Menu

Sztandar szkoły im. Księżnej Daisy poświęcony

Mimo oburzenia pewnych środowisk politycznych sztandar Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Księżnej Daisy von Pless został poświęcony zgodnie z katolicką tradycją, mimo że nie widnieje na nim żaden święty patron.

Sztandar szkoły im. Księżnej Daisy poświęcony

Warto zaznaczyć, że kościół nigdy nie sprzeciwiał się decyzji społeczności szkolnej. 

- Wybór społeczności szkolnej należy uszanować. Myślę, że niektóre media niepotrzebnie podgrzewają wokół tego głosowania atmosferę, widząc w nim okazję do kolejnej polaryzacji nas wszystkich. To, że jakaś postać nie została wybrana, nie oznacza od razu wobec niej niechęci. Nie dzielmy ludzi za każdym razem. Jan Paweł II jest bez wątpienia wybitną postacią dla kraju i świata, ale nie musi być wybierany na patrona każdej instytucji. Takie wybory oczywiście pokazują pewne sympatie społeczne czy trendy, jednak nie starajmy się wokół nich podgrzewać emocji - mówił ks. Przemysław Pojasek, rzecznik prasowy diecezji świdnickiej na łamach Gazety Wrocławskiej.

Negatywne komentarze pochodziły głównie z prawicowych środowisk politycznych.

- Dzieci za podszeptem wychowawców, rodziców i władz Wałbrzycha zdecydowały jednak, że nie warto za patrona obierać Jana Pawła II czy siostry Faustyny Kowalskiej. Generalnie polscy święci to - jak się okazuje - zużyty i nieatrakcyjny punkt odniesienia, nie wart brania na sztandary i za wzór do naśladowania. [...] Wybór dokonany przez dzieci ich rodziców i wychowawców jest żenującym niestety dowodem na to, jak zmienia się tożsamość Polaków, szczególnie w zachodnich regionach Polski - pisał portal wpolityce.pl.

 

 

- To niezrozumiałe, ponieważ jest wiele innych godnych i wybitnych osób z historii Polski, które zasługują na miano patronów szkół. Są to zarówno osoby żyjące w czasach współczesnych, jak proponowany święty Jan Paweł II, ale także chociażby Piastowie Śląscy. Daisy jako angielska arystokratka związana z niemieckim rodem nie ma związków z polskim Wałbrzychem i jego obecnymi mieszkańcami - komentował Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego w Gazecie Wrocławskiej.

- Nastąpił odwrót w nadawaniu tym ziemiom piętna polskiej tożsamości. Wszyscy od lat idą na łatwiznę, szukając niemieckich odniesień i „europejskich sponsorów” przy okazji przywołując mieszczące się w jakiejś historyczno-politycznej poprawności punkty odniesienia dla dolnośląskich miast - pisał publicysta Maciej Walaszczyk.

- Daisy wprawdzie była filantropką i przeciwniczką wojny, ale jej postać nie do końca spełnia prawny wymóg, aby patron był wzorem osobowym dla dzieci i młodzieży i cieszył się szacunkiem i uznaniem. Życie Daisy okazało się doskonałym materiałem dla musicalu Konrada Imieli, ale mam ogromne wątpliwości, czy powinna być patronem szkoły - twierdził Piotr Sosiński, sekretarz PiS w Wałbrzychu.

Uroczystości związane z nadaniem szkole imienia Księznej Daisy von Pless rozpoczęły się od mszy św., podczas której poświęcono nowy sztandar placówki, który został ufundowany przez Zamek Książ. W uroczystościach bierze udział prawnuczka Księżnej Daisy - Felicitas von Hochberg.

opr.plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17

Komentarze

Podzamczanin (11 czerwca 2023 17:56)
Święta święta swiata daizy ...itd. Może nie to pokolenie ale następne będzie się modlić do św daizy von pless czy jak jej tam.niemra co dla Polaków zrobiła nic. Okolice były niemieckie. Ale co tam. Tak się tworzy świętych. Pamiętacie papieża dawno temu co miał burdel ? Takie to święte ze dotknąć się bym brzydzil
Jerzy Jacek Pilchowski (27 maja 2023 15:16)
Cytuję użytkownika: Rodzice
Rodzice zbojkotowali uroczystość i nie wysłali w ten dzień dzieci do szkoły. Z 500 dzieci w kosciele było ich zaledwie 30. Widać to na zdjęciach. Dlaczego? Zakomunikowano, że na uroczystość w szkole zostaną wpuszczone tylko wybrane dzieci. A cała uroczystość będzie dla gosci. Co sądzicie o tym?
To widać na zdjęciach. P.S. Lansowanie kobiety która (pomijając wszystko inne) nie ma nic wspólnego z polskim Wałbrzychem jest dziwne, a raczej szokujące. Zaczyna wyglądać na to, że Hochbergowie szykują się do odzyskania Zamku Książ. Teoretycznie jest to abstrakcja ale praktycznie (jeżeli powstanie "państwo UE" i makroregiony) wcale abstrakcyjne nie jest.
Mama (27 maja 2023 8:47)
Cytuję użytkownika: Papcio
Cieszę się, że olali tego człowieka-mema.
W pierwszym rzedzie kwiat Wałbrzycha.
Rodzice (26 maja 2023 22:19)
Rodzice zbojkotowali uroczystość i nie wysłali w ten dzień dzieci do szkoły. Z 500 dzieci w kosciele było ich zaledwie 30. Widać to na zdjęciach. Dlaczego? Zakomunikowano, że na uroczystość w szkole zostaną wpuszczone tylko wybrane dzieci. A cała uroczystość będzie dla gosci. Co sądzicie o tym?
Papcio (26 maja 2023 15:26)
Cieszę się, że olali tego człowieka-mema.
Problem w tym (26 maja 2023 15:23)
Cytuję użytkownika: ttt
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Mikołaj Rej Szkoła imienia Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless z domu Cornwallis-West gę gę gę
ze ci na zdjeciach nie czują sie Polakami, to unijczycy szlachetni, czyli gęsi... buehehehe odszczepiency. Reigie ze szkol chca wyrzucac, a tu dzieci za gponili do kosciola. I kazali dzieciom sztandary niemieckich k***w trzymac. Za pare lat, te dzieci beda sie wstydzily tego co z nimi zyd zrobil.
Tym z pierwszej ławy (26 maja 2023 15:18)
gniją sumienia. Jezus kupczacych z koscioła wyrzucil. Antykatolickie blazny, ktore krzyz z kartek swiatecznych gumkuja, pajacuja gdy udaja ze sie modla. Ptfuuu wam w ryj falszywe sk***ysyny.
Alfa (26 maja 2023 14:18)
k**wiska z Książa patronem śmiechu warte
Aryck Nusbacher (26 maja 2023 14:01)
Cytuję użytkownika: kot behemot
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.Albert Einstein Albert też miał pochodzenie i dokonania- może chociaż jakieś rondo imienia Einsteina
Jak najbardziej, Albert Einstein jest z Narodu Wybranego, podobnie jak obecny Prezydent Wałbrzycha, Prezydent RP, Premier Rządu RP, i Prezes przewodniej partii Narodu. W Wałbrzychu mieszka duża społeczność syjonistyczna.
Hipokryzja (26 maja 2023 13:56)
Te jaselka w kościele wyglądają tak jakby za komuny ksiądz przyjął legitymację PZPR. Tak to Srul urządził.Żabka rozmodlona, aj, waj...
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

History Story: Ocalona z zagłady

Gest rodziny zmarłej hrabianki

Złoty jubileusz Zamku Książ

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij