Menu

History Story: Szkice Zagłady

Na trzech niewielkich skrawkach papieru ktoś narysował ołówkiem siedem scen z życia więźniów obozów AL Riese w Górach Sowich. - o tym w nowym odcinku History Story.

History Story: Szkice Zagłady

 

 

- Henryk Motowilczukf, mieszkaniec Walimia znalazł szkice dokumentujące hitlerowskie zbrodnie! Na trzech niewielkich skrawkach papieru ktoś narysował ołówkiem siedem scen z życia więźniów obozów AL Riese w Górach Sowich.  Na trzech niewielkich skrawkach papieru ktoś narysował ołówkiem siedem scen z życia więźniów obozu koncentracyjnego. Szkice ukryte były w ramce zniszczonego obrazka, który miał być wyrzucony do śmietnika. Na szczęście obrazek trafił w ręce malarza amatora, który odkrył jego bezcenną zawartość. Niewiele brakowało, a szkice nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Przed zniszczeniem ocaliła je malarska pasja Henryka Motowilczuka. Kilka lat temu nakleił on na tablicy ogłoszeniowej w centrum Walimia kartkę z informacją o tym, że skupuje stare ramy do obrazów. Zdaniem pracowników naukowych Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy na rysunkach jest wiele detali, które wykluczają fałszerstwo. Wszystko wskazuje na to, że musiał je szkicować naoczny świadek dramatycznych wydarzeń. Do tej pory  nie wiemy kim był autor świadectwa tego dramatu. Dziś zabiorę Was w podróż śladami szkicow zagłady, w podróż do przeszłość która mimo ponad 80 lat zakończenia II wojny światowej zostawiła po sobie wciąż wiele śladów. - mówi prowadzący program, Łukasz Kazek

red
foto: History Story
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Sophia (3 maja 2023 21:16)
Samotnie? Chce poznac mezczyzne, szukaj mnie tutaj https://goo.su/386wfD Moj nick to SweetSofia
Heniutek (3 maja 2023 15:20)
Cytuję użytkownika: Sip
Cap nadaje foksdojczl rypany
...i prawdopodobnie na trzeźwo To cud.
Sip (3 maja 2023 13:37)
Cap nadaje foksdojczl rypany
o (3 maja 2023 9:24)
Spaślak znowu nadaje?
Buhehe (3 maja 2023 8:44)
Cytuję użytkownika: Lans lans lans
Noooo...Lokalny Celebryta błyszcząc, komentuje cudze znalezisko.Znamy to,znamy.Z Wałbrzycha.
A ty poza oddychanuem zrobiłeś coś porządnego?
Lans lans lans (3 maja 2023 8:04)
Noooo...Lokalny Celebryta błyszcząc, komentuje cudze znalezisko.Znamy to,znamy.Z Wałbrzycha.

Dodaj komentarz

history  |   story  |  

History Story: Śladami Riese

History Story: Czerwone Pająki

History Hiking: Rozmowa ze 100-letnim ss-manem

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij