Menu

''Chodź pomaluj mój świat'' - piknik na Światowy Dzień Autyzmu

Fundacja Kalejdoskop Autyzmu zaprasza na piknik rodzinny w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, w niedzielę 2 kwietnia od 10.00, w ogrodzie terapeutycznym Klubu Seniora Fundacji Wałbrzych 2000 przy ul. Wrocławskiej 55.

''Chodź pomaluj mój świat'' - piknik na Światowy Dzień Autyzmu
- Autyzm to zespół zaburzeń rozwojowych, a ich wspólną cechą są problemy w kontaktach społecznych, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych – mówi Marta Lachowicz, prezeska Fundacji Kalejdoskop Autyzmu.
 
W Polsce osoby z autyzmem stanowią 1-3% społeczeństwa. W subregionie wałbrzyskim, z autyzmem boryka się podobna grupa czyli 2-3 tys. osób.
 
- W społeczności lokalnej mamy osoby, które wiedzą dużo o autyzmie, gdyż coraz częściej sami mają kontakt z autystami w swojej pracy np. pracownicy socjalni, nauczyciele, czy w najbliższym otoczeniu. Jednak większość ma bardzo stereotypowe spojrzenie na autyzm, traktuje go jako chorobę, a swoją wiedzę czerpie np. z filmów czy seriali telewizyjnych, dlatego zapraszamy na piknik – dodaje Elwira Zawadzka, wiceprezeska Fundacji.
 
- Sytuacje, które wydają się być zupełnie dla nas normalne, mogą stanowić dla osoby z autyzmem, wyjątkowo bolesne zdarzenia ze względu na odmienne odbieranie bodźców np. dźwięków, czy zapachu – przekonuje Sylwia Filipiak, wiceprezeska Kalejdoskopu Autyzmu.
 
W trakcie pikniku na stoisku sensorycznym będzie można zobaczyć czym jest autyzm, poznać metody, które są stosowane do wspierania osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się, ale także wesprzeć Kalejdoskop Autyzmu robiąc zakupy na kiermaszu ciast i ozdób świątecznych. W programie zaplanowano też konkursy i zabawy z loterią fantową, warsztaty plastyczne prowadzone przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz turniej drużynowy "Błękitne bule” rozgrywany pod okiem doświadczonych zawodników SRS „Dęby” Wałbrzych.
 
 
- Bardzo nas cieszy, że w tym roku mogliśmy udostępnić ogród i pomieszczenia Klubu Seniora dla zorganizowania obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Tym bardziej, że po pikniku zostanie nam piękna pamiątka w postaci muralu namalowanego przez jego uczestników – mówi Agnieszka Chlipała, wiceprezeska Fundacji Wałbrzych 2000.
 
Piknik „Chodź pomaluj mój świat” objął patronatem honorowym Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, a jego organizację wspierają: Gmina Wałbrzych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Pod Atlantami, Stowarzyszenie Jedlińska Werwa, Grupa DZT ze Świebodzic, Hufiec ZHP Ziemi Wałbrzyskiej, Fundacja Wałbrzych 2000.
 
 
opr.plr
foto: użyczone / ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

AgaWu (1 kwietnia 2023 13:29)
Cytuję użytkownika: Księgowy
Owszem,autyzm jest chorobą a nie żadną normalnością.
Nie, geniuszu. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, nie chorobą. Za to normalnością nie są takie komentarze jak ten, który napisałeś. BTW, niejeden autysta najprawdopodobniej przerasta cię o głowę poziomem intelektualnym.
Rafał (1 kwietnia 2023 0:42)
Cytuję użytkownika: Księgowy
Owszem,autyzm jest chorobą a nie żadną normalnością.
Brawo brawo, jesteś genialny.
Księgowy (28 marca 2023 19:51)
Owszem,autyzm jest chorobą a nie żadną normalnością.

Dodaj komentarz

autyzm  |   dzieci  |   piknik  |  

Podsumowanie ferii w OSK (FOTO)

Dzień Babci i Dziadka w OSK (FOTO)

Premiera książki 'Być jak Książę Bolko'

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij