Menu

Jako jedyni ruszyli z pomocą

Gdy inni przechodzili obojętnie, czterej młodzi chłopcy ruszyli na pomoc nieprzytomnemu mężczyźnie. Za swoją godną naśladowania postawę boguszowianie zostali nagrodzeni przez władze gminy.

Jako jedyni ruszyli z pomocą
Sytuacja miała miejsce 9 marca przy jednym z marketów spożywczych w dzielnicy Gorce. Czterej młodzi boguszowianie - Jakub Sawicki, Mateusz Oldecki Karol Drabina i Jakub Wąsowski zobaczyli leżącego na ziemi mężczyznę i ruszyli mu na pomoc.
 
- Podeszliśmy sprawdzić, czy jest przytomny. Oddychał, ale wydawał charczące odgłosy. Zadzwoniliśmy pod numer 112 i tam powiedzieli nam co mamy robić. Ja odszedłem dalej zobaczyć czy jedzie karetka i jakaś pani zaczęła krzyczeć, że mężczyzna przestał oddychać. Zadzwoniliśmy pod numer 999 i operator mówił nam po kolei co mamy robić, dopóki nie przyjedzie karetka, straż lub policja. Kuba poszedł na ulicę wypatrywać czy coś jedzie i zobaczył patrol policji, który wprawdzie nie jechał do nas, ale zawołaliśmy ich i przejęli od nas inicjatywę. Nikt inny nie chciał nam pomóc. Pytaliśmy jednej pani, która przechodziła, ale popatrzyła tylko i poszła w drugą stronę - relacjonuje Jakub Sawicki.
 
Ostatecznie, mimo prawidłowo przeprowadzonej akcji reanimacyjnej mężczyzny niestety nie udało się uratować, ale na pochwałę zasługuje postawa młodych ludzi, którzy w przeciwieństwie do osób postronnych ruszyli z pomocą. Za tę postawę zostali nagrodzeni przez władze Gminy Boguszów-Gorce.
 
 
- Młodzi ludzie, odważni i bohaterscy, bo w zasadzie jako jedyni pomogli osobie, która potrzebowała pomocy. Takie postawy będziemy pokazywać, bo jesteście wyjątkowi i za to wam dziękujemy. Dziękuję również dyrekcji waszych szkół, że prowadzą szkolenia z pierwszej pomocy - gratulowała burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska.
 
- Dziękujemy, że rodzice kierują te dzieci do naszych szkół. Ich zachowanie nie bierze się znikąd, tylko z domu, w którym się wychowują i w jakim środowisku dorastają. Gratulujemy Pani Burmistrz takich obywateli, a my jesteśmy podwójnie dumni, bo to są też nasze dzieci, które wykazują się tym, o co chodzi nam w nauczaniu. Nie są najważniejsze szóstki, piątki, tylko empatia i zainteresowanie drugą osobą, pomoc i ile dajemy z siebie - mówi Bogusław Kuta, dyrektor IV LO w Wałbrzychu.
 
Młodzi bohaterowie na co dzień uczą się w Zespole Szkół nr 5 w Wałbrzychu, Zespole Szkół Politechnicznych "Energetyk" i IV LO z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Wałbrzychu.
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Monika (14 maja 2023 7:35)
Brawo chłopaki! Trzeba dużej odwagi i empatii w takich sytuacjach a Wy je posiadacie. Gratulacje za postawę, dla Was i rodziców.
### (10 maja 2023 10:34)
BRAWO WY
Zdzisław (2 maja 2023 20:14)
No i widzicie trzeba w szkołach uczyć dzieciaki i młodzież robić na fantomie sztuczne oddychanie pierwsza pomoc jest najważniejsza pierwsza akcja szkoły muszą to robić

Dodaj komentarz

Boguszów-Gorce  |   pomoc  |   młodzież  |   uczniowie  |   pierwsza pomoc  |   ratunek  |  

Zaginął mieszkaniec Boguszowa-Gorc

Przebiegnie 440 km dla Gabrysi

Ania z Zielonego Wałbrzycha pomoże znaleźć rodzinę zastępczą

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij