Menu

Filharmonia Sudecka wydała pierwszą w swojej historii płytę winylową

Powstała płyta winylowa, którą nagrał zespół "Kosy" i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

Filharmonia Sudecka wydała pierwszą w swojej  historii płytę winylową
Na płycie usłyszymy pieśni, które zespół "Kosy" zgromadził w wyniku poszukiwań i rozmów z osobami, które krzewiły polską tradycję i kulturę na ziemiach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Są to interpretacje pieśni zasłyszanych na Dolnym Śląsku. Śpiewanych przez osoby, które osiedliły się tu i niejako "siały" polską tradycję ludową na nowych ziemiach. 
 
Album zawiera  utwory z płyty "Siew". Teraz zostały nagrane w nowych wersjach. Nagrania odbyły się w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu.
 
- Śpiewamy pieśni, które osadziły się na Dolnym Śląsku wraz z ludźmi, którzy tutaj przyjechali - z reemigrantami, repatriantami. Śpiewamy je po polsku. Niektóre mają inne warianty językowe. Natomiast my sprwadziłyśmy je do czystego, polskiego języka, który jest dla nas zrozumiały i współczesny. -  mówi Aleksandra Gronowska z zespoły "Kosy". 
 
 
Nazwę zespołu można różnie interpretować. 
 
- Nazwę może każdy zinterpretować tak jak chcę, tak jak naszą muzykę. Spotkałyśmy się we Wrocławiu, pochodzimy z przeróżnych stron Polski.Mamy różną przeszłość muzyczną. To nie tylko narzędzia rolnicze i ptaki. Ta nazwa jest obszerna i spotyka wszystko, co mamy w nas. Na Kaszubach kosa to nów księżyca. To są też kobiece warkocze. Można też mieć z kimś "kosę", ale nie z nami (śmiech) - mówi zespół "Kosy". 
 
- Jesteśmy współczesnymi, młodymi dziewczynami  - mieszkającymi w mieście i uznałyśmy, że śpiewanie jakimiś manierami, byłoby nieszczere. To co dla nas jest ważne i co my odnalazłyśmy w tej muzyce, to to że jest ona bardzo aktualna.  Mimo, że są to pieśni bardzo stare, to chciałyśmy im nadać współczesny wydźwięk. Po to, by tę aktualność podkreślić. To działa i okazuje się, że docieramy do bardzo szerokiego spektrum odbiorców. Chcemy dać tę muzyke ludziom, którzy by po nia nie sięgnęli. Ponieważ nie sięgają do tego kręgu folkowego. Nagle się okazuje, że dostają ten prezent i otwierają szeroko oczy. - mówi zespół "Kosy"
 
 "Siew Symfonicznie" został nagrany z inicjatywy Krzysztofa Maja, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego. 
 
- Nagle dostaję płytę, gdzie są zebrane pieśni dolnośląskie. Te, które przyjechały z nowymi mieszkańcami Dolnego Śląska i mówię "O Boże, ale to fajnie brzmi". To było po tym, jak Agnieszka Franków-Żelazny została dyrektorem Filharmonii. Pomyślałem o tym, jakby to zabrzmiało z głebokim brzmieniem orkiestry, a najlepiej na winylu z miękim brzmieniem. Była to mniej więcej 23:00 godzina. Napisałem do Kasi Pakosy, że mam taki pomysł. Była świeżo po koncercie i mówiła, że jest lekko oszołomiona i się odezwie. Na drugi dzień zapytałem i powiedziała, że "Agnieszka już szuka aranżera". Cieszę się, że to jest i bardzo zależało mi na tym, by to był winyl. - mówi Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego. 
 
 
 
Ile trwało wydanie płyty?
 
- Było aranże, próby, nagrania, mastering. To zajęło około 5 miesięcy od momentu spotkania artystów do dzisiejszego efektu. - mówi Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego. 
 
- Nagraliśmy materiał w połowie listopada. Do tłoczni poszło to w połowie grudnia. Mniej więcej, trzy tygodnie temu otrzymaliśmy wytłoczone płyty i dzisiaj możemy oddać je w Państwa ręce. - mówi dyrektor Filharmonii Sudeckiej. Agnieszka Franków-Żelazny. 
 
Filharmonia Sudecka jest otwarta na różne projekty. Nie tylko te z kręgu muzyki poważnej. 
 
- Mówię chętnie w imieniu Filharmonii Sudeckiej, że jest miejscem, gdzie spotykają się różne gatunki muzyczne i najważniejsze jest to, by to był możliwie najwyższy z poziomów. Prezentujemy i muzykę symfoniczą i oratoryjną i muzykę kameralną, ale też projekty z pogranicza folkloru, etniczne. Pełnią też nie tylko funkcję artystyczną, ale edukacyjną. Pokazują nasze korzenie i dają możliwość odbiorcy zetknięcia się z tym, co mamy do pokazania.  - mówi dyrektor Filharmonii Sudeckiej. Agnieszka Franków-Żelazny. 
 
 
Jak wyglądała współpraca z Filharmonią z punktu widzenia zespołu?
 
- Każda współpraca z orkiestrą symfoniczną jest wyjątkowa i jest wielkim wydarzeniem. Metallica czekała kilka płyt (śmiech). Jest to wyjątkowa sytuacja, że debiutancka płyta zespoły była z orkiestrą. W taki sposób, tak szybko i w takiej pięknej atmosferze. - mówi Anastazja Sosnowska z zespoły "Kosy". 
 
O tym, jak wejść w posiadanie płyty dowiecie się na stronie zespołu tutaj
 
Album jest  również dostepny na platformach streamingowych. 

red
foto: P. Mistrzak
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Dypidzban (7 kwietnia 2023 11:38)
Urzędowo sterowana pseudotradycja. Jakie dolnośląskie pieśni? Na płycie nie ma ANI JEDNEJ RODZIMEJ POLSKIEJ PIEŚNI DOLNOŚLĄSKIEJ (tak, są takie!). Same kawałki z Małopolski, Zagłębia, Wołynia i Mazowsza Wschodniego. Wciskanie kitu, nawijanie nudli na uszy, fałszowanie historii i uzurpacja kulturowa.
Placek (7 kwietnia 2023 10:17)
Kupiłbym gdybym miał gramofon

Dodaj komentarz

zespol  |   kosy  |   filharmonia  |   sudecka  |   winyl  |   plyta  |   winylowa  |   album  |   symfonicznie  |   siew  |   w24  |   wtv  |   wydarzenia  |   informacje  |   muzyka  |   scena  |   premiera  |   walbrzyska muzyka  |  

Trener Górnika Wałbrzych ''Nie będziemy pompować balonika''

Sudecka Żyleta za nami - 70 km w 12 godzin na pieszo

500 piechurów wystartowało w Sudeckiej Żylecie (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij