Menu

Komunikacja jedzie w dobrą stronę

Mieszkańcy Wałbrzycha dobrze oceniają ostatnie zmiany w komunikacji miejskiej - twierdzi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który osobiście przejechał się nową linią nr 20, żeby zapytać pasażerów o ich opinie o tym połączeniu.

Komunikacja jedzie w dobrą stronę
W ciągu ostatnich kilkunastu dni nastąpiły ważne zmiany w obrębie wałbrzyskiej komunikacji autobusowej. Linię A doprowadzono pod Szpital im. Sokołowskiego, linię nr 10 przedłużono na Podgórze i uruchomiono zupełnie nową linię nr 20 z Konradowa na Nowe Miasto. Autobusem tej nowej linii przejechał Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i po drodze rozmawiał z mieszkańcami.
 
- Jechałem z Białego Kamienia i mieszkańcy sami spontanicznie podchodzili i wyrażali satysfakcję, że więcej autobusów wyjeżdża z Konradowa i ta większa częstotliwość ma dla nich duże znaczenie. Zadowoleni są też mieszkańcy tej części Nowego Miasta, bo dotychczas musieli daleko iść na najbliższy przystanek. Na tym etapie będziemy obserwować wykorzystanie tych linii. Komunikacja miejska jest dla nas niezwykle ważna i chcemy ją rozwijać - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Oprócz drobnych zmian wkrótce wałbrzyską komunikację czeka prawdziwa rewolucja, bo mają pojawić się u nas autobusy wodorowe. Wraz z nimi jest szansa na kolejną możliwość poszerzenia komunikacji aglomeracyjnej o kolejne miejscowości w regionie w ramach środków z unijnego programu FENIKS.
 
 
- Jako Aglomeracja Wałbrzyska otrzymaliśmy 225 milionów złotych i od niedawna spływają do nas doprecyzowania, na co te środki można wykorzystać. Na przykład można je wykorzystać na transport, ale tylko zero emisyjny w obrębie centrum Aglomeracji. Razem z okolicznymi gminami opracowaliśmy rozszerzenie programu, który jest obecnie o takie gminy jak Nowa Ruda, Kamienna Góra, Świdnica. Łączyłoby się to z nową linią ze Świebodzic przez Dobromierz do Czarnego Boru. Zakładamy, że w perspektywie kilku miesięcy powinniśmy rozpoczynać realne działania w postaci przetargów na nowe autobusy zero emisyjne, czyli elektryczne albo wodorowe. W zakresie tego dofinansowania może być rozwinięcie sieci przystanków, stacje ładowania autobusów elektrycznych i ścieżki rowerowe dojazdowe do przystanków - mówi Roman Szełemej.
 
 
Pierwszy przetarg na 20 autobusów wodorowych z wcześniejszego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zostać rozstrzygnięty już w przyszłym miesiącu, a pierwsze pojazdy mogą pojawić się na ulicach Wałbrzycha najwcześniej w 2024 roku. W ubiegłym roku z miejskiej komunikacji publicznej skorzystało 18 milionów osób i jest to jak na razie wałbrzyski rekord, który gmina planuje w tym roku poprawić.
 
plr
foto: P.Tokarski, FB Roman Szełemej
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Wałbrzych miasto przeklęte (22 maja 2023 15:42)
Cytuję użytkownika: Świdniczanin
Dlaczego na pierwszym zdjęciu jest gapowicz o wyglądzie kloszarda?
Dlatego że w Wałbrzychu to norma z POwodu biedy od wielu stuleci i ani hitlerowskie niemcy ani stalinowska komuna ani peowska dyktatura nie POtrafiły się z biedą wałbrzyską uporać.
analityk medyczny (14 kwietnia 2023 9:21)
A ten wodór to z czego ma pochodzić ??? Produkcja z wody, jest bardzo energochłonna, więcej energii trzeba włożyć, niż taki wodór potem odda. Klasyczna produkcja wodoru na dzisiaj to z metanu, tylko, że powstaje znienawidzony przez eurosodomitów dwutlenek węgla i też trzeba włożyć więcej energii niż uda się odzyskać z wodoru. Jedyny sposób na pojazdy "wodorowe" to zastosowanie jako paliwo AMONIAKU !!! A dokładnie amoniak jako magazyn wodoru. Z jednej objętości NH3 po rozkładzie powstaje 1,5 objętości WODORU !!! Do tego produkcja może być biologiczna, magazynowanie i transport tak samo jak klasyczne LPG. Sam czysty wodór wymaga super drogich instalacji do magazynowania i transportu. H2 to najmniejsza cząsteczka chemiczna we wszechświecie. Jest super przenikliwa przez wiele materiałów. Do tego wymaga gigantycznych ciśnień, aby zmagazynować odpowiednią ekonomicznie ilość energii w objętości. Wymagane ciśnienia to 700 kg/cm2 !!! i do tego bardzo niskie temperatury. Pojazdy zasilane czystym wodorem to ślepa droga dla wyciągnięcia gigantycznych pieniędzy od naiwniaków.
Jadwiga (14 kwietnia 2023 8:46)
Cytuję użytkownika: Do Tadeusza
Jakoś jechałem autobusem linii 20 i nie zauważyłem żeby był zdezelowany, poza tym w niedzielę nie musi kursować.
To twoja opinia. Wg.mieszkancow musi w niedzielę kursować.
Analityk miejski (14 kwietnia 2023 7:29)
Cytuję użytkownika: Adam
Przydałby się taki prezydent w Świdnicy.
Czyżby kolejne miasto chcesz doprowadzić do ruiny? Ta wasza wprawdzie próbuje jak nasz, ale nadal się uczy....
Marzena (14 kwietnia 2023 7:09)
13.04.2023. "A" które miało odjazd spod szpitala o 14.41 już o 14.37 pojechało w siną dal. Może jednym z kryteriów zatrudniania tych woźnic będzie znajomość zegarka??
Adam (14 kwietnia 2023 6:37)
Przydałby się taki prezydent w Świdnicy.
Świdniczanin (14 kwietnia 2023 6:26)
Dlaczego na pierwszym zdjęciu jest gapowicz o wyglądzie kloszarda?
Do Tadeusza (13 kwietnia 2023 21:01)
Jakoś jechałem autobusem linii 20 i nie zauważyłem żeby był zdezelowany, poza tym w niedzielę nie musi kursować.
Czytelnik (13 kwietnia 2023 19:22)
Jedna jaskółka wiosny nie czyni ale wałbździów to wałbździów he he jak nie kibel wybuchowy to maolat za kierą 14 lat a tatuś naczelny instruktor norna w tym mieście
Nieogolony (13 kwietnia 2023 18:08)
W autobusie? A nie w darmowej taxi o nazwie Straż Miejska?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

nowe miasto  |   konradów  |   komunikacja  |   autobusy  |   nowe linie  |  

Umowa podpisana - pierwsze autobusy wodorowe przyjadą we wrześniu 2024

Wałbrzych: autobusy na wodór już w przyszłym roku. W środę...

Dodatkow 7 mln. zł na remont stadionu na Nowym Mieście

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij