Menu

Zlikwidowali 'mafię vatowską'. Straty Skarbu Państwa - 53 mln zł

Policjanci z Dolnego Śląska zlikwidowali grupę przestępczą, która zajmowała się praniem pieniędzy oraz wyłudzeniami podatku VAT przy obrocie paliwami na rynku międzynarodowym i na terenie Polski. Straty Skarbu Państwa w tej sprawie to co najmniej 53 miliony złotych! W tej sprawie zatrzymano łącznie 34 osoby, z czego większość została już tymczasowo aresztowana. Ostatni z „szefów” przestępczej szajki został zatrzymany przez wrocławskich „łowców głów” kilka dni temu. Podejrzanym może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

Zlikwidowali 'mafię vatowską'. Straty Skarbu Państwa - 53 mln zł
Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na terenie powiatu kłodzkiego zatrzymali poszukiwanego na podstawie listu gończego mężczyznę w wieku 47 lat, który ukrywał się przed organami ścigania od 7 lat. Był on jednym z kierujących zorganizowaną grupą przestępczą działającą w latach 2015 i 2016 r. na terenie Polski, a także Słowacji, Niemiec, Cypru, Bułgarii oraz Wielkiej Brytanii i Luksemburga, zajmującą się popełnianiem przestępstw i przestępstw skarbowych mających na celu uchylanie się od opodatkowania należnym podatkiem od towarów i usług, poprzez pozorowanie wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym i benzyną.
 
Mechanizm działania grupy polegał na pozorowaniu transakcji nabycia poza granicami Polski i dalszej sprzedaży na terenie kraju oleju napędowego przy wykorzystaniu założonych spółek prawa handlowego, w ramach których wystawiano nierzetelne faktury VAT w celu uchylenia się od opodatkowania. Uzyskanie w ten sposób środki finansowe przelewano na rachunki bankowe firm powiązanych, w celu ukrycia ich przestępczego pochodzenia. Straty Skarbu Państwa z tytułu działania tej grupy to nie mniej niż 53 miliony złotych.
 
 
W toku sprawdzenia pomieszczeń mieszkalnych zatrzymanego policjanci zabezpieczyli dokumentację i nośniki danych informatycznych. Ponadto na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie o wartości ponad 5,5 miliona złotych, z czego około miliona złotych trafiło już do Urzędu Skarbowego na pokrycie zaległości podatkowych spółek zaangażowanych w przestępczy proceder.
 
Na podstawie zebranych materiałów i dowodów w sprawie zatrzymano łącznie 34 osoby i wobec większości zastosowano areszt tymczasowy, gdzie również trafił ostatni z zatrzymanych – 47-latek. Opisany powyżej czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności nawet do 25 lat. Bezpośredni nadzór nad czynnościami w ramach prowadzonego śledztwa objęła Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.
 
opr.plr
foto: Policja Dolnośląska
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Księgowy (15 maja 2023 7:09)
Rekuperacja, czyli grabiebienie zagrabionego. Rozgrywka miedzy dwoma g...Mi.Podatek VAT jest takim samym środkiem represji i ucisku jak przymusowe kontyngenty dla okupanta hitlerowskiego.
Aaa (14 maja 2023 19:24)
Złodziej okrada złodzieja...
Jerzy Jacek Pilchowski (14 maja 2023 18:41)
To straszne. Gdyby było już po wyborach i premierem był już Tusk to policja nie pozwoliła by sobie na tak bezczelność jak zatrzymanie towarzyszy liberałów.
analityk medyczny (14 maja 2023 18:20)
Prezentuję niskie i proste podatki https://www.youtube.com/watch?v=LoQkO6LaETA
analityk medyczny (14 maja 2023 17:13)
VAT na ENERGIĘ, GAZ, PALIWA w ukropolin to 23%, brukselka wymaga, żeby to było minimum 5%, czyli tu przepłacamy 18% !!! u niemcorów jest 7%, u Chorwatów 5%. TAK DŁUGO, JAK BĘDĄ RÓŻNICE W STAWKACH TAK DŁUGO BĘDĄ PRÓBY WYKORZYSTANIA TEGO. W ESTONII USTAWA O VAT MA 35 STRON !!! PROSTE I JASNE PRAWO BEZ WYJĄTKÓW. W ukropolin ustawa ma 700 STRON i kilka tysięcy stron wyjątków !!! Myślę, że wątpię, żeby w każdej skarbówce ludki od VAT znali na pamięć całą tą ustawkę i wszystkie wyjątki.

Dodaj komentarz

dolny śląsk  |   kłodzko  |   policja  |   112  |   vat  |   wyłudzenie vat  |   grupa przestępcza  |  

Szuka ich policja.

Rekord tygodnia: 3,28 promila

Zwłoki mężczyzny odnalezione na byłym basenie na Rusinowej

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij