ogrzewania. Dostępne są przykładowo parasole grzewcze gazowe, które można zamontować na tarasie. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak wygląda tego rodzaju urządzenie grzewcze i sprawdzić i czy będzie odpowiednie na Wasz taras, to wejdźcie na stronę: https://ogrodosfera.pl/parasole-grzewcze. Warto wiedzieć, że takie ogrzewacze są zasilane butlami z gazem płynnym propan-butan. Oprócz nich można zdecydować się na elektryczne promienniki ciepła. Oczywiście w tym przypadku musi być odpowiednio poprowadzona instalacja elektryczna, tak by można było podłączyć do niej promiennik. Może być postawiony na specjalnym stojaku albo powieszony przy ścianie, a nawet na balustradzie. Takim ogrzewaniem można sterować przy użyciu pilota, jeśli jest dołączony w zestawie.

 

 

Elektryczny wiszący promiennik ciepła, fot. Ogrodosfera.pl

Jest jeszcze jeden sposób, a mianowicie wykorzystanie kominka zewnętrznego. Kominek zewnętrzny może częścią bryły budynku. Można postawić na kominek podwójny, gdzie jeden znajduje się w pokoju dziennym, a drugi na tarasie, a jednocześnie są podłączone do jednego komina. Można też postawić na kominek zewnętrzny wolnostojący. Warto usytuować go w centralnej części tarasu, tak by ciepło docierało do wszystkich użytkowników tej przestrzeni. W przypadku kominka otwartego zaletą jest fakt, że można dobudować w nim dodatkowy ruszt do grillowania. W ten sposób kominek może pełnić dwie funkcje - dogrzewania tarasu i miejsca do przyrządzania grillowanych posiłków. Kominek zewnętrzny przylegający do elewacji może być zbudowany z cegły szamotowej. Kominki mogą być wykonane także z metalu, żeliwa czy też stali.    

Jest wiele sposobów na skuteczne ogrzewanie tarasu lub dogrzewanie tej przestrzeni. Dzięki temu można z niej korzystać nie tylko w ciepłe, ale i chłodne wieczory, nawet przez cały rok.    

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij