Menu

XX Festiwal Księżnej Daisy - skrócony do 2 dni

XX edycja Festiwalu Księżnej Daisy została skrócona do dwóch dni: koncerty odbędą się 20 oraz 23 kwietnia – w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego oraz w Teatrze Dramatycznym.

 

XX Festiwal Księżnej Daisy - skrócony do 2 dni

Z przyczyn niezależnych od Organizatorów, nastąpiła zmiana w programie Festiwalu. Koncerty: piątkowy i sobotni (21 i 22 kwietnia 2023 w Sali Maksymiliana na Zamku Książ w Wałbrzychu) nie odbędą się. Wszyscy, którzy zakupili bilety na te koncerty, mają możliwość ich zwrotu poprzez kontakt z właściwą kasą czy bileterią.- informują organizatorzy.

W tym roku usłyszymy:  Lobedan oraz Lutosławski Quartet, a także autorski recital Zbigniewa Zamachowskiego.`

 

 


PROGRAM XX FESTIWALU KSIĘŻNEJ DAISY

Czwartek 20 kwietnia`
Sala Koncertowa Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, g. 19.30

Koncert Inauguracyjny – Діти [Dzieci]

Markowicz – „Mazurek Josimy” (utwór inspirowany mazurkiem Josimy Feldschuh)
Crumb – „Black Angels: Thirteen Images from the Dark Land”
Mahler – „Kindertotenlieder” (1904 – opr. na zespół kameralny M. Markowicz)
Wykonawcy:

Anna Lobedan – głos, Lutosławski Quartet (Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Marcin Markowicz – skrzypce, Artur Rozmysłowicz – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela), Tomasz Januchta – kontrabas, Malwina Lipiec – harfa

Program koncertu poświęcony jest jednemu z najtrudniejszych tematów tak w sztuce, jak i w naszym życiu – śmierci dziecka. Punktem wyjścia dla kompozycji programu jest pięć pieśni Gustava Mahlera, które skomponował do wierszy Friedricha Rückerta. „Kindertotenlieder”, bo taki jest tytuł cyklu pieśni Mahlera, to jedna z piękniejszych i bardziej poruszających jego kompozycji.

Pięć pieśni oryginalnie napisanych zostało na skład orkiestry symfonicznej. Wersję kameralną na kwartet smyczkowy, harfę, kontrabas i głos opracował Marcin Markowicz. Jego autorstwa jest również kolejna kompozycja – „Mazurek Josimy”. Utwór inspirowany jest „Mazurkiem nr 4” Josimy Feldschuh, jedenastoletniej kompozytorki z warszawskiego getta. Rodzinie Josimy udało się szczęśliwie uciec z getta. Niestety, młoda kompozytorka była już wtedy w finalnym stadium gruźlicy i niedługo po ucieczce rodziny zmarła. Mazurek, jaki napisała Josima, stanowi punkt wyjścia, a jednocześnie zwieńczenie kompozycji Markowicza. Na koniec utworu bowiem usłyszymy nagranie oryginalnego „Mazurka nr 4” w wykonaniu Marcina Maseckiego.

Utwór „Black Angels” Georga Crumba napisany został jako tren lub lament odnoszący się do wojny w Wietnamie. Wyraźnie słyszalne nawiązania do grozy wojennej stały się z biegiem lat muzyczną ilustracją okrucieństw każdej wojny. W „Black Angels” tradycyjny kwartet smyczkowy poszerza swoje brzmienia zarówno o wykorzystywaną elektronikę, jak i o instrumenty perkusyjne, a także… nastrojone w odpowiednich wysokościach kieliszki z wodą. Wydźwięk tego utworu jest niezwykle mocny i idealnie dopełnia kompozycje Mahlera oraz Markowicza.

Wojna pochłania tysiące ofiar. Jednak to śmierć cywilów, a szczególnie dzieci budzi w nas największe emocje. Wciąż przecież nie możemy zapomnieć aktu rosyjskiej agresji, gdy 16 marca 2022 roku zbombardowali szpital w Mariupolu z napisem „DZIECI”.
Bilety: 30 zł, 25 zł


Niedziela 23 kwietnia
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, g. 19.30

„Nie tylko o miłości” – recital Zbigniewa Zamachowskiego

Wykonawcy:
Zbigniew Zamachowski – wokal, Roman Hudaszek – fortepian

Autorski recital aktora teatralnego i filmowego Zbigniewa Zamachowskiego to spotkanie z piosenką aktorską w znakomitej interpretacji. Talent muzyczny aktora wraz z perfekcyjną techniką i kulturą wokalną sprawiają, że wykonywane piosenki na długo zostają w pamięci.

W koncercie znajdują się autorskie utwory Zbigniewa Zamachowskiego (między innymi „Credo życiowe”, „W małym miasteczku”) oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Wasowskiego, Przybory, Młynarskiego, Korcza, Nohavicy, Dębskiego, Satanowskiego, Stachury, Bukartyka i wielu innych. Wykonawca śpiewa również utwory pochodzące z przedstawienia Teatru Syrena „Zamach na MoCarta”, a więc przede wszystkim przebój „Kobiety jak te kwiaty”. Zbigniewowi Zamachowskiemu towarzyszy w programie pianista, kompozytor i aranżer Roman Hudaszek.
Bilety: 60 zł, 50 zł

Bilety: do nabycia na stronie www.festiwaldaisy.pl, www.kicket.com, www.goingapp.pl wraz z www.empikbilety.pl.oraz stacjonarnie we wszystkich miejscach odbywania się koncertów.
kb
fot.Paweł-Paprocki, Sisi Cecylia, Barbara Regulska
redakcja@walbrzych24.com


 

Komentarze

Bezstronny (17 kwietnia 2023 11:22)
"Najpierw pomyśl, potem zrób" - o tej zasadzie powinni pamiętać gospodarze Zamku Książ.
Bracianasi (16 kwietnia 2023 18:45)
Nie wiem co robić, kasa potrzebna by byla na pomnik Daisy - 8 metrowy.
Kaligraf (16 kwietnia 2023 17:19)
Ojojoj....Szumnie zaczęli,tylko kasy nie policzyli i brakło?? A może jednak trzeba zapłacić wreszcie za remont hotelu w zamku walbrzyskiej firmie?
Goldmann (16 kwietnia 2023 17:06)
,,O QRWA,,NIE PRZEŻYJE,,A CZEMU,,??, ,,A ONA PONOĆ JUŻ WYSWIECONA,,,TYLKO JEJ DZIECI WYCHOWYWAŁA NIAŃKA,,BO ONA QRWA ,,NIE MIAŁA NA TO QRWA NA TO CZASU,,,,

Dodaj komentarz

XX Festiwal Księżnej Daisy wraca wiosną

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij