Menu

Ślimaki na start!

Najszybsi wśród najwolniejszych spotkali się na dorocznych zawodach w Walimiu. Wyścig Ślimaków z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników i kibiców. Nie pobito rekordu prędkości, ale za to tegoroczne zmagania cieszyły się najwyższą jak dotąd frekwencją.

Ślimaki na start!
Unikatowe zawody w Walimiu odbyły się już po raz dziesiąty. Swoich zawodników wystawili nie tylko mieszkańcy Walimia, ale także okolicznych miejscowości, a nawet Wałbrzycha. Skąd wziął się pomysł na tak nietuzinkową dyscyplinę?
 
- Pomysł zrodził się z konieczności zachęcenia do aktywności osób, które nie biorą udziału w naszych dyscyplinach sportowych, nie biegają, nie jeżdżą na rowerze. Chcieliśmy ich przyciągnąć czymś nietypowym, nowym i mam nadzieję, że to się udało - mówi Artur Jarczok, kierownik Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu.
 
 
Uczestnicy wystawiali do zawodów przyniesione przez siebie ślimaki. Są to zwierzęta tak nieprzewidywalne, że zawody bardziej przypominają loterię, ale dają publiczności sporo frajdy. Zapytaliśmy uczestników gdzie "rekrutują" swoich zawodników i czy jakoś specjalnie przygotowują ich do zawodów.
 
- Zrekrutowałem ich na łące, blisko potoku. Tam te gatunki mają na ogół swoje siedliska i łatwo je znaleźć. Nie było żadnych przygotowań, wszystko zależy od ślimaka, czyli od samej natury. Jak pójdzie, tak pójdzie - mówił przed startem Robert, ojciec Wojtka, którego ślimak zajął II miejsce w kategorii dzieci i młodzieży.
 
 
- To są starannie wyselekcjonowani zawodnicy, po długim tygodniowym treningu w najlepszych warunkach. Teraz się relaksują. Moje dziecko bardzo o nie dbało i martwiło się, bo to jego pierwszy start. Będziemy wyciągać wnioski na przyszłość i przygotujemy jakąś mocną strategię na następne edycje - mówi Barbara, która przyjechała z Rzeczki.
 
 
 
Organizatorzy uspokajają obrońców zwierząt, że podczas zawodów ślimakom nie dzieje się krzywda, a uczestnicy mają obowiązek zwrócić je do natury.
 
- Każdy uczestnik jest uświadomiony i podpisuje specjalną deklarację, że po zawodach odnosi swojego ślimaka w jego naturalne środowisko. Nigdy nam się nie zdarzyło, żeby ślimaki były gdzieś porzucane w okolicy, czy pałętały się po tym terenie - zapewnia Artur Jarczok.
 
 
W zawodach wystartowało łącznie 109 ślimaków. Największą popularnością cieszyła się kategoria dziecięca, w której najszybszy okazał się ślimak Filipa Paniczyszaka, który dystans 100 cm pokonał w 11 min 55 s. Na drugim miejscu z czasem 13 min 53 s. uplasował się podopieczny Wojciecha Mleczko, a na trzecim ślimak Marcela Umenwy - 17 min 50 s. Na zwycięzców czekały puchary, medale i nagrody rzeczowe w postaci przyrządów i gadżetów sportowych.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Serio (15 maja 2023 22:01)
Naprawdę was już tam ostro grzeje....
Eko (15 maja 2023 21:34)
Wy POjeby fajnie się bawiliście męcząc ślimaki. Sami sobie przyklejcie na łeb karton z numerem .To było rodzinne znęcanie .Wstyd

Dodaj komentarz

WALIM  |   WYŚCIG ŚLIMAKÓW  |   ZAWODY  |   SPORT  |   REKREACJA  |   CSIR W WALIMIU  |  

Dożynki w Zagórzu Śląskim: furorę zrobiły... placki ziemniaczane

Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej

Minersi lepsi od Grizzlies

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij