Dotychczas prace nowych nabywców odbywały się w środku hali. Dziś widać już ich postęp na zewnątrz. Zamierzeniem nowych właścicieli, którzy w czerwcu ubiegłego roku kupili od miasta halę, jest adaptacja obiektu na Centrum Wspinaczkowe oferujące uprawianie tego sportu przez wszystkich, od dzieci i zupełnych amatorów aż po tych, którzy już uprawiają ten sport i chcą rozwijać swoje umiejętności.
Obiekty takie z powodzeniem funkcjonują już w wielu miastach i cieszą się dużą popularnością, a samo wspinanie wymaga na początku nawet mniejszego przygotowania niż jazda na rowerze - mówią inicjatorzy przedsięwzięcia. W hali wspinaczkowej znaleźć się ma część dla najmłodszych, cześć bulderowa do wspinania bez liny oraz ściany do wspinania z liną o różnym stopniu trudności. Cały obiekt oferować będzie w sumie około 900 m 2 ścian wspinaczkowych o wysokości do 12 m. Organizatorzy planują organizację sekcji dla dzieci i dorosłych o różnym poziomie zaawansowania.
Wspinaczka sportowa od kilku lat staje się coraz popularniejsza. Przyczyniły się do tego sukcesy polskich himalaistów, a także wejście tej dyscypliny do programu igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021. Nic też tak nie popularyzuje danej dyscypliny, jak sukcesy rodzimych sportowców. W ubiegłym roku na Mistrzostwach Europy w Monachium polskie zawodniczki zdominowały rywalizację wśród kobiet, zajmując cztery pierwsze miejsca we wspinaniu na czas (1. Aleksandra Mirosław 2. Aleksandra Kałucka 3. Natalia Kałucka 4. Patrycja Chudziak). Dodatkowo srebrny medal wśród mężczyzn zdobył Karol Dzieński.
Wspinanie już dawno przestało być uważane za elitarne, a świadomość dostępności i możliwości jego uprawiania praktycznie przez każdego i to bez większych ograniczeń stanowi przyczynę dynamicznego rozwoju tego sportu. W dzisiejszym świecie, w którym dominuje siedzący tryb życia, wspinaczka coraz mocniej zakorzenia się w kanonie dyscyplin ogólnorozwojowych, rehabilitacyjno-terapeutycznych, rekreacyjnych czy treningów funkcjonalnych. Dla dzieci jest to kapitalna forma ruchu, który bez przykładania zbędnych obciążeń rozwija motorykę i koordynację, kształtuje opanowanie, wzmacnia organizm i ożywia interakcje podczas zajęć zbiorowych.
Obiekt na Teatralnej ma oferować atrakcje nie tylko dla amatorów wspinaczki. W hali ma się znaleźć sala do organizacji urodzin dla dzieci, zajęć np. z jogi, pomieszczenie do treningu funkcjonalnego, a także dostępna dla wszystkich kawiarnia, która mogłaby ożywić ten obszar śródmieścia Wałbrzycha.
Obecni właściciele obiektu nie zapominają o sportowych tradycjach obiektu. Do roku 2012 sala funkcjonowała jako obiekt sportowy dla różnych rozgrywek.
- Jesteśmy stąd i znamy historię tej hali. Zakupiliśmy ją praktycznie dokładnie 40 lat po zdobyciu w tej hali historycznego, pierwszego mistrzostwa Polski przez koszykarzy Górnika Wałbrzych. Razem z klubem planujemy organizację w hali miejsca upamiętniającego te sukcesy – deklarują organizatorzy centrum wspinaczkowego. Tak czy inaczej, hala dalej służyć będzie wałbrzyskiemu sportowi.
red
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze