Menu

Dolny Śląsk po 1945 r. - debata w Muzeum Porcelany (VIDEO)

Jeśli przegapiliście ciekawą debatę na temat powojennych przemian kulturowych  i społecznych Wałbrzycha i Dolnego Śląska, to Muzeum Porcelany udostępniło nagranie ze spotkania i można je obejrzeć online.

Dolny Śląsk po 1945 r. - debata w Muzeum Porcelany (VIDEO)

Wałbrzych, Świdnica, Dzierżoniów, Bielawa, Jedlina-Zdrój, Nowa Ruda, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie – co łączy wszystkie te miasta? Z pewnością wspólnym elementem jest fakt, że w latach 1975–1998 należały do województwa wałbrzyskiego. Ale przecież te tereny to również historia przemysłu, turystyki czy uzdrowisk. To losy osadników przybyłych po II wojnie światowej z różnych stron Polski czy Europy. O tym jak ewoluowały dolnośląskie miejscowości po II wojnie światowej rozmawiano podczas debaty "Między miastem a regionem. Dolny Śląsk po 1945 r. widziany z różnych perspektyw".

Uczestnikami debaty byli:

Dr Monika Bisek-Grąz – wykładowczyni w Akademii Nauk Stosowanych im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a także koordynatorka i realizatorka projektów związanych z tożsamością kulturową. 
 
Dr Bartosz Grygorcewicz – historyk, archiwista, pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim. Autor i współautor licznych publikacji o tematyce historycznej naszego regionu.
 
Dr hab. prof. UWr Tomasz Przerwa – historyk, pracownik naukowy Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoich badaniach koncentruje się na dziejach Śląska po 1740 r. z naciskiem na historię społeczną, polityczną i gospodarczą. Autor szeregu publikacji z zakresu historii lokalnej i regionalnej, sportu i turystyki, transportu i przemysłu. Jest także członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii i Historische Kommission für Schlesien.
 
Dr Piotr Retecki –Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jego praca magisterska „Górnictwo w Wałbrzychu w latach 1945–1948” została wydana przez Oficynę Wydawniczą ATUT we Wrocławiu. W 2017 roku obronił na tym samym instytucie pracę doktorską na temat mniejszości narodowych w regionie wałbrzyskim w latach 1948–1959. Zawodowo pracuje w firmie Ernst&Young od 2012 r.
 
 
Dr Paweł Wieczorek – doktor nauk historycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracuje z Żydowskim Instytutem Historycznym / Jewish Historical Institute im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Muzeum Getta Warszawskiego / Warsaw Ghetto Museum, TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oraz United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Laureat konkursu im. Majera Bałabana na najlepszą pracę doktorską „Żydzi w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim 1945–1968”. Uczestnik międzynarodowego projektu „Pogromy Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku”. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, recenzji, wstępów do książek oraz książek opublikowanych w wydawnictwach IH PAN, ŻIH, MGW, IPN. W ramach grantu OPUS 22 Narodowego Centrum Nauki w latach 2022-2026 realizuje projekt badawczy „Żydowskie życie religijne w Polsce 1944-1989”. Absolwent, a dziś nauczyciel IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Wałbrzychu.
 
Debatę podsumował prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2020–2022. Historyk specjalizujący się w średniowiecznych dziejach społeczeństw Europy Środkowej, pasjonat historii Śląska, w ostatnich latach skupiony na badaniach wieloetnicznych społeczeństw wschodniej, środkowej i południowej Europy.
 
 
opr.plr
foto: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

a (3 kwietnia 2023 17:10)
Panie Dyrektorze, szacunek do ludzi wymaga, aby przemawiając do nich wyjąć ręce z kieszeni.
Sdsx (2 kwietnia 2023 16:03)
Cytuję użytkownika: xsdS
i co stego wyszło za darmo tu byli ile skasowali a my wszyscy plwcimy za dziadostwo
A ty,za darmo wypisujesz idiotyzmy dla uciechy Pisolubnej publiki;Może więc weźmiesz się w garść i ;dasz wykład; swojej głupoty na szerszym forum?no to dawaj; bierz się do ;roboty;Co? ty jesteś jak ;Ferdek Kiepski; i żadnej roboty,oprócz szczekania się nie imasz?
***** *** i ich tępy elektorat (2 kwietnia 2023 11:51)
Cytuję użytkownika: xsdS
i co stego wyszło za darmo tu byli ile skasowali a my wszyscy plwcimy za dziadostwo
Pewnie taki nieuk, jak ty o tym nie wie, ale nie samym chlebem człowiek żyje. Pełno na świecie takich prymitywów jak ty i mamy w kraju to co mamy.
xsdS (1 kwietnia 2023 20:46)
i co stego wyszło za darmo tu byli ile skasowali a my wszyscy plwcimy za dziadostwo

Dodaj komentarz

historia  |   debata  |   muzeum porcelany  |   dolny śląsk  |  

Wspólny bilet do Muzeum Porcelany i Kościoła Zbawiciela

Historyczne pociągi wróciły na dolnośląskie tory

Debata 'Między miastem a regionem' w Muzeum Porcelany

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij