Menu

Remiza i świetlica na miarę XXI wieku

Dzięki takim projektom XXI wiek na dobre wkracza do polskich wsi. W Gminie Kamienna Góra powstał wyjątkowy budynek, który służyć będzie na kilka sposobów lokalnej społeczności, a przy tym będzie w pełni ekologiczny.

Remiza i świetlica na miarę XXI wieku
W niewielkiej wsi Ptaszków w sąsiedztwie Kamiennej Góry prężnie działały zarówno Ochotnicza Straż Pożarna, jak i Koło Gospodyń Wiejskich. Jednostka OSP liczy sobie ponad 70 lat i założona została przez pierwszych polskich osadników niedługo po II wojnie światowej. Dotychczas mieściła się jednak w niewielkim budynku, w którym ledwo dało się zaparkować wóz ratowniczy. Koło Gospodyń Wiejskich natomiast zajmowało lokal po dawnym sklepie mieszczący się w wielorodzinnym budynku mieszkalnym, gdzie działalność koła, zwłaszcza w godzinach wieczornych nie zawsze przyjmowana była z aprobatą sąsiadów.
 
Z lewej - dotychczasowa siedziba Koła Gospodyń Wiejskich na parterze budynku wielorodzinnego, z prawej - stara remiza OSP Ptaszków.
 
Z pomocą przyszły władze Gminy Kamienna Góra, które postanowiły zainwestować w obiekt, który posłuży obu tym społecznością i zarazem całej wsi. Nowa siedziba to jednak coś więcej niż tylko nowe mury i dach. Obiekt wykonano z użyciem najnowszych technologi, co na chwilę obecną czyni go najnowocześniejszym budynkiem tego typu w Aglomeracji Wałbrzyskiej a być może nawet także w Polsce.
 
- Obiekt od samego początku zaprojektowany był jako budynek niskoenergetyczny i wykorzystujący na czas projektowania najnowocześniejsze technologie związane z budownictwem pasywnym. Zastosowane są tu gotowe elementy konstrukcyjne keramzytowe. Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa pochodzą z gruntowej pompy ciepła. Na dachu jest mikro instalacja fotowoltaiczna. Nad remizą jest tzw. zielony dach i zamknięty system odzysku wody deszczowej - wymienia Patryk Straus, wójt gminy Kamienna Góra.
 
 
Strażacy na parterze budynku otrzymali obszerne garaże, które pomieszczą dwa duże samochody ratunkowe, a także pomieszczenia socjalne i gospodarcze, gdzie mogą w godnych warunkach przygotowywać się do akcji i odpocząć po działaniach ratowniczych. Na piętrze natomiast znajdują się pomieszczenia, które służyć będą jako świetlica, której gospodarzem będzie Koło Gospodyń Wiejskich. Będzie to swojego rodzaju centrum kultury i integracji mieszkańców. Budynek już na etapie projektowania i budowy nazwano "wzorcowym", co oznacza, że instytucje i samorządy chcące stawiać na budownictwo pasywne, będą mogły na tym przykładzie sprawdzić, czy nowoczesne technologie mają sens i czy warto w nie inwestować. Inwestycję udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu z ZIT-u Aglomeracji Wałbrzyskiej
 
 
- Całość kosztowała 3,7 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej było na poziomie 1 mln 350 tys zł. Nabór był w ramach środków Aglomeracji Wałbrzyskiej i jako jedna z dwóch gmin wiejskich uzyskaliśmy dofinansowanie - mówi Patryk Straus.
 
- Perspektywa finansowa, która właśnie się kończy, stwarzała możliwości na pozyskanie środków na projekty termomodernizacyjne, ale w większości bez takich elementów jak pompy ciepła czy fotowoltaika. Takie projekty były realizowane, ale były obarczone dużymi kosztami i bez możliwości dużego dofinansowania. Już w nowej perspektywie nacisk jest kładziony na przygotowanie budynków użyteczności publicznej z wykorzystaniem wspomnianych technologii, oszczędnością energii i na pewno tych projektów będzie znacznie więcej. Warto podkreślić, że tylko trzy gminy w Aglomeracji Wałbrzyskiej, w tym dwie wiejskie zdecydowały się na takie projekty, więc to naprawdę elita. To świadczy o tym, że będziemy musieli sprostać zupełnie innym wyzwaniom, ale patrząc na sukces tego obiektu, myślę, że jesteśmy na to przygotowani - mówi Bożena Dróżdż, dyrektor Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej.
 
 
Dzięki nowej siedzibie umiejscowionej tuż przy węźle nowo budowanej drogi ekspresowej S3 jednostka OSP Ptaszków rozpoczyna intensywne starania, by dołączyć do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i jeszcze skuteczniej, niż dotychczas czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców regionu.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Kamienna Góra  |   po sąsiedzku  |   straż pożarna  |   osp  |   ptaszków  |   świetlica  |   ekologia  |   budownictwo pasywne  |   aglomeracja wałbrzyska  |  

Wybuch butli z gazem — jedna osoba ranna, 4 ewakuowano

Lokalne Centrum Biznesu powstało w Jaworzynie Śląskiej

Region: kolejne nieczynne dystrybutory

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij