Menu

Nowa Ruda z najgorszym powietrzem minionej zimy

Nowa Ruda otrzymała niechlubny tytuł najbardziej zanieczyszczonego smogiem miasta w Polsce w czasie ostatniego sezonu grzewczego. Wałbrzych znalazł się na daleko poza czołówką na 71. miejscu, ale do tych najczystszych miast jeszcze nadal nam daleko.

Nowa Ruda z najgorszym powietrzem minionej zimy
Ranking przygotowały organizacja Health and Environment Alliance (HEAL) i Europejskie Centrum Czystego powietrza na podstawie danych dostarczonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Pod lupę wzięto zanieczyszczenie pyłem zawieszonym PM10.
 
- W sezonie grzewczym 2022/23 w Polsce na 211 miejscowości objętych monitoringiem zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 jedynie 30 spełniało zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące maksymalnej liczby dni z przekroczeniami rekomendowanych limitów. Najgorszy pod tym względem stan powietrza odnotowano w Nowej Rudzie, Suchej Beskidzkiej oraz Żywcu. Z kolei najwyższe średnie stężenie dobowe pyłu PM10 było niemal 5-krotnie wyższe niż rekomendacja dobowa dla tego zanieczyszczenia, a liderami w tej dziedzinie były Żywiec, Radomsko i Nowa Ruda - czytamy w raporcie "Chorzy na smog".
 
 
W Nowej Rudzie zanotowano aż 96 dni z przekroczeniem średniodobowej wartości PM10. Pomiary realizowane były przez 182 dni od 01.10.2022 do 31.03.2023. Maksymalną wartość pyłu zawieszonego zmierzono na poziomie 152 μG/m3, gdzie jako dopuszczalną wartość średniodobową określa się na poziomie 45 μG/m3.
 
Dla porównania Wałbrzych, który uplasował się na 71. miejscu miał 20 dni z przekroczoną wartością średniodobową a najwyższe stężenie na poziomie 99 μG/m3.
 
 
Bardzo dobrze w tym zestawieniu wypadło nasze pobliskie uzdrowisko Szczawno-Zdrój, które znalazło się na odległym 141. miejscu z zaledwie 9 dniami z przekroczeniem norm i najwyższym stężeniem PM10 na poziomie 82 μG/m3.
 
Za najmniej zanieczyszczone smogiem miejscowości w Polsce uznano Szymbark, Diablą Górę, Ustkę, Floriankę, Świnoujście, Borsukowiznę i Czeniawę, w których ani razu podczas pomiarów nie przekroczono dopuszczalnych norm.
 
Z pełnym raportem można zapoznać się TUTAJ.
 
 
opr.plr
foto: midjourney / HEAL Polska
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Księgowy (19 maja 2023 10:49)
Ekoterrorysci won z Polski!Taka jest wyższośc Białorusi i Rosji nad nami ze tam ci dranie nie maja ani wstępu ani nic do powiedzenia. A nas będzie byle złodziej z zagranicy strofował.
Goldmann (18 maja 2023 16:33)
,,a mojego czarnego dymu z komina nikt nie chciał kupić,,a kilka razy się ogłaszałem,,,nie to nie,,,,

Dodaj komentarz

nowa ruda  |   smog  |   zima  |   sezon grzewczy  |   środowisko  |   ekologia  |  

Wszystkie ręce na pokład — Wałbrzych walczy z zimą

Jak pomóc bezdomnym - ruszyła akcja ''Zima''

Zaskoczyli zimę

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij