Menu

History Story: Historia zza ściany

Życie codzienne służby domowej w XIX pałacu nie było usłane różami. O tym w nowym odcinku History Story

History Story: Historia zza ściany

- Brak kwalifikacji oraz najczęściej młody wiek sprawiały, że służące zatrudnione w XIX-wiecznych polskich miastach były narażone na wiele niebezpieczeństw. Nieuważne szukanie pierwszej posady skutkować mogło trafieniem do domu nierządu. Zatrudnienie jako służąca było zaś dalekie od romantycznych wizji samodzielnej pani domu. Praca była bowiem wyniszczająca i zbyt ciężka. W przypadku dyscyplinarnej utraty posady,niechlubna historia zatrudnienia zapisana była w książęczce służącego. To skutecznie utrudniało podjęcie nowej pracy. Na bruk można zaś było trafić za najdrobniejsze uchybienia. Chociaż łatwo było znaleźć pracę jako służąca, to znacznie trudniej było ją godnie przetrwać. Dziś odcinek o życiu za ścianą i historiach które potrafią zamrozić krew w żyłach... - mówi prowadzacy program, Łukasz Kazek

 

 

red
video: History Story
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

ak (1 maja 2023 7:42)
to żołnierz wyklęty zamordował tych w Gorcach po wojnie
Wodociagowy (30 kwietnia 2023 13:31)
Cytuję użytkownika: A
Informacje o "szlachetnie urodzonych" to niczym opowieści z Krypty.
Oni tacy szlachetni jak urodzeni ma palestynie. Jeden ch
A (30 kwietnia 2023 13:00)
Informacje o "szlachetnie urodzonych" to niczym opowieści z Krypty.
Kakaowy ministrant (30 kwietnia 2023 11:38)
Wniosek prosty. Daizy święta nie była .nie była lepsza ta niemra od tzw reszty szlachty. Zastanawilaiscie sie skąd się wzięli ci lepsi szlachetnie urodzeni? Kasa misiu. Był bogaty,był lepszy. Potem dostał tytuł o kolejnego bogatego którego biedny lud wybrał na władcę. I się potoczyło. Mógł być pijakiem narkomanek i mordercą ale był księciem. I taka Elżbieta królowa miała w sobie tyle z króla co taki pracownik w fabryce. Błękitna krew to bzdura. Szlachetnie urodzeni to wymyśl. Podobnie z uznawaniem martwych ludzi za świętych prze innych ludzi. Wymyśl.

Dodaj komentarz

history  |   story  |   lukasz  |   kazek  |   ciekawostki  |   wiadomosci  |   w24  |   tajemnice  |   dolnyslask  |   historyczne ciekawostki  |   program historycznym  |  

Nowa seria ''Tajemnic Dolnego Śląska''

History Story: Ocalona z zagłady

Górnicza wystawa w Starej Kopalni

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij