Menu

Remont kolejnych kamienic za prawie 7 mln. zł.

Blisko 7 milionów złotych będzie kosztował remont dwóch budynków przy ulicy Kościelnej i Okrężnej. Powstanie tu 12 mieszkań komunalnych, które oddane mają zostać za rok. Czy warto remontować stare, zniszczone budynki ? 

 

Remont kolejnych kamienic  za prawie 7 mln. zł.

Gruntowną modernizację przejdą dwa budynki; przy ul. Kościelnej 2A (Śródmieście) oraz Okrężnej 10 (Podgórze). Łączny koszt obu inwestycji to prawie 6,8 mln zł. Obie modernizacje dofinansowane są ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego (85 % dofinansowania). 

- W budynku przy ulicy Kościelnej, będą mieszkania dwupoziomowe. Będą też tarasy, z których widać panoramę Wałbrzycha - mówił prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu, Kacper Nogajczyk. 

Przy ul. Kościelnej zagospodarowane ma zostać też wielkie podwórko.
 
- W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z mieszkańcami podwórka ograniczonego ul. Kościelną, Moniuszki i rynkiem. Przedyskutowaliśmy zagospodarowanie ogromnego podwórka. Razem z urbanistą ustalaliśmy, zgodnie z wolą mieszkańców, jakie są kierunki zagospodarowania tego terenu — mówł  prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Remont czeka też budynek przy ulicy Okrężnej 10 na Podgórzu.
 
 
- Bardzo często informujemy o rozbiórkach różnych budynków w Wałbrzychu. I to jest uzasadnione, bo szkody górnicze na Podgórzu, bo degradacja tej substancji mieszkaniowej jest bardzo duża. Podjęliśmy jednak decyzję z konserwatorem zabytków, żeby rewitalizować ten budynek, który wpisuje się w rys modernistyczny. Ma charakterystyczne dla lat 20 i 30-tych architekturę, którą łatwo spotkać w innych częściach Wałbrzycha. - mówi prezydent Roman Szełemej.
 
 
Budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków, ale jest niestety w katastrofalnym stanie. Dziś miasto podpisało umowę na remont budynków. 12 mieszkań ma zostać oddanych za rok. 

Czy  opłaca się remontować stare, zniszczone kamienice ? 

- Wiele kamienic jest pod ścisłą obserwacją konserwatora zabytków. Oznacza to, że musimy szukać mądrze i cierpliwie sposobów, by poprawiać infrastrukturę miejską, korzystając ze źródeł zewnętrznych — mówił prezydent Wałbrzycha — Gdyby ktoś zapytał, czy ten budynek przy ulicy Okrężnej, miasto byłoby w stanie wyremontować z własnych środków za umowne 3 mln zł, to mogę powiedzieć, że nie miałoby najmniejszego sensu... ale jeśli pozyskujemy Śródki z europejskich funduszy albo tak jak tutaj na mieszkania komunalne z Banku Gospodarstwa Krajowego — to zupełnie ta inżynieria finansowa wygląda inaczej.

kb
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18

Komentarze

Zofia (22 czerwca 2023 9:45)
Warto dbać na bieżąco o budynki. Takie działanie pozwoli cieszyć nasze oczy i dusze. To wladze miasta doprowadziły budynek przy Okreznej do takiego stanu. Używa się słów typu "szkody gornicze", żeby zagłuszyć prawdę-"nie dbalismy o ten budynek". Swego czasu prosiliśmy o naprawę dachu części nieruchomości i ciągle słyszeliśmy ze brak środków. Ostatecznie postawiono diagnoze- zagraża zawaleniem rozebrac"???? kiedy powstala wspólnota na kredyt wyremontowala obiekt i stoi do dzisiaj , i nie grozi zawaleniem.
Unijne wartości. (30 maja 2023 16:54)
Po remoncie budynki zasiedlą niemieccy seniorzy.
Jerzy Jacek Pilchowski (30 maja 2023 16:09)
Cytuję użytkownika: Yola
580 tys za REMONT jednego mieszkania. Nowe domki na piaskowej tyle nie kosztują. Niezły przekręt
To jest tylko trening przez remontem zabytkowej komórki na węgiel za 15 milionów złotych. P.S. OK. Trochę przesadziłem w praktyce okaże się pewnie, że tą komórkę uda się wyremontować za 12 milionów.
Yola (30 maja 2023 14:48)
580 tys za REMONT jednego mieszkania. Nowe domki na piaskowej tyle nie kosztują. Niezły przekręt
kot behemot (30 maja 2023 13:05)
Ruiny po dawnym GDK-u nazwijmy Lapidarium bo to teraz modne i może niszczeć legalnie
super (30 maja 2023 12:51)
jedną z najpiękniejszych wałbrzyskich ruin jest kupa gruzu, pozostałości po Porcelanie Wałbrzych, która była kontynuacją słynnego przed wojną „Tielscha” . Na szczęście w miejscu Krzysztofa powstaną mieszkania i kupy gruzu nie będzie, podobnie jak w miejscu Rafio.
Sti (30 maja 2023 12:13)
Okrężna z widokiem na mobruk...nawet inhalacje w pakiecie...
Analityk miejski (30 maja 2023 11:53)
Cytuję użytkownika: Maurycy
warto nic odda uroku starego centrum miasta jaka stara kamienica zaden nowy budynek dlatego owszem warto i powinno sie remontowac stare kamienice aby zachowac piekno miast
Prawda. To jak to jest, że srul regularnie wyburzał co się da, nawet zabytki lub doprowadza do zrujnowania GDK a jego znienawidzony rząd daje mu tyle kasy na remonty?
Maurycy (30 maja 2023 10:59)
warto nic odda uroku starego centrum miasta jaka stara kamienica zaden nowy budynek dlatego owszem warto i powinno sie remontowac stare kamienice aby zachowac piekno miast

Dodaj komentarz

remont kamienic  |   mieszkania  |   inwestycje  |   kościelna  |   okrężna  |  

Budują się nowe mieszkania przy ul. Traugutta

Ruszyła budowa mieszkań na ul. Traugutta

Plaga oszustw na Dolnym Śląsku. Prawie milion złotych strat

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij