Menu

Dolnośląskie Forum Gospodarcze w Szczawnie-Zdroju

Rozwój regionu, turystyka, gospodarka, czy wyzwania stojące przed samorządami... to tylko część tematów omawianych na Dolnośląskim Forum Gospodarczym, które odbyło się w Szczawnie-Zdroju.

Dolnośląskie Forum Gospodarcze w Szczawnie-Zdroju
Ideą Forum była wymiana doświadczeń ekspertów, przedsiębiorców i samorządowców w ramach kilku głównych kategorii zaproponowanych tematów. Jednym z nich był rozwój turystyki na Dolnym Śląsku, która ze statystycznego punktu widzenia ma tylko trzy mocne punkty, oraz wiele miejsc, które dopiero należy wypromować, by w pełni odblokować ich potencjał.
 
- Mamy pewien problem z bardzo nierównomiernym rozłożeniem ruchu turystycznego. Jeśli spojrzymy na liczbę udzielanych noclegów na terenie województwa dolnośląskiego, to są tylko trzy miejsca: Wrocław, Karpacz i Szklarska Poręba. Reszta w statystykach nie istnieje - mówi Grzegorz Sanik z Instytutu Piastów Śląskich.
 
 
- Wrocław generuje nam ogromny ruch turystyczny głównie przez to, że mamy Ogród Zoologiczny i Afrykarium, które przez lata było motorem rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku. Mamy takie atrakcje jak Hydropolis i wiele innych, ale są też mniej doceniane agregaty turystyczne jak na przykład Narodowe Forum Muzyki - twierdzi Adam Zawada, prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.
 
 
 
 
Mocnym głosem, który popłynął z Dolnośląskiego Forum Gospodarczego, był głos małych i średnich przedsiębiorcy, którzy coraz niepewnej patrzą w przyszłość z powodu wyzwań, z jakimi mierzą się na co dzień. Coraz częściej słyszanym z ich strony postulatem jest wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS w miejsce obecnych obowiązkowych.
 
- We wrześniu osiągnęłam bardzo duże dochody i okazało się, że moja składka wyniosła w październiku ponad 40 tysięcy złotych. Było to spowodowane tym, że mieliśmy we wrześniu dużą sprzedaż. W październiku natomiast mieliśmy duży zakup materiałów i wówczas byliśmy na dużej stracie, ale nikogo to nie interesowało. Oczywiście spóźniłam się z tym ZUS-em, bo ciężko małemu przedsiębiorcy uzbierać taką kwotę. W grudniu miałam wypadek i przeleżałam prawie tydzień w szpitalu. Oczywiście ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku chorobowego z tytułu niezapłacenia składek na czas - mówi Kornelia Kudas, przedsiębiorca z sektora MŚP.
 
- Wszyscy przedsiębiorcy albo osoby, które mają przedsiębiorców w rodzinie wiedzą, że oni pracują non-stop. Ja nie znam takich, którzy jak pracownicy korzystają co jakiś czas z chorobowego. Nie znam nawet takich, którzy byliby na emeryturze, bo wszyscy pracują do końca życia. Niestety tak wynika ze statystyk - mówi Tomasz Górzyński, przedsiębiorca i radny miasta Lubina.
 
 
 
Oprócz paneli dyskusyjnych w czasie Forum prowadzone były liczne warsztaty, głównie skierowane do przedsiębiorców. Na nich można było się dowiedzieć m.in. jak zabezpieczyć majątek filmy po śmierci właściciela, jaką formę prawną najlepiej wybrać dla swojej działalności, jak poradzić sobie w czasie dynamicznych zmian w zakresie podatków czy jak założyć swój pierwszy startup.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17

Komentarze

Zolza (28 marca 2023 22:42)
To co z forum rozmawiali z pustymi fotelami i stąd takie wnioski. To jakieś kuriozum ????

Dodaj komentarz

Festyn Parafialny w Szczawnie-Zdroju w Święto Wolności - przypadek?

Wiemy, kiedy pojedzie pierwszy pociąg ze Świdnicy do Jedliny

Milionowy gość do Starej Kopalni przyjechał z Rumunii

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij