Menu

Ekipa Lemparta wygrywa na Nurburgringu

Końcówka marca dla Damiana Lemparta była początkiem nowego etapu w karierze sportowej, w postaci rozpoczęcia pierwszego, pełnego sezonu zagranicznego w wyścigach RCN na Nurburgringu Nordschleife. Nowy zespół, którego świdniczanin zalicza szeregi jako kierowca i trener, nie mógł lepiej sobie wymarzyć swojego początku, ponieważ kierowcy zakończyli zawody zwycięstwem w debiucie.

Ekipa Lemparta wygrywa na Nurburgringu
Początkowo warunki jakie panowały na Nurburgringu Nordschleife w dniu zawodów (25 marca) były co najmniej niepewne i niepokojące. Tuż przed odprawą na terenie pętli Grand Prix, na której odbywały się dawniej wyścigi Formuły 1, zaczął padać śnieg z deszczem, natomiast przy górskiej części odcinka „Nordschleife”, praktycznie sypał śnieg. Nie przestraszyło to kierowców w składzie Lempart/Walczak-Makowiecki, jednak wymusiło to zmianę strategii i rozważnego podejścia do wyścigu. Celem było to, aby po prostu ukończyć zawody, niezależnie od rezultatu na mecie.
 
 
Pierwszy stint rozpoczął Walczak-Makowiecki, z którym Lempart zdobył Mistrzostwo Polski w sezonie 2021. Pomimo przygotowania się na warunki deszczowe włącznie z odpowiednimi oponami, warunki zdecydowanie przesychały, co powodowało potrzebę dostosowania tempa jazdy. Jednak dzięki dostosowaniu się do warunków, przewaga zbudowana przez Walczaka-Makowieckiego zapewniała pierwsze miejsce w klasie „RS2A”.
 
 
Na stint Lemparta, zespół podjął decyzję o oponach na suchą nawierzchnię, aby dodatkowo budować przewagę i nie narażać opon deszczowych na przegrzanie i uszkodzenie. Jednak przez charakter rejonu górskiego, trafił się przez moment bardzo intensywny deszcz. Było to utrudnienie nie tylko dla świdniczanina, ale dla praktycznie wszystkich pozostałych 120 załóg, które zdecydowały się na pełne slicki. Finalnie jednak Lempart ukończył wyścig jeszcze powiększając przewagę.
 
 
- Na swój stint wyjechałem na pełnym slicku, chcieliśmy sprawdzić jak poradzi sobie auto. Niestety znów zaczęło padać, naturalnie w innej części toru, nie wiedzieliśmy o zmianie pogody. Cóż, musiałem więc jechać w deszczu, ale nie przeszkodziło mi to, żeby nieco „poganiać” się z moimi rywalami… W pewnym momencie jeden z TCRów zachęcał mnie nawet do wyprzedzenia swoim kierunkowskazem. Ostatecznie udało się utrzymać nasze prowadzenie… wygraliśmy w naszym debiucie w Rundstrecken-Challenge Nurburgring! Na sam koniec okazało się, iż nasi najgroźniejsi rywale zostali zdyskwalifikowani. Powód takiej decyzji był prosty – użyli niezgodnych z regulaminami opon. A pozostali oponenci również mieli problemy, wyraźnie odstawali tempem, pomylili się również w procedurze okrążeń, pokonali o jedno „kółko” za mało. Co ważne, nie zdobyliśmy łatwego podium… Patrząc na tabelę grupy „RS” uzyskaliśmy 7. miejsce na 21. startujących, gdzie ściga się wiele znacznie mocniejszych aut, w tym konstrukcje TCR. W „generalce” rundy byliśmy gdzieś w połowie stawki, co też pokazuje nasz realny potencjał mimo słabszej maszyny” - relacjonuje Damian Lempart.
 
 
Dla świdniczanina, jest to zwycięstwo w drugim starcie w życiu na najniebezpieczniejszym torze na świecie, natomiast dla jego podopiecznego (M. Walczak-Makowiecki), jest to wygrana w życiowym debiucie na tym obiekcie. Kolejna runda zawodów w której będą brać udział kierowcy jest w dniu 18 maja. Zawody są łączone z legendarnym weekendem wyścigowym Nurburgring 24 Hours, który potrafi zebrać na tor nawet do 200 000 kibiców.
 
 
opr.plr
foto: użyczone / Kajetan Zorzycki
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

nicki (2 kwietnia 2023 5:24)
Cytuję użytkownika: dg
w skrócie: wygrali, bo tamci zostali zdyskwalifikowali. Naprawdę wielki sukces XD
Dokladnie gdyby inni nie zostali zdyskwalifikowAni wtedy wachali by dupe tym pizdzikiem
dg (1 kwietnia 2023 22:49)
w skrócie: wygrali, bo tamci zostali zdyskwalifikowali. Naprawdę wielki sukces XD

Dodaj komentarz

sport  |   wyścigi samochodowe  |   damian lempart  |   świdnica  |   nurburgring  |  

Nowe centrum sportowo-dydaktyczne oficjalnie otwarte

Orlik przy ul. Limanowskiego do remontu

Duża akcja poszukiwawcza — zaginął Robert Stec

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij