Menu

W Wałbrzychu powstały lalki, które pomagają w szukaniu rodzin zastępczych

Mają niespełna dwadzieścia centymetrów, ale ich misja jest niesamowicie ważna. Laleczki, które powstały w jednej z wałbrzyskich pracowni krawieckich mają pomóc w znalezieniu rodzin zastępczych dla dzieci, które czekają na kochające rodziny. 

W Wałbrzychu powstały lalki, które pomagają w szukaniu rodzin zastępczych

Laleczki z niezwykłą misją trafią do pięćdziesięciu wybranych osób, które będą musiały zdecydować czy chcą zapewnić kochający dom dla dzieci, czy będą dalej szukać rodziców zastępczych. Cała historia inspirowana jest losem tytułowej „Ani z Zielonego Wzgórza”, powieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. 

- Ania z Zielonego Wzgórza była sierotą. Sierotą, która potrzebowała miłości, troski, zainteresowania ze strony dorosłych i znalazła to w domu rodzeństwa Maryli i Mateusza, którzy docelowo stali się jej rodziną zastępczą. 150 lat temu wydarzyła się historia, która nadal jest aktualna. Nadal mamy dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które potrzebują pilnie opieki dorosłych osób w kochającej rodzinie – mówi Izabela Małek, zastępca kierownika działu pieczy zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

 
Tak narodziła się idea najnowszej akcji. W jednej z wałbrzyskich pracowni krawieckich powstało pięćdziesiąt lalek. To symboliczne Anie z Zielonego Wzgórza. We wtorek 30 maja lalki trafią do 50 wybranych mieszkańców Wałbrzycha ze specjalną instrukcją. 
 
- To będzie zabawa w „podaj dalej”. Osoby, które dostaną lalkę, ale nie będą mogły stworzyć bezpiecznego domu dla Ani, czyli nie będą mogły być rodzicami zastępczymi, będą proszone o przekazanie lalki dalej. Będą musiały znaleźć godne zaufania osoby, które mają otwarte serce i być może będą mogły być rodzicami zastępczymi. Lalki będą przekazywane aż do momentu, gdy trafią do osób, które zdecydują się na opiekę nad dzieckiem czy dziećmi z placówek opiekuńczo-wychowawczych – tłumaczy Izabela Małek.
 
Osoba, która otrzyma lalkę i zdecyduje się na opiekę nad dzieckiem, która będzie chciała zostać rodzicem zastępczym, będzie musiała zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam przejdzie odpowiednie szkolenie i całą procedurę. 
 
Po zakończeniu procedury, laleczka – symboliczna Ania, zostaje w danej rodzinie. Przekazana zostanie jednak w nowej, kolorowej, odświętnej sukience, podobnie, jak to się stało w powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”, gdzie bohaterka otrzymała prezent w postaci sukienki. 
 
 
- Ogromna liczba dzieci czeka na miejsce, gdzie mogą się odnaleźć, gdzie mogą realizować swoje marzenia, poczuć się bezpiecznie. Blisko 140 dzieci jest teraz w placówkach wychowawczych, opiekuńczych i czeka na te osoby, które wyciągną do nich dłoń - mówi Piotr Sapalski, koordynator pieczy zastępczej.
 
 
Laleczki, które otrzymają niesamowicie ważną misję powstały w jednej z wałbrzyskich pracowni krawieckich. To autorski projekt Moniki Górskiej. Laleczki w całości wykonane są ręcznie. 
 
- To mój autorski projekt. Z Anią jestem zaprzyjaźniona od lat. Kocham ją, uwielbiam. Początkowo Ania została zaprojektowana na kartce. Ma bardzo dużo elementów, wszystko jest robione ręcznie. Każda laleczka ma swoją duszę i liczę, że spełni swoją misję - mówi Monika Górska z pracowni krawieckiej Moni-Niteczka Rękodzieło Artystyczne.
 
Akcja rozpocznie się 30 maja przy wałbrzyskiej Galerii Victoria. Piknik, podczas którego przekazane będą laleczki, rozpocznie się o godzinie 14.00

 
red
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

hm (23 maja 2023 8:59)
Odpowiedzialność to "lalka" którą należy wpajać każdemu już od najmłodszych lat. Ta" lalka" czyli odpowiedzialność- nie tylko napawa dumą kiedy ją posiadamy a i podnosi jakość życia każdego.
Podzamczanin (19 maja 2023 22:38)
Brawo. Ładne wykonanie lalki.

Dodaj komentarz

lalki  |   mops  |   pomoc  |   piecza  |   zastepcza  |   pomoc  |   dzieci  |   akcja  |   miejski  |   osrodek  |   pomocy  |   spolecznej  |   w walbrzychu  |  

Straż Miejska uratowała młodego koziołka

Teledysk Lipnickiej i Domagały kręcony w Wałbrzychu (VIDEO)

Kot w butach na deskach Teatru Lalki i Aktora (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij