Blisko 7 milionów złotych będzie kosztował remont dwóch budynków przy ulicy Kościelnej i Okrężnej. Powstanie tu 12 mieszkań komunalnych, które oddane mają zostać za rok. Czy warto remontować stare, zniszczone budynki ?
Gruntowną modernizację przejdą dwa budynki; przy ul. Kościelnej 2A (Śródmieście) oraz Okrężnej 10 (Podgórze). Łączny koszt obu inwestycji to prawie 6,8 mln zł. Obie modernizacje dofinansowane są ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego (85 % dofinansowania).
- W budynku przy ulicy Kościelnej, będą mieszkania dwupoziomowe. Będą też tarasy, z których widać panoramę Wałbrzycha - mówił prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu, Kacper Nogajczyk.
.jpg)
Przy ul. Kościelnej zagospodarowane ma zostać też wielkie podwórko.
- W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z mieszkańcami podwórka ograniczonego ul. Kościelną, Moniuszki i rynkiem. Przedyskutowaliśmy zagospodarowanie ogromnego podwórka. Razem z urbanistą ustalaliśmy, zgodnie z wolą mieszkańców, jakie są kierunki zagospodarowania tego terenu — mówł prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Remont czeka też budynek przy ulicy Okrężnej 10 na Podgórzu.
- Bardzo często informujemy o rozbiórkach różnych budynków w Wałbrzychu. I to jest uzasadnione, bo szkody górnicze na Podgórzu, bo degradacja tej substancji mieszkaniowej jest bardzo duża. Podjęliśmy jednak decyzję z konserwatorem zabytków, żeby rewitalizować ten budynek, który wpisuje się w rys modernistyczny. Ma charakterystyczne dla lat 20 i 30-tych architekturę, którą łatwo spotkać w innych częściach Wałbrzycha. - mówi prezydent Roman Szełemej.
Budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków, ale jest niestety w katastrofalnym stanie. Dziś miasto podpisało umowę na remont budynków. 12 mieszkań ma zostać oddanych za rok.
Czy opłaca się remontować stare, zniszczone kamienice ?
- Wiele kamienic jest pod ścisłą obserwacją konserwatora zabytków. Oznacza to, że musimy szukać mądrze i cierpliwie sposobów, by poprawiać infrastrukturę miejską, korzystając ze źródeł zewnętrznych — mówił prezydent Wałbrzycha — Gdyby ktoś zapytał, czy ten budynek przy ulicy Okrężnej, miasto byłoby w stanie wyremontować z własnych środków za umowne 3 mln zł, to mogę powiedzieć, że nie miałoby najmniejszego sensu... ale jeśli pozyskujemy Śródki z europejskich funduszy albo tak jak tutaj na mieszkania komunalne z Banku Gospodarstwa Krajowego — to zupełnie ta inżynieria finansowa wygląda inaczej.
kb
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze