Menu

Jakub A. będzie ponownie zbadany - ruszył proces apelacyjny w sprawie zabójstwa 10-latki

Obrona chce umorzenia, prokuratura domaga się surowszej kary - przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu rozpoczął się proces apelacyjny Jakuba A. w sprawie zabójstwa 10-letniej Kristiny z podżarowskiej wsi Mrowiny.
 

Jakub A. będzie ponownie zbadany - ruszył proces apelacyjny w sprawie zabójstwa 10-latki

Do zabójstwa doszło w czerwcu 2019 r. W październiku ubiegłego roku sąd skazał Jakuba A. na dożywotnie więzienie, a o przedterminowe zwolnienie z więzienia Jakub A. będzie mógł się ubiegać po 30 latach.

Od wyroku odwołała się prokuratura. Jak mówił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prokurator Tomasz Orepuk, prokuratura domaga się możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 40 latach a nie po 30-tu.

Od wyroku odwołała się także obrona Jakuba A. Chodzi o opinie biegłych lekarzy psychiatrów odnośnie poczytalności Jakuba A. Obrona zakwestionowała opinie, z których wynikało, że Jakub A. w chwili popełnienia morderstwa był poczytalny.

Z kolei rodzina zamordowanej Kristiny domaga się od oskarżonego wyższego zadośćuczynienia i dłuższego okresu, po którym Jakub A. będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.


Dziś w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu ruszył proces apelacyjny. Proces będzie jawny, sąd nie uwzględnił wniosku oskarżyciela posiłkowego o wyłączenie jawności procesu.


Sąd Apelacyjny zdecydował, że powołany zostanie nowy zespół biegłych lekarzy, którzy mają wydać opinię dotyczącą poczytalności Jakuba A. w chwili popełnienia przestępstwa i czy jego aktualny stan zdrowia pozwala mu na udział w postępowaniu. Jak mówił dla Radia RMF FM sędzia Andrzej Kot, podczas izolacji oskarżonego w areszcie śledczym był on poddawany terapii psychiatrycznej. Lekarze prowadzący te leczenie podjęli pewne wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego oskarżonego. Rozpoznali nawet u oskarżonego schizofrenię paranoidalną.

Termin kolejnej rozprawy sąd wyznaczy po otrzymaniu opinii biegłych.

Czytaj też:
Morderstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin - prokuratura zaskarżyła wyrok
Dożywocie dla zabójcy 10-letniej Kristiny z Mrowin
Ruszył proces Jakuba A. Sąd wyłączył jawność
Podejrzewany o zabójstwo 10-latki mężczyzna zatrzymany

kb
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Sprawiedliwy (16 kwietnia 2023 10:42)
Normalnie to takie g***o by wisiało, i tyle...
Jack (15 kwietnia 2023 9:58)
To są kombinacje rodzinki. Oby lekarze nie wzięli łapówki.
Grześ (14 kwietnia 2023 17:40)
Gnoja na szafot a nie rozczulanie się nad jego zdrowiem. Głupek to tym bardziej.

Dodaj komentarz

Mrowiny  |   zabójstwo 10-letniej Kristiny  |   Sąd  |   aoelacja  |  

Europosłanka Zalewska musi przeprosić - jest wyrok sądu

Gość Dnia - Marek Kubala

TVP przegrywa w sądzie - musi przeprosić

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij