Menu

Miasto dba o powietrze. Trwają programy wymiany pieców

Około 6 tys. wałbrzyskich lokali mieszkalnych wciąż korzysta z pieców węglowych. Wypłacono już 80% dodatków w projekcie grantowym ze środków Unii Europejskiej. 

Miasto dba o powietrze. Trwają programy wymiany pieców

Dzięki projektowi już 340 osób otrzymało dofinansowanie na kwotę 3,52 mln zł. Dofinansowanie zostanie przyznane wszystkim, których wnioski pozytywnie zaoopiniowano. Projekt obejmuje wymianę pieców i termomodernizację obiektów.

Kolejnym źródłem pieniędzy było dofinansowanie funkcjonujące w czasach kiedy nie były dostępne środki unijne. Był to pierwszy program podjęty uchwałą rady miasta w 2014 roku. 

- Chcę powiedzieć, że ten program był pierwszym, uproszczonym. Po prostu chcieliśmy zacząć ludziom pomagać. Dawaliśmy 5 tys. zł osobom indywidualnym i 10 tys. na wspólnotę. Później pojawiły się środku unijne. Nie jesteśmy w stanie płacićz własnych budżetowych środków wtedy, kiedy inne środki są dostępne. Kiedy przychodził mieszkaniec i mówił "To jest wymieniony piec, proszę mi zapłacić", to płaciliśmy, szła kontrola do mieszkania i sprawdzali czy piec jest odłączony na stałe i koniec. Dzisiaj są znacznie skomplikowane programy. Mieszkańcy mają z tym problem. Programy są obarczone koniecznością wykonania audytu. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 

Zawarto 684 umowy (dotacje na celowe zadania związane z ograniczeniem niskiej emisji na terenie Wałbrzycha) na kwotę 5,8 mln zł na lata 2014-2022. 

Wśród programów są Czyste Powietrze ( dła właścicieli domków jednorodzinnych) i Ciepłe Mieszkanie. 

 

 

W programie Ciepłe Mieszkanie przeznaczono 24 mln zł na lata 2023-2025. 20 marca ruszył nabór wniosów dla osób fizycznych. Właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy planują wymianę ogrzewania, stolarki okiennej i drzwiowej. Nabór wniosków trwa do 31 października 2025. 

- Wydaje się, że te najtrudniejsze lata są już za nami. Wałbrzych nie jest wyszczególniany na liście największych problemów niskiej emisji miast w Polsce. Można nawet powiedzieć, że w Europie. -  mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 

Jak wyglądała liczba zainstalowanych kotłów na przestrzeni lat?

2017 - 34
2018 - 28
2019 - 109
2020 - 87
2021 - 106
2022 - 129

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska, Wałbrzych znajduje się na 217 miejscu listy oceniającej jakość powietrza w europejskich miastach. 

red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

W (25 maja 2023 13:32)
---- NA JAKI CHUx MAM INSTALOWAĆ PIEC GAZOWY NA WŁASY KOSZT ( BO WASZE DOTACJE TO 1/4 WYDATKÓW ) SKORO UE W SWOICH UROJENIACH ZARAZ KAŻE MI GO ZEZŁOMOWAĆ I INSTALOWAĆ POMPĘ CIEPŁA. ---- NA JAKI CHUx MAM INSTALOWAĆ POMPĘ CIEPŁA NA WŁASY KOSZT ( BO WASZE DOTACJE TO 1/4 WYDATKÓW ) SKORO UE W SWOICH UROJENIACH ZARAZ KAŻE MI JĄ ZEZŁOMOWAĆ I INSTALOWAĆ CHUx WIE CO. ---- ZAUWAŻCIE ŻE WSZSCY JESTEŚCIE OSZUKIWANI I NIE MACIE ODWAGI
Moherowy Pisior (25 maja 2023 10:02)
Cytuję użytkownika: Roman
Cytuję użytkownika: Goldmann (24 maja 2023 19:25)
,,tylko łosie,,POJEBY UPOSLEDZONE,,Z ZEREM INTELIGENCJI DALI SIĘ NABRAĆ NA TO GOWNO ,JAKIM BYŁA DOPLATA DO GAZU,,,ZAL MI WAS,,,A PALĘ WĘGLEM I MAM CIEPELKO,,I QRWA W DUPIE MAM WYIMAGINOWANĄ EKOLOGIE,,,
Ja palę śmieciami i też jest cieplo
Prezes zalecał. Wykluczył jedynie opony. Ale ja palę ekologicznym paliwem alternatywnym - oponami pomalowanymi na zielono.
www (25 maja 2023 9:03)
A najlepiej utylizuje się niemieckie śmieci na płonących polskich składowiskach, wtedy jest ekologiczny dla Niemiec dym
gość (25 maja 2023 8:49)
Taaaaaaa, czyste powietrze. Pseudo ekologia jak to całe segregowanie śmieci. EKO BIZNES kwitnie.
Car Szelemej (25 maja 2023 7:56)
Sługus niemiecki i UE Wciska miezkancom kit NS i NS2 poszly sie jebac, wiec UE teraz juz nie ymaga wymiany na piece gazowe, tylko na pompy ciepla. Ci ktorym Szlemej wcisnal piec gazowy, zaraz beda musieli wymienic piec gazowy na pompe ciepola. Tak sie doi PO-jebany elektorat
Obiecywacz wałbrzyski (25 maja 2023 6:19)
Oprócz tych bzdur, widać przedwyborcze koszenie kwietnych chwastów przy poboczach dróg.CUD!
antyunia (24 maja 2023 23:37)
tylko paliwa kopalne mają przyszłość , to całe oze to ściema , ekolodzy do kopalni uranu na dalekim wschodzie , bez prawa powrotu .
Analityk miejski (24 maja 2023 21:49)
Miasto nie dba o powietrze.Miasto dba o cara.To znaczy car dba o własną kasę.
Roman (24 maja 2023 21:38)
Cytuję użytkownika: Goldmann (24 maja 2023 19:25)
,,tylko łosie,,POJEBY UPOSLEDZONE,,Z ZEREM INTELIGENCJI DALI SIĘ NABRAĆ NA TO GOWNO ,JAKIM BYŁA DOPLATA DO GAZU,,,ZAL MI WAS,,,A PALĘ WĘGLEM I MAM CIEPELKO,,I QRWA W DUPIE MAM WYIMAGINOWANĄ EKOLOGIE,,,
Ja palę śmieciami i też jest cieplo
www (24 maja 2023 21:10)
Dlaczego większość rencistów wdychających zatrute wałbrzyskie PRL-owskie powietrze wciąż żyje? cud kur..w..
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

pieniadze  |   programy  |   powietrze  |   wymiana  |   piecow  |   pieniadze  |   mieszkancy  |   w24  |   wtv  |  

Ponad 13 mln zł na remont ul. Moniuszki

MZUK będzie odśnieżać. Do Wałbrzycha trafi sprzęt za prawie 7 mln zł

Remont ulicy Ogrodowej pod dużym znakiem zapytania

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij