Menu

Protesty przed fabryką porcelany

W imię doraźnych zysków i pod płaszczykiem racjonalnej, ekonomicznej oszczędności w najbliższym czasie zakład może przestać istnieć! - alarmują związkowcy z Solidarności i zapowiadają na poniedziałek (24 kwietnia) protesty w fabryce porcelany Karolina w Jaworzynie Śląskiej. Powód?  Brak dialogu i wypowiedzenie układu zbiorowego i "deptanie godności pracowników".
 

Protesty przed fabryką porcelany

Porcelana "Karoina" w Jaworzynie Śląskiej to największy pracodawca w mieście. Pracują tu całe rodziny zamieszkujące region Jaworzyny. Nad fabryką zbierają się czarne chmury, w ubiegłym roku wstrzymano produkcję na 2 miesiące. Powód ? Podwyżki cen gazu. Zmniejszono liczbę pracowników, były też, jak twierdzą pracownicy, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń.

Teraz przed fabryką kolejny problem - protesty pracowników. Związkowcy zapowiadają pikietę na 24 kwietnia (poniedziałek)

- Brak dialogu, wypowiedzenie układu zbiorowego i inne działania właściciela ZPS Karolina wobec pracowników i związkowców oznaczają, że nadszedł czas zdecydowanej akcji protestacyjnej. W poniedziałek 24 kwietnia pod siedzibą zakładu okażmy solidarność z pracownikami Zakładów Porcelany Stołowej Karolina. - informują związkowcy z NSZZ Solidarność Region Dolny Śląsk.

Dolnośląska Solidarność  organizuje nawet wyjazd na pikietę do Jaworzyny Śląskiej spod siedziby przy pl. Solidarności we Wrocławiu.

- Nie ma zgody na deptanie godności pracowników ZPS Karolina. Zakład, który przez lata był chlubą tego miasta i  regionu, jest przez nowego właściciela systematycznie niszczony. Rosnące ceny gazu nie usprawiedliwiają pracy w warunkach z XIX wieku. - ostrzegają związkowcy.

Jak alarmują związkowcy "zimą pracowaliśmy w nieogrzanych halach, a warunki sanitarne urągały ludzkiej godności (...) Zarząd wypowiedział układ zbiorowy – naszą konstytucję pracowniczą, ktora funkcjonowała w zakładzie od 28 lat. (...) W imię doraźnych zysków i pod płaszczykiem racjonalnej, ekonomicznej oszczędności w najbliższym czasie zakład może przestać istnieć!"

Na początku lutego informowaliśmy o upadku Porcelany Krzysztof w Wałbrzychu. Ceny gazu, brak oferty na dostawę gazu i żądanie zabezpieczenia bankowego na kwotę 5 mln. zł — to przyczyny upadku fabryki. 

Czytaj też:
Dlaczego Porcelana Wałbrzych upadła?

kb
foto: pixabay (ilustracyjne)
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Tadek (20 kwietnia 2023 11:39)
Rozwiązaniem jest przejście chociaż w części produkcji, na tańszy gaz skroplony
Timermans (19 kwietnia 2023 18:32)
Fit for fifty five mówi im to coś?
Goldmann,, (19 kwietnia 2023 16:35)
,, najważniejsze ,że właściciel ma się dobrze,,, resztę sprzeda,,, weźmie deweloper,,,,,i będzie się wszystko ,,, kręcić,,,,Pretensje do tego ,,co mu sprzedał,,,
JONY (19 kwietnia 2023 15:46)
Nic nie może przecież wiecznie trwać !!!
hbhb (19 kwietnia 2023 15:10)
Cytuję użytkownika: Janosik
Hahahah sankcje działają, warto było pomagać. Hahaha
jak by nie POmagali to mówił byś już PO niemiecku a ściana wschodnia PO rusku myśl człowieku
Janosik (19 kwietnia 2023 14:49)
Hahahah sankcje działają, warto było pomagać. Hahaha
xsdS (19 kwietnia 2023 14:29)
Cytuję użytkownika: Takata
Cytuję użytkownika: Bardzo dobrze niech głodują
Pytanie ile z pracujących głosowało na PiS. Bo nikt na nich nie glosował, a oni wygrywają? Pracownicy, którzy głosowali na PiS życzę owocnego poszukiwania pracy i nie płakać bo płaczą miekiszony.
Jak likwidowali takate w Wałbrzychu to też 800 osób poleciało na bruk. Jakos nikt nie umarł od tego. Nie Karolina,będzie na jej miejsce coś innego. Pozatym pracy dziś za takie głodowe stawki jak tam były jest pełno. Zapraszam na strefę. Aż się prosza żeby kogoś zatrudnic,zakładów pełno.
za PO zielona wyspa bezrobocie w Wałbrzychu 28% zakupy i chleb na zeszyty to Pamiętamy nigdy więcej ZARAZY Komunistycznej PO
Klasyka (19 kwietnia 2023 13:48)
Cytuję użytkownika: Edzia
Tak jest nie mają szacunku dla ludzi jedną zamknęli w Wałbrzychu a teraz drugą to jest polityka tego kraju
Bzdura.Dostali cudny argument do ręki: cenę gazu.Ktoś może widział jakiekolwiek inwestycje w każdej z tych upadłych fabryk? Przecież kupili je ludzie mający tylko kasę i wiedzę co to jest kaolin. Ale pojęcia nie mający o biznesie.Za to zarabianie szybkiej kasy i pokazywanie innym swojego bogactwa wzięło górę.Razem z chciwością. I nie mieszaj w prywatny biznes polityki. No chyba,że masz na myśli tzw prywatyzację.
Gienek (19 kwietnia 2023 13:46)
Cytuję użytkownika: Edzia
Tak jest nie mają szacunku dla ludzi jedną zamknęli w Wałbrzychu a teraz drugą to jest polityka tego kraju
Pretensje kieruje do Pokonanych.Kto sprzedał za bezcen dora narodowe?
Mieszkaniec (19 kwietnia 2023 12:58)
A gdzie do dotychczas były te związki, a teraz jak się ciepła posadzka związkola pali pod nogami, i trzeba będzie wrócić do pracy fizycznej to będzie ludzi kołował aby z nim pikietowali , tfu ????
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Porcelana  |   Jaworzyna Śląska  |   Karolna  |   protesty  |   strajki  |  

Lokalne Centrum Biznesu powstało w Jaworzynie Śląskiej

Zamek Książ ratuje matryce z Fabryki Kristoff

II Wałbrzyska Giełda Porcelany i Ceramiki (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij