Menu

Przygraniczny Brumov stolicą kultury ?

Przedstawiciele 10 miast i gmin z przygranicznych powiatów wałbrzyskiego i kłodzkiego podpisali deklarację poparcia dla kandydatury Broumova na Europejską Stolicę Kultury. W spotkaniu uczestniczyła również wiceprezydent Wałbrzycha, Sylwia Bielawska. 


 

Przygraniczny Brumov stolicą kultury ?

Wspólną deklarację, wyrażającą zainteresowanie polsko-czeską współpracą nie tylko w dziedzinie kultury, podpisali przedstawiciele miast Wałbrzycha, Kłodzka, Nowej Rudy, Głuszycy, Radkowa, Polanicy-Zdroju, Mieroszowa, Jedliny - Zdrój i Kudowa Zdrój oraz powiatu kłodzkigo. Pozostali partnerzy podpiszą deklarację w innym terminie.

Region ten zamieszkuje 0,5 mln mieszkańców, a rocznie odwiedza go 2 mln turystów.

- Dla regionu hradeckiego to ważny dzień, ponieważ jest to kolejny ważny krok na drodze miasta kandydatura Broumova do nawiązania współpracy i zaangażowania polskich partnerów. Wierzę, że pomoże to ożywić całe nasze terytorium. Kraj hradecki postrzega kandydaturę nie tylko w obrębie Broumova, ale na całym naszym terytorium – nie rozróżniamy, gdzie mamy granice, ponieważ wszyscy jesteśmy całym wielkim, pięknym regionem broumovskim. - mówiła zastępca Hetmana Kraju Kralowohradeckiego Martina Berdychová.

- Myślę, że dzisiejszy dzień jest ważnym sygnałem dla międzynarodowego jury, że kandydatura Broumova ma poparcie nie tylko czeskiej stronie, ale również otrzymuje silne wsparcie od sąsiadujących z Polską gmin i miast. Czujemy ogromny entuzjazm iz niecierpliwością czekamy na czerwiec, kiedy międzynarodowe jury odwiedzi Broumov. Wierzymy, że Broumov wygra. - mówił członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, Krzysztof Maj.

- Jeśli zdobędziemy tytuł w czerwcu, będzie to nowy impuls dla Broumova i okolic. Oznaczać to będzie, że Europie zależy na małych miejscowościach. Pokażemy też, że inwestując swój czas i zaangażowanie, możemy ulepszyć miejsce, w którym żyjemy. Codziennie słyszę wokół siebie, jak rośnie nadzieja na lepszą przyszłość dla Brouma. Kultura przyniesie szanse młodym ludziom, rozwój inwestycji i poprawę jakości życia – dodaje burmistrz Broumova Arnold Vodochodský.

Na zakończenie spotkania podpisano memorandum o współpracy pomiędzy Euroregionem Glacensis, reprezentowanym przez prezesa Miroslava Kociána i sekretarza Jaroslava Štefka, a z drugiej strony Fundacją Broumov – Miasto Kultury, reprezentowaną przez dyrektora wykonawczego kandydatury, Jana Školníka.

W przypadku zdobycia tytułu przez Broumov, Euroregion Glacensis otworzy specjalną dotację dla projektów w ramach programu Broumov 2028 z alokacją 500 000 Euro.

O przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2028 zadecyduje pod koniec czerwca międzynarodowe jury, które wybierze spośród dwóch finalistów – Broumov i České Budějovice.

Broumov startuje jako najmniejsze miasto w czterdziestoletniej historii konkursu..

kb
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Zyga Freud (23 kwietnia 2023 19:37)
Literówka w tytule. Słabo.
Jacek (18 kwietnia 2023 11:12)
Dojazd z Wałbrzycha do Broumova może zakończyć się uszkodzeniem zawieszenia w aucie, w samym Broumovie psy du...i szczekają , kiedyś jak się jeździło tam na zakupy , miasteczko tętniło życiem. Samo miasto jest fatalnie skomunikowane z innymi większymi miastami w Czechach . Generalnie całe Czechy są źle skomunikowane z Polską dojazd do Pragi czy Brna to droga przez mękę.Nawet budowa drogi ekspresowej do Lubawki nie wymusiła na tamtejszych władzach połączenia jej ze swoją siecią dróg ekspresowych i autostrad.
Pan z pogranicza (18 kwietnia 2023 9:24)
BROUMOV, lale malowane!

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij