Menu

Międzynarodowa wystawa prac. Wśród nich ''Dekalog'' z banana

Prace ośmiu artystów z Polski, Belgii, Niemiec i Słowacji możemy zobaczyć w przestrzeniach Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni. Wystawa "Kategorium" zorganizowana została przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA. 

Międzynarodowa wystawa prac. Wśród nich ''Dekalog'' z banana
- W ramach wystawy "Kategorium" prezentujemy prace ośmiu artystów. Są to prace malarskie oraz rzeźby i instalacje przestrzenne. Jest to wystawa międzynarodowa. Wystawa jest bezpośrednim rozwinięciem idei przedstawienia 12 kantowskich kategorii w wymairze interpretacyjnym. Ten pomysł zrodził się kilka lat temu. Kiedy organizowaliśmy tutaj pierwszą wystawę z tego cyklu. Tym razem podejmujemy cztery kategorie jakości, realności, przeczenia oraz ograniczenia. - mówi kurator wystawy, Andrzej Mazur. 
 
 
- Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA otwiera kolejną, nową realizację. Jak to bywa w sztafecie - rozwijając projekt podtrzymujemy współpracę z kuratorem wystawy, Andrzejem Mazurem. Mamy kolejną wystawę z cyklu - Kategorium. Wystawa jest dostępna do 16 lipca w Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej. Warto nadmienić, że już jutro ruszamy z projektem "Bajtel w Galerii" dofinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to cykl wartszatów, który jest skierowany dla najmłodszych i ich rodziców. - mówi dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, Piotr Micek. 
 
 
Jedną z prac jest "Dekalog"
 
 
- Jest zrobiony praktycznie z wizerunku banana. Sa poskładane przykazania. Jest ich dziewięć. Poza pierwszym, który akurat na innej wystawie. To nie ma znaczenia. Odniosłem się do kategorii, jakości, przeczenia, ograniczenia. Ta realizacja dotyczy tego, co jest podstawową jakością i funkcjonuje w prawie. Są też systuacje takie, że jest to podstawa pod wszelką egzystencję prawną czyli wytyczna jakość życia. Z drugiej strony, ma to charakter pewnej kulturowej pamiątki. - mówi artysta, Marcin Berdyszak. 
 
Jakiej użyto techniki?
 
- Cały "Dekalog" jest wykonany ze spawanej stali. Użyte są do tego dwie barwy. Jedna, żółta jest charakterstyczna dla bananów. Czarna też, bo banany gniją. Te dwa kolory również są kolorami ostrzegawczymi. Czarno żółte pasy pełnią funkcje ostrzegawcze. - mówi artysta, Marcin Berdyszak. 
 
Wystawę można oglądać do 16 lipca. 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23

Komentarze

Jerzy Jacek Pilchowski (29 kwietnia 2023 19:33)
Cytuję użytkownika: Najlepsza jest ta widownia
Cytuję użytkownika: Hola hola hola
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Gdybym wiedział, że poziom jest tak "wysoki" to bym zgłosił na tą wystawę dzieło: Talmud ze świńskiego gówna.
Galerie dostępne sa tylko dla wybranych artystów. Jak za Hitlera kina tylko dla niemców, nie dla zydow. Myslisz ze ty Wałbrzyszanin mozesz sobie isc tam i swoje prace zaprezentowac? Albo isc i sobie zglosic projekt do budzetu partycypacyjnego? Musi być akceptacja dyktatora Cara najpierw. A decyzje chorego psychicznie Cara, prezydenta wszystkich walbvrzyszan juz kazdy zna z góry. Tego który na to pozwolil na taczke i do smródki niech splywa...
To sami artyści ogladają swoje dzieła? Czy kto to jest? Te ich ochy i ahy nad dadaizmem i dekadencja. Czują się dowartosciowani? Widzą coś innego niż widać?
Panowie. Jak czytałem ten tekst to zatrzymałem się na "Tym razem podejmujemy cztery kategorie jakości, realności, przeczenia oraz ograniczenia. - mówi kurator wystawy, Andrzej Mazur." i przyznam się, że tak idiotycznej nowomowy to nawet w Trybunie Ludu trudno było znaleźć. Niestety powiedzieć, że to są debile to zbyt mało. Jak tak dalej pójdzie to nasze wnuki nie będą już umiały mówić normalnym językiem. No i wtedy ta parszywa postkomuna wygra gdyż nasze wnuki nie będą wiedziały jak się przed tymi debilami obronić.
Księgowy (29 kwietnia 2023 11:50)
Kabalistyczne gó.wno a nie sztuka.
o (29 kwietnia 2023 10:14)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Gdybym wiedział, że poziom jest tak "wysoki" to bym zgłosił na tą wystawę dzieło: Talmud ze świńskiego gówna.
I z takim kims przeprowadzono wywiad. Masakra.
Jerzy Jacek Pilchowski (29 kwietnia 2023 10:11)
Cytuję użytkownika: Ja
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Gdybym wiedział, że poziom jest tak "wysoki" to bym zgłosił na tą wystawę dzieło: Talmud ze świńskiego gówna.
Jełop
Czemu nie umie pan docenić mojej twórczej inwencji? Sztuka służy już teraz (w dużym stopniu) do tego aby komuś zrobić przykrość. Tak więc jeżeli można ośmieszać Dekalog to można chyba również śmiać się z Talmudu. (?)
Ja (29 kwietnia 2023 5:55)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Gdybym wiedział, że poziom jest tak "wysoki" to bym zgłosił na tą wystawę dzieło: Talmud ze świńskiego gówna.
Jełop
Jerzy Jacek Pilchowski (28 kwietnia 2023 21:09)
Gdybym wiedział, że poziom jest tak "wysoki" to bym zgłosił na tą wystawę dzieło: Talmud ze świńskiego gówna.

Dodaj komentarz

wystawa  |   prac  |   bwa  |   artysci  |   miedzynarodowa  |   sztuka  |   walbrzych  |   stara  |   kopalnia  |   centrum  |   ceramiki  |   unikatowej  |   galeria  |   sztuki  |  

Wyłudziła dotację z urzędu pracy - grozi jej 8 lat więzienia

Podzamcze: wystawa fotograficzna i muzyka klasyczna

Zamek Książ ratuje matryce z Fabryki Kristoff

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij