Menu

Atrakcje Wałbrzycha, czyli jak ciekawie spędzić wolny czas w mieście?

Mimo tego, że podróże cieszą się ogromnym zainteresowaniem i większość z nas stara się korzystać z ich uroków jak najczęściej, nie zawsze mamy możliwość rzucenia wszystkiego i wyjazdu na drugi koniec kraju. Nie musimy jednak wcale wyruszać daleko, aby przyjemnie i owocnie spędzić swój wolny czas! Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic mają do dyspozycji na miejscu sporo możliwości spędzenia wolnego czasu. W mieście nie brakuje bowiem ciekawych atrakcji, które tylko czekają na odkrycie! Oto propozycje, które udowodnią, że w Wałbrzychu zdecydowanie jest co robić!

 

Atrakcje Wałbrzycha, czyli jak ciekawie spędzić wolny czas w mieście?

Wałbrzych i jego atrakcje nie tylko dla turystów

Wałbrzych cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów, którzy goszczą na Dolnym Śląsku. Zarówno w samym mieście, jak i w jego okolicach, nie brakuje bowiem licznych atrakcji, dla których warto zatrzymać się w Wałbrzychu na dłuższy pobyt.

Miasto dysponuje ponadto bogatą i rozbudowaną bazą noclegową, w ramach której przyjezdni mogą zatrzymać się na nocleg w miejscowych kwaterach i pokojach, wynająć prywatny apartament lub spędzić czas z dala od wielkomiejskiego zgiełku w gospodarstwie agroturystycznym. Te i inne propozycje zakwaterowania można wyszukać za pośrednictwem portalu turystycznego Nocowanie.pl, a wiele z nich także wygodnie zarezerwować online.

Wałbrzych jest to miasto, które warto odwiedzić, jeśli przebywamy gościnnie na Dolnym Śląsku. Nie oznacza to jednak, że dostępne na jego terenie atrakcje i rozrywki są przeznaczone wyłącznie dla turystów. Zgodnie z powiedzeniem „cudze chwalicie, swojego nie znacie”, często okazuje się wręcz, że sami mieszkańcy Wałbrzycha nie są świadomi, jak wiele ciekawych rozrywek znajduje się praktycznie na wyciągnięcie ich ręki! Oto te pośród nich, które idealnie sprawdzą się zarówno w przypadku przyjezdnych, jak i miejscowych!

Śladami wałbrzyskich gwarków i miejscowych atrakcji

Gwarki to rozmieszczone w różnych punktach miasta figury górników. Ich poszukiwanie to wspaniała propozycja na spędzenie pogodnego dnia całą rodziną, a być może także odkrycie tych miejsc na mapie miasta, których do tej pory nie znaliśmy. Gwarki są umieszczone przy ważniejszych obiektach i miejscach na mapie miasta – w sumie naszym zadaniem będzie „wytropienie” 18 figur. Podpowiadamy, że gwarków należy szukać m. in. przy wałbrzyskiej Palmiarni, Muzeum Porcelany, Zamku Książ oraz Ratuszu. Warto zatrzymać się przy każdej z nich, sprawdzić ich nazwy, a także wstąpić do miejsc, których „strzegą”.

 

 

Poszukiwanie gwarków może okazać się świetnym wstępem do odkrywania innych atrakcji Wałbrzycha. Jak już wspomnieliśmy powyżej, każda figura znajduje się w pobliżu ważnej atrakcji turystycznej. Jedną z nich jest Zamek Książ, który warto zwiedzić od środka. Jest to największy zamek Dolnego Śląska, który posiada aż 400 pomieszczeń. Pod zamkiem znajdują się natomiast rozległe podziemia, w których podobno mieściła się kwatera główna Adolfa Hitlera. Prawdziwą gratką zarówno dla turystów, jak i miejscowych (zwłaszcza tych, którzy mieli już okazję gościć na zamku) jest organizowane kilka razy w roku nocne zwiedzanie.

Palmiarnia i atrakcje w okolicach Wałbrzycha

Kolejnym miejscem, do którego warto wstąpić w Wałbrzychu, jest Palmiarnia. Jest to obiekt wyjątkowy – to najstarsza palmiarnia w Polsce, która wygląda dokładnie tak jak przed 100 laty, kiedy została oddana do użytkowania. Wizyta w tym miejscu pozwala na zobaczenie na własne oczy wielu egzotycznych roślin sprowadzonych ze wszystkich kontynentów. Na miłośników natury czekają tu m. in. kaktusy z Meksyku, azjatyckie bambusy oraz drzewka cytrynowe i pomarańczowe z krajów śródziemnomorskich. Wałbrzyska palmiarnia nie jest domem nie tylko dla roślin – zamieszkują ją również egzotyczne zwierzęta, w tym lemury, które można spotkać w czasie zwiedzania.

Jak widać, Wałbrzych ma całkiem sporo do zaoferowania zarówno turystom, jak i swoim mieszkańcom. Jeśli spacer po mieście pozostawił po sobie pewien niedosyt, warto rozszerzyć wycieczkę na okolice miasta. Wałbrzych jest bowiem świetną bazą wypadową do wielu innych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Z tego miejsca można wybrać się na wycieczkę w Góry Wałbrzyskie i stanąć na szczycie Borowej, w Góry Kamienne czy zaplanować wyprawę w tajemnicze Góry Sowie.

artykuł zewnętrzny

 

Zdjęcie 1

Komentarze

kolo (17 kwietnia 2023 15:19)
Jak ktos bedzie chcial przyjechac do Walbrzycha i zoaczyc te naga pannne przed ratuszem to sie mocno zdziwi...

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij