Menu

31% Polaków nie stać nawet na używane auto elektryczne

Zaledwie 9% ankietowanych popiera zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku. Powodem tego może być zbyt wygórowana jak na polskie realia cena aut eco. Gdyby na dzień dzisiejszy uczestnicy badania mieli przesiąść się do samochodu elektrycznego, co trzeci z nich nie miałby na to wystarczającego budżetu.  Tak wynika z badania przeprowadzonego przez multiporównywarkę rankomat.pl  

31% Polaków nie stać nawet na używane auto elektryczne
Samochody elektryczne wkradają się wprawdzie do łask polskich kierowców, jednak nie na tak szeroką skalę, jak życzą sobie tego unijne władze. Rada UE przyjęła już przepisy w ramach pakietu Fit for 55, które oznaczają de facto zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku (wyjątkiem są paliwa syntetyczne). Tuż przed przyjęciem nowych przepisów, uczestników badania rankomat.pl zapytano, czy popierają plany unijne, jaką kwotę mogliby obecnie przeznaczyć na zakup samochodu elektrycznego i czy wierzą, że zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych wejdzie w życie w 2035 roku.
 
 
Uczestnicy badania byli bardzo sceptycznie nastawieni do nowych przepisów unijnych. Za wprowadzeniem zakazu rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku opowiedziało się zaledwie 9% ankietowanych. Za to aż 41% było temu zdecydowanie przeciwnych. Podobna grupa (39%) byłaby wprawdzie skłonna je poprzeć, ale tylko warunkowo. Najczęściej wymienianym warunkiem był koszt zakupu auta porównywalny z ceną samochodu spalinowego (24%). Istotna okazała się także infrastruktura ładowania.
 
Budżet, którym na dzień dzisiejszy dysponuje 31% uczestników badania, jest niewystarczający. 18% osób przyznało, że nie stać ich na samochód elektryczny nawet po sprzedaży auta, który obecnie posiadają. Z kolei 13% ankietowanych może przeznaczyć na ten cel zaledwie do 10 tys. złotych. To praktycznie wyklucza ich z grona potencjalnych nabywców pojazdu eco. Na rynku wtórnym znajdą w tej cenie co najwyżej auto powypadkowe lub bez baterii. Za sprawny najtańszy używany samochód elektryczny zarejestrowany w Polsce trzeba obecnie zapłacić ok. 20 tysięcy złotych.
 
 
W I kwartale 2023 roku właściciele samochodów elektrycznych, którzy korzystali z porównywarki cen OC i AC rankomat.pl płacili najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Czy tak samo będzie jednak za 12 lat?
 
- Dziś atutem aut elektrycznych w oczach ubezpieczycieli jest stosunkowo młody wiek pojazdu i niski przebieg. Wynika on jednak ze stosunkowo niedawno rozpoczętej na szerszą skalę produkcji. Gdy pojazdy eco będą się starzeć i na drogach przybędzie więcej aut elektrycznych, a ich kierowcy zaczną powodować więcej wypadków, ryzyko ubezpieczenia wzrośnie i wraz z nim cena obowiązkowej polisy – mówi Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.
 
źródło: rankomat.pl
redakcja@walbrzych24.com
 

  

Komentarze

Analityk miejski (13 kwietnia 2023 8:06)
Cytuję użytkownika: Elektryk jest dla frajerów
Trzeba być skończonym durniem żeby kupić używanego elektryka. Wymiana bateri w takim aucie,a skoro uzywany to pewnie jak zawsze od 5 do 15 letni,kosztuje połowę wartości auta. I tak auto za 200 tys,bateria ok 100 tys. Teraz rodzynek. Auto uzywane za 20 tys,bateria nowa ok 100 tys. Bo przecież nie kupis używki za 50 tys? ;-) Miłego kupowania
Dlatego te auta masowo kupuje urząd Miasta.
SUPER SAMOCHÓD (10 kwietnia 2023 19:47)
No faktycznie elektryki są "SUPER SAMOCHODAMI" : ZAKAZ PARKOWANIA W PARKINGACH PODZIEMNYCH, ZAKAZ WJAZDU NA PROMY, ZASIĘG TAKI, ŻE SZKODA GADAĆ, TO TYPOWE SAMOCHODY MIEJSKIE, GDZIE TO "TANKOWAĆ" I ILE KOSZTUJE RZECZYWISTY KOSZT KILOMETRA z uwzględnieniem wszystkich kosztów : amortyzacja, wymiana kół, ubezpieczenia z pełnymi zniżkami, w tym ubezpieczenie od pożaru i szkód tym wywołanych, oraz kosztów akcji gaśniczych, standardowe serwisy, oczywiście prąd na kilometr itd. Ile kosztuje stacja zasilająca, gdyby chcieć to tankować przy domu ? Czy wymagana jest specjalna instalacja elektryczna ? Czy są takie elektryki, żeby przejechać spokojnie np. nad morze, czyli 600 km ? Ile potrzeba czasu, żeby załadować / doładować prąd na 100 km, ile na 200 km, ile na 300 km ? Pamiętacie jak pod Dzikowcem zapaliła się Tesla ? Zanim dojechała straż pożarna z odpowiednim sprzętem, to została kupka popiołu. Ostatnio merca elektryka gasiło 16 jednostek straży pożarnej a gaszenie trwało 21 godzin !!! NO TO FAKTYCZNIE SUPER SAMOCHODY
*** (10 kwietnia 2023 17:16)
TYLKO POLEXIT I TO NATYCHMIAST !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Skończyć z tymi eurosodomitami, ekoterrorystami, skończyć z rotszyldami, gatesem i tym całym globalizmem. Elektryczne samochody mogą być zasilane amoniakiem. Produkcja, magazynowanie, transport i tankowanie tak samo jak LPG !!! JEDNA OBJĘTOŚĆ AMONIAKU = PÓŁTOREJ OBJĘTOŚCI WODORU !!! Wtedy takimi "eko" samochodami można normalnie jeździć !!! Piszę "eko" bo mnóstwo elementów będzie wymagać trucia środowiska, tyle, że w Indiach, Bangladeszu, czy w Afryce. Za to wszystkie NORMALNE NARODY NA CAŁYM ŚWIECIE już dziś parskają śmiechem, że są na tej ziemi debile, którzy chcą żyć jak w średniowieczu. W komunistycznej kalifornii, w komunistycznej australii mają ciągłe wyłączenia prądu, bo albo nie ma wiatru, albo jest za mało słońca. A do tego komunistyczna australia eksportuje do chin miliony ton węgla, teraz również do tych durni z ukropolin. POD TERYTORIUM POLSKI ZNAJDUJE SIĘ ZINWENTARYZOWANYCH I ZDATNYCH DO WYDOBYCIA 3 600 000 000 = TRZY MILIARDY SZEŚĆSET MILIONÓW TON WĘGLA. To tak samo jakby Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Rosja nagle zaczęły sprowadzać do siebie ropę i gaz. Roczne zużycie węgla w Polsce do tej pory to było 50 000 000 = PIĘĆDZIESIĄT MILIONÓW TON ROCZNIE. CZYLI MAMY ZAPAS WĘGLA NA 72 LATA !!!!!
Jacek (10 kwietnia 2023 11:09)
Pakiet Fit for 55 w imieniu Polski podpisała w 2014 Ewa Kopacz na polecenie Donalda Tuska , mogła skorzystać z prawa weta ale tego nie zrobiła.
Koparki na start (9 kwietnia 2023 23:21)
Sprzedam elektryka. Tanio. Tylko bateria do wymiany. Koszt około 80 tys. Oplaca się.
Elektryk jest dla frajerów (9 kwietnia 2023 23:09)
Cytuję użytkownika: inż. A. Partacz
Kupowanie używanych aut elektrycznych mija się z celem. Trzeba pamiętać że koszt nowego zestawu baterii do niego to ok. 80 procent ceny nowego samochodu elektrycznego.
O tym pisałem nizej
inż. A. Partacz (9 kwietnia 2023 17:25)
Kupowanie używanych aut elektrycznych mija się z celem. Trzeba pamiętać że koszt nowego zestawu baterii do niego to ok. 80 procent ceny nowego samochodu elektrycznego.
Elektryk jest dla frajerów (9 kwietnia 2023 16:58)
Trzeba być skończonym durniem żeby kupić używanego elektryka. Wymiana bateri w takim aucie,a skoro uzywany to pewnie jak zawsze od 5 do 15 letni,kosztuje połowę wartości auta. I tak auto za 200 tys,bateria ok 100 tys. Teraz rodzynek. Auto uzywane za 20 tys,bateria nowa ok 100 tys. Bo przecież nie kupis używki za 50 tys? ;-) Miłego kupowania
Co ty gadasz? (9 kwietnia 2023 13:25)
A po co niewolnikowi auto i to elektryczne. Niewolnik ma zapindalać za miskę ryżu od rana do świtu. Żyć w swej celi nie mając nic i jeszcze wychwalać swych panów, którzy zapewnili mu taki dobrobyt. Taki los gotują nam wszyscy politycy i opłacający ich możni tego świata.
Kukiz 4,3 mln zł (9 kwietnia 2023 12:08)
Bez przesady, przecież morawiecki obiecał milion elektrycznych samochodów. Pracujesz w dobrobycie zapewnionym przez PiS to stać cię na wszystko. kukiz nie narzeka.

Dodaj komentarz

rankomat  |   badanie  |   samochody  |   elektryczne  |  

Podzamcze: Rozpoczęła się budowa parkingu na 100 aut

Jeden z kierowców trafił do szpitala. Zderzenie dwóch aut

Zniszczył samochody w czasie kłótni

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij