Menu

Wynalazek profesora z wałbrzyskiej Akademii

Wykładowca z Instytutu Przyrodniczo-Technicznego Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa prof. Jerzy Szkutnik współtworzył specjalistyczny wózek inwalidzki, który jest obecnie testowany w ośrodkach rehabilitacyjnych.

Wynalazek profesora z wałbrzyskiej Akademii
Na zaproszenie pana prof. dr hab. inż. Zbigniewa Paszendy, dziekana Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, w dniu 21.03.2023 roku prof. dr hab. inż. Jerzy Szkutnik wizytował Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC). Jest to ośrodek naukowo-badawczy, który będzie rozwijać i wdrażać technologie z zakresu sztucznej inteligencji, telemedycyny i inżynierii biomedycznej ze szczególnym uwzględnieniem laboratoriów Katedry Biomechatroniki.
 
Tutaj testowany był prototyp wózka inwalidzkiego MOBILUX, który został opracowany przez Politechnikę Śląską oraz firmę Technomex, przy udziale pana prof. Jerzego Szkutnika, pomysłodawcy tego urządzenia. Prototyp wykonany został w ramach projektu pn. Mobilne mechatroniczne urządzenie z funkcją pionizacji dla osób niepełnosprawnych – w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, 2019-2021.
 
 
Opracowany prototyp jest aktualnie testowany w ośrodkach rehabilitacyjnych i przewiduje się jego wykorzystanie przez osoby z niesprawnością ruchową do samodzielnego  funkcjonowania w bibliotekach, sklepach itp. Atutem urządzenia jest m.in. jego konstrukcja, która umożliwia zmianę wysokości pozycji użytkownika.
 
opr.plr
foto: ANS AS
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

u (30 marca 2023 16:30)
Najlepszym wynalazkiem jest samo-uzdrawianie. Gdzie tym jezdzić. Po kostce brukowej ? A co z progami, schodami, progami? Zapobieganie- w pierwszej kolejności.
Roman 500 000 (30 marca 2023 13:42)
Cytuję użytkownika: pracownik naukowy
Świetna inicjatywa, szkoda tylko, że polskie myśli zawsze pozostają w archiwum z uwagi na brak zainteresowania Państwa w zakresie finansowania projektów i rozpowszechniania ich na światową skalę co w konsekwencji długoterminowej przynosi wymierne zyski społeczne i ekonomiczne. W USA wiedzą jak to robić.
Nie zauważyłem na zdjęciach Wszechobecnej Twarzy Wszystkich Wałbrzyskich Sukcesów. Musi to oznaczać, że wynalazek nie jest prestiżowy.
Marek (30 marca 2023 13:24)
Taki wynalazek pana profesora widziałem już 35 lat temu w Wielkiej Brytanii.
pracownik naukowy (30 marca 2023 12:13)
Świetna inicjatywa, szkoda tylko, że polskie myśli zawsze pozostają w archiwum z uwagi na brak zainteresowania Państwa w zakresie finansowania projektów i rozpowszechniania ich na światową skalę co w konsekwencji długoterminowej przynosi wymierne zyski społeczne i ekonomiczne. W USA wiedzą jak to robić.

Dodaj komentarz

edukacja  |   nauka  |   ansas  |   akademia nauk stosowanych  |   wynalazek  |   niepełnosprawni  |  

Duży projekt szkoleniowy wałbrzyskiej Akademii i Dolnośląskich...

Centrum Sportowo-Dydaktyczne ANS już działa

Gość Dnia - Jacek Iwancz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij