Menu

MZUK szykuje się do odśnieżania

Rada Miejska Wałbrzycha zgodziła się poszerzyć zakres obowiązków Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu o zimowe utrzymanie dróg. To dopiero pierwszy krok, ale cel jest jasny, by podobnie jak to miało miejsce z wywozem śmieci, również odśnieżanie powierzyć spółce miejskiej, zamiast firmom prywatnym.

MZUK szykuje się do odśnieżania
Czy MZUK ma szansę stać się w naszym mieście spółką od wszystkiego? Już teraz zakres jej obowiązków jest bardzo szeroki, bo oprócz utrzymania czystości gospodaruje też cmentarzami komunalnymi (również organizując pogrzeby), dba o miejskie lasy i parki, segreguje śmieci, a od niedawna także je wywozi... Do tych spraw wkrótce dojdzie kolejna - zimowe utrzymanie dróg.
 
Dotychczas Gmina Wałbrzych powierzała te zadania firmom zewnętrznym, ale najwyraźniej nie była w pełni zadowolona ze świadczonych usług, bo podobnie jak było ze śmieciami i tutaj Wałbrzych chce postawić na wykonywanie zadań "własnymi rękami", czyli swojej spółki komunalnej. Chodzi głównie o uzyskanie możliwie największych oszczędności i realizacje zadań za ceny faktycznie, a nie dyktowane przez podmioty zewnętrzne.
 
- MZUK jest spółką, której w 100% właścicielem jest Gmina Wałbrzych i jest przez nią w pełni kontrolowana. Miasto zna wszystkie panujące w niej procesy i ich koszty. Z mojej perspektywy wydaje się to naturalny krok, skoro spółka ma możliwości techniczne i organizacyjne, by te zadania jej powierzyć. Z powodu wielu różnych uwarunkowań ceny tej zimy były w przetargach kilkukrotnie wyższe, niż w poprzednim roku, co wydawało się nie mieć uzasadnienia, nawet biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw czy wynagrodzenia, czy ogólnie inflację - mówi Kamil Orpel, wiceprezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.
 
 
Spółka do tej pory nie zajmowała się odśnieżaniem dróg publicznych na taką skalę, więc na ten moment nie jest do tego w pełni przygotowana sprzętowo, ale jak zapewnia Kamil Orpel, jest czas, by się do tego przygotować.
 
- Są różne formuły i nie trzeba od razu kupować nowych samochodów. Są możliwości wynajmu, tak jak to ma miejsce w przypadku śmieciarek. W przypadku pługów jest to wręcz uzasadnione tym, że sprzętu nie używa się przez cały rok - twierdzi Kamil Orpel.
 
Pomimo kilkudniowego załamania pogody, zimowa aura raczej już nas opuszcza, więc spółka będzie miała kilka miesięcy, by przygotować się do nowych zadań od kolejnej zimy. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach najczęściej odśnieżaniem miasta zajmowała się firma Alba (nie licząc ostatnich miesięcy, podczas których zadanie powierzono dwóm innym firmom), ta sama, która przez wiele lat odbierała wałbrzyskie śmieci i którą również zastąpił ostatecznie MZUK.
 
plr
foto: ilustracyjne / midjourney
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Tomek (29 marca 2023 12:56)
No wodociągi w tym roku śnieg z pl. Magistrackiego w niedzielę wywoziły. Bo prezydent kazal. Mzuk jest miejska spółka w której dobrze zarabia tylko szefostwo. I tak będzie na ścianie ogłoszenie o pracę wisi od samego początku. w myśl zasady że jak jest dobrze to się ludzie nie zwalniają??. Teraz muzuk będzie wyremontowany park obsługiwał . Ręka rękę .....
spec (29 marca 2023 4:27)
Cytuję użytkownika: Do Rady
Szanowni Państwo. Może ktoś w końcu pozbiera te gałęzie na wysokości firmy Quinn i dalej w kierunku Toyoty i nsk. Od czasu jak zostały złamane pod śniegiem,pozbierane ok,ale po pół metra wystają na drogę. Pisałem już do gamoni mail,bez rezultatu. Zadzwonię w końcu na staż pożarna to się wkurza ale pozbierają. To grozi wypadkiem. Pół metra drzew w jezdni !!!
A co rece ci ujebalo paparuchu ?nie sraj ogniem
zdzichu (28 marca 2023 23:22)
Niech Rada Miejska założy własną firmę budowlaną to niebędzie musiała tyle bulić za wykonawstwo dróg, infrastruktury i budowli
Greg (28 marca 2023 22:43)
Na TVN ie powtarzaja jak w mantre? Co jest lepiej zarzadzane panstwowe czy prywatne, i oczywiście ich odpowiedź to Prywatne. Co na to Srul, nie posłucha mentorow,? Przecież beda tam kradli w tych spółkach
Plucie i Szczucie (28 marca 2023 18:08)
Cytuję użytkownika: xsdS
Cytuję użytkownika: TVN łże
Sąd nakazał portalowi TVN24 sprostowanie zafałszowanej informacji nt. związku między blokowaniem środków z KPO, a reformą wymiaru sprawiedliwości. Będzie sprostowanie. Co z tego, skoro w przestrzeni publicznej snują się ogłupiali/sfrustrowani ludzie? Zombie ślepo wierzący w TVN.
TVN dla ludzi upośledzonych nie myślom samodzielnie kto głosuje na mafię PO zakład karny, PZPR ,SB, budżetówka i upośledzeni umysłowo
Co zaskakujące - o myśleniu wypowiada się debil piszący, że inni "nie myślom".
Heniutek (28 marca 2023 17:51)
Komuna wraca hehehe
Analityk miejski (28 marca 2023 17:31)
No to mamy przeyebane.Kamil nie radzi sobie ze śmieciami."Zarządzanie" cmentarzami to wywóz śmieci ( jak już wylatują z kontenerów) i pobieranie kasy za groby. Bo błoto jak było za komuny, tak jest do dzisiaj.Drzew nikt nie przycina.Zatem odśnieżanie będzie identyczne jak do teraz: żadnego. Pytanie: skoro w kasie miasta jest nie tyle zero, co minus prawie miliard, skąd Srul weźmie ciężki szmal na piaskarki,bazę sprzętową etaty, chemię? W weekendy rozumiem: zagoni nauczycieli i ratuszowych do roboty i dzieci do odsnieżania zaraz po sprzątaniu, a w dni powszednie? No,chyba że to jakieś chorobowe mrzonki.Tym gorzej.
Do Rady (28 marca 2023 16:08)
Szanowni Państwo. Może ktoś w końcu pozbiera te gałęzie na wysokości firmy Quinn i dalej w kierunku Toyoty i nsk. Od czasu jak zostały złamane pod śniegiem,pozbierane ok,ale po pół metra wystają na drogę. Pisałem już do gamoni mail,bez rezultatu. Zadzwonię w końcu na staż pożarna to się wkurza ale pozbierają. To grozi wypadkiem. Pół metra drzew w jezdni !!!

Dodaj komentarz

MZUK  |   odśnieżanie  |   zima  |   drogi  |   zimowe utrzymanie  |  

Bezpieczny Motocyklista - warsztaty DORD w Wałbrzychu

Dostali torby i pojemniki na śmieci. MZUK rozwiązał konkurs

Dziś policja obserwuje motocyklistów

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij