Menu

History Story: Ewakuacja obozu Gross-Rosen

78 lata temu odbyła się ewakuacja największego obozu koncentracyjnego leżącego na Dolnym Śląsku – KL Gross-Rosen oraz jego licznych filii. Trwała od stycznia do marca 1945 roku. O tym w nowym odcinku History Story

History Story: Ewakuacja obozu  Gross-Rosen
- Niemcy uciekający w 1945 r. przed ofensywą wojsk radzieckich nie chcieli, by choć jeden więzień Gross-Rosen był dla sowietów świadkiem ich bestialstwa i zbrodni.
 
 
Szacuje się, że w Gross-Rosen zginęło około 40 tysięcy osób. Duży procent tych ofiar pochłoneły właśnie marsze śmierci. Dzisiaj nie sposób już ustalić, ilu z nich to ofiary piekła ewakuacji. To liczby szacunkowe, bo dokumentów obozowych nie odnaleziono.
Hitlerowcy skrzętnie niszczyli dowody zagłady. Koszmar ten poznajemy tylko dzięki relacji tych więźniów,którzy przetrwali te gehennę. Oto ich świadectwa. - informuje prowadzący program, Łukasz Kazek. 

red
video: yt History Story
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

No bez jaj. (17 kwietnia 2023 12:42)
To niemcy do Gross Rosen zamykali dwuletnie dzieci które teraz po 78 latach opowiedzą o tym ?

Dodaj komentarz

history  |   story  |   historia  |   program  |   lukasz  |   kazek  |  

Nowa seria ''Tajemnic Dolnego Śląska''

Lewica chce dochodu bez pracy. Póki co, pilotażowo

History Story: Ocalona z zagłady

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij