Menu

Wbrew hejtom mają patronkę, którą sobie wybrali

Już oficjalnie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Wałbrzychu ma swoją patronkę - Księżną Daisy Hochberg von Pless. Wybór ten początkowo spotkał się z wieloma głosami sprzeciwu, ale jak udowadniali uczestnicy uroczystości nadania szkole imienia, to właśnie ta postać i wspomnienie o jej działalności powinny łączyć, a nie dzielić lokalną społeczność.

Wbrew hejtom mają patronkę, którą sobie wybrali
Dyrekcja i rada rodziców szkoły postanowiła, że patrona szkoły wybierze cała jej społeczność w trakcie wyborów. Miała to być zarazem ciekawa zabawa, jak i poważna lekcja demokracji. Wśród propozycji znalazły się takie postaci jak siostra Faustyna Kowalska, papież Jan Paweł II oraz Księżna Daisy. Po podliczeniu głosów okazało się, że to właśnie pochodząca z Anglii arystokratka najbardziej przypodobała się społeczności szkolnej. I wtedy się zaczęło...
 
- Nagle 26 października, kiedy pani dyrektor ogłosiła na Facebooku, że uczniowie tej szkoły w demokratycznych wyborach podjęli decyzję, że spośród trójki kandydatów wybrali właśnie Księżną Daisy, zaczął się swoisty festiwal, o którym dziś na homilii ksiądz powiedział "rozrywanie szat". Nie wiadomo z jakiego powodu. Za to, co wydarzyło się w tej szkole, trzeba podziękować dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i uczniom, że tak mądrze w demokratyczny sposób wybrali swoją patronkę. Przeprowadzili te wybory, zorganizowali akcję promocyjną na rzecz wszystkich kandydatów. To była cudowna inicjatywa, którą nagle z niewiadomych powodów ktoś próbował wywrócić. Na szczęście wszyscy wytrzymali ten niepotrzebny hejt. To pokazuje, że ta szkoła, wybierając tę patronkę, jest szczególnie predestynowaną, żeby ją mieć. To właśnie Daisy była ogromnie otwarta na różnorodność i osoby, które potrzebowały pomocy. Lepszej patronki dzieci nie mogłyby sobie wybrać - przypomniała wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
Dyrekcja szkoły, jak i zaproszeni goście wprost uzasadniali, dlaczego był to właściwy wybór.
 
- Życie Księżnej było świadkiem życia człowieka, który nie krył swoich słabości, a mimo to bezustannie służył drugiemu człowiekowi. Na przestrzeni lat, na każdym etapie swojego życia Kiężna starała się być blisko ludzi, trafnie rozpoznawała ich potrzeby oraz problemy, a następnie udzielała niezbędnej pomocy, poszukując koniecznych rozwiązań - mówi Iwona Początek dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 im. Księżnej Daisy Hochberg von Pless.
 
 
 
- Odznaczała się hartem ducha, wspaniałym charakterem, wielkim sercem i mam nadzieję, że właśnie wy, uczniowie tej szkoły będziecie każdego dnia naśladować właśnie ją i będziecie tak uparcie dążyć do celu - mówi Wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka.
 
 
- Jej działalność, jej myśli i idee pozostają niestety nadal aktualne, bo przecież nadal walczymy o czystość naszych rzek. Trzeba kampanii, żeby ktoś tam zrozumiał, że Odry i innych rzek trzeba pilnować, żeby były czyste. Jej inicjatywa, by pomagać tym, którym się w życiu nie powiodło, pozostaje nadal aktualna i nie jest wcale taka oczywista, szczególnie w ostatnich czasach. Jej idea, że lepiej rozmawiać, niż walczyć niestety nadal pozostaje aktualna - wymienia Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
W uroczystości brała udział prawnuczka Księżnej Daisy - Felicitas Hochberg von Pless, która zadeklarowała, że podobnie jak jej prababka, jak i ojciec, zmarły niedawno Książę Bolko, będzie wspierała lokalne inicjatywy społeczne oraz swoje ukochane schronisko dla bezdomnych zwierząt. Z okazji nadania imienia szkole i przedszkolu, Zamek Książ ufundował placówkom nowy sztandar z wizerunkiem Księżnej Daisy. Na zakończenie uroczystości dzieci przygotowały program artystyczny na podstawie biografii ich nowej patronki. Odsłonięto także pamiątkową tablicę na szkolnym korytarzu.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8

Komentarze

Hej peowcy (12 czerwca 2023 14:31)
Nadajcie tym dzieciom prawa wyborcze to w nadchodzących wyborach was wybiorą tak samo jak patronkę szkoły.
endriu (30 maja 2023 9:15)
Dlaczego wyrażenie odmiennego zdania w tym temacie uważane jest za hej?
gość (30 maja 2023 9:08)
Zapewne dzieci w wieku 7 -14 lat świadomie wybrały sobie takiego patrona :)
Christoph aus Trier (29 maja 2023 1:02)
To sie w glowie nie miesci co niektorzy tu pisza. Przykro mi jest co wy o papiezu piszecie. Zamiast mu dziekowac za wyzwolenie od komunizmu. Kto niezdolny jest myslec, ten ma milczec!
SamJuzNieWiem (27 maja 2023 19:51)
Ma ktoś płytę przedwojenną z Erika ? Zacznę chyba słuchać, uwierzyłem po usłyszeniu 80 razy Daisy...
Tak trzymać. (27 maja 2023 18:16)
Cytuję użytkownika: Mało casu kruca bomba
Sejm przyjął ustawę o powołaniu komisji ds. rosyjskich wpływów, tzw. Lex Tusk Sejm stosunkiem głosów 234 do 219 przyjął projekt ustawy o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Wcześniej projekt odrzucił Senat i sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.Może i wałbrzyscy POlitycy się zakwalifikują przed wyborami.
POlitycy na każdym szczeblu zostaną zderusyfikowani czyli wybiją im ze łbów miłość do rosji i ruski ład oraz zostaną zdenazyfikowani za miłość do niemieckiego ordung mus sein und kulturkampf.
Mało casu kruca bomba (27 maja 2023 16:21)
Sejm przyjął ustawę o powołaniu komisji ds. rosyjskich wpływów, tzw. Lex Tusk Sejm stosunkiem głosów 234 do 219 przyjął projekt ustawy o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Wcześniej projekt odrzucił Senat i sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.Może i wałbrzyscy POlitycy się zakwalifikują przed wyborami.
Jerzy Jacek Pilchowski (27 maja 2023 12:22)
Cytuję użytkownika: ***** *** i ich tępy elektorat
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: ***** *** i ich tępy elektorat
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski (27 maja 2023 0:12)
Cytuję użytkownika: Rodzice II
Cytuję użytkownika: Rodzice
Rodzice zbojkotowali uroczystość i nie wysłali w ten dzień dzieci do szkoły. Z 500 dzieci w kosciele było ich zaledwie 30. Widać to na zdjęciach. Dlaczego? Zakomunikowano, że na uroczystość w szkole zostaną wpuszczone tylko wybrane dzieci. A cała uroczystość będzie dla gosci. Co sądzicie o tym?
Ale pieprzysz trzy po trzy Było dla gości bo pisiorski elektorat chciał pomidorami rzucać, że pedofila nie wybrali na patrona
Odezwała się następna Żydówka która ma każdej nocy mokry sen o rzucaniu pomidorami (lub raczej kamieniami) w Polaków. Chyba się im naprawdę coś w głowach pokręciło i tęsknią za molestowaniem przez Niemców.
Czyli według ciebie smutny, samotny "bohaterze" ciemnota optująca za PiS to Polacy, a będący przeciwko, to jak powiedział kurdupel na kaczych łapach "zdradzieckie mordy". A jak wyglądało twoje bycie Polakiem? Że gdy twoi koledzy z Solidarności walczyli o wolność i demokrację (z której za pisiorów pozostaje smutny żart), ty sp*****liłeś w podejrzanych okolicznościach za ocean. Wróciłeś i teraz masz swój "plasterek na sumienie" za bycie ostatnią łajzą - wyżywasz się w internecie łapiąc się już pazurami trumny. Twoje świństwa i tak będą ci pamiętane.
Odpowiem panu poważnie - cytując to co napisałem poniżej: "Pierwszym, po roku 1945, dyrektorem wałbrzyskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego był Henryk Szwejcer. Komuniści zamordowali go w bestialski sposób w roku 1949. Nie mogli przecież "tolerować" na tak wysokim stanowisku uczciwego Polaka. Jestem bardzo ciekawy co polskie dzieci w polskim Wałbrzychu wiedzą na jego temat? - Pytanie jest oczywiście retoryczne gdyż jak wiemy Wałbrzychem rządzą postkomunistyczne szumowiny które starają się teraz przemalować na "Europejczyków"."
"Odpowiem panu poważnie", (żałosne, internetowy rynsztok i powaga) - czyli i ty, taki zagorzały kato-pato znalazłeś jednak kogoś bardziej moralnie zasługującego na bycie patronem szkoły, niż obrońca pedofilów. Też uważam, że uważam, że Szwajcer był tego o wiele bardziej godny. Tylko, że też ci nie przeszkadza jego żydowskie pochodzenie. Dziwne.....Objawiasz schizofrenię w swoich poglądach.
To, że ktoś został zamordowany przez UB-eków (w dużej części byli to Żydzi), nie powoduje tego, że sam staje się Żydem. Poza tym ja szczerze szanuję wielu Żydów (artystów, naukowców, itp) ja tylko "nie lubię" żydowskich komunistów i aferałów.
kkk (27 maja 2023 12:00)
Cytuję użytkownika: Germanizacja byłych ziem niemieckich w PL
Na naszych oczach odbywa się germanizacja najmłodszych mieszkańców wałbrzycha.Piwoływania na patronów szkół niemieckich książąt oraz tzw kulturkampf czyli walka o wyższość kultury niemieckiej nad kulturą Polską ,walka z Kościołem Katolickim który jednoczy Polaków.Przykładem walki z Kościołem Katolickim obecnie jest opluwanie Św.Jana Pawła II,Pierwszego Polaka Papieża przez pewne kręgi polityczne tzw totalnej oPOzycji co szeroko pokazywała TVP.To nic nowego w historii Europy która znowu się POwtarza tak samo było za Bismarcka pod niemieckim zaborem.Ale na szczęście Polacy nie dali się zgermanizować i tsk samo będzie teraz.
Jan Paweł II był wielkim polakiem w trudnych czasach, dziś łatwiej o wyjaśnienie pedofilskich spraw w kościele i chętnych nie ma, zatem huzia na Jana Pawła aby nie zajmować się tym co tu i teraz, aby nie karać tych co dalej popełniają te same zbrodnie względem dzieci. Nie daj boże aby znów wybrali papieża polaka bo za 20 lat ten sam cyrk
Germanizacja byłych ziem niemieckich w PL (27 maja 2023 11:34)
Na naszych oczach odbywa się germanizacja najmłodszych mieszkańców wałbrzycha.Piwoływania na patronów szkół niemieckich książąt oraz tzw kulturkampf czyli walka o wyższość kultury niemieckiej nad kulturą Polską ,walka z Kościołem Katolickim który jednoczy Polaków.Przykładem walki z Kościołem Katolickim obecnie jest opluwanie Św.Jana Pawła II,Pierwszego Polaka Papieża przez pewne kręgi polityczne tzw totalnej oPOzycji co szeroko pokazywała TVP.To nic nowego w historii Europy która znowu się POwtarza tak samo było za Bismarcka pod niemieckim zaborem.Ale na szczęście Polacy nie dali się zgermanizować i tsk samo będzie teraz.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

History Story: Ocalona z zagłady

Parada Przyjaciół Schroniska (FOTO)

Gest rodziny zmarłej hrabianki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij