Menu

Budowa obwodnicy Boguszowa - umowa podpisana

Blisko 17 mln. zł będzie kosztowała budowa obwodnicy Boguszowa Gorc. Wybuduje ją Eurovia S.A. W Urządzie Marszałkowskim podpisano umowę na wykonanie prac. Kiedy pojedziemy obwodnicą?
 

Budowa obwodnicy Boguszowa - umowa podpisana
Inwestycje podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmuje rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 367 w Boguszówie Gorcach na odcinku o długości 800 metrów od ul. Krakowskiej do granicy administracyjnej miasta Wałbrzycha, a rozbudowa drogi na całym odcinku odbywać się będzie w istniejącym śladzie. Zakładany w przetargu budżet wynosił blisko 20,6 mln zł. Oferty złożyło pięć firm, z których jako wykonawcę wybrano firmę Eurovia S.A. z ceną 16.8 miliona złotych, a termin realizacji prac budowlanych zaplanowano na 18 miesięcy.
 
- Obwodnica Boguszowa-Gorc jest szczególnie istotna z punktu widzenia całego południa województwa dlatego, że jest to droga prowadząca z obszaru Karkonoszy z Jeleniej Góry, przez Kamienną Górę, prowadząca dziś przez centrum Boguszowa-Gorc w kierunku Wałbrzycha. Cały tranzyt prowadzi dziś przez tą miejscowość, powodując niebezpieczeństwo w ruchu drogowym dla mieszkańców — wyjaśnia wicemarszałek Grzegorz Macko.
 
Drugi etap tej inwestycji jest w toku i aktualnie trwa przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji ZRID dla odcinka obwodnicy o długości 3,7 km (do projektowanego skrzyżowania DW nr 367 z ul. Krakowską).
 
W przetargu uczestniczy 12 firm, a założony w przetargu budżet inwestycyjny to blisko 1,7 mln zł. Obecnie trwa ocena ofert, a termin wykonania zamówienia to 24 miesiące od dnia podpisania umowy.
 
- To historyczny moment dla gminy Boguszów-Gorce. Mieszkańcy oczekują tej inwestycji. Droga wojewódzka biegnie teraz przez centrum miasta, najwyżej położony rynek w Polsce. Jednocześnie to duża szansa dla naszego miasta, bo nowa droga biegnie przez tereny inwestycyjne, co ułatwi w przyszłości dostęp do nich. Jesteśmy gminą pogórniczą, gminą biedną i jest to dla nas ogromna szansa – dodaje burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska.
 
 
Kolejną inwestycją, która wkrótce powstanie jest obwodnica Chełma, która również podzielona zostanie na dwa etapy.
 
W ramach pierwszej z nich wybudowany zostanie nowy odciek DW 345 o długości 1,096 km i przebudowany istniejący odcinek o długości 150 m. Prace obejmą też pobliskie drogi gminne na łącznej długości 600 m. Jedno z projektowanych skrzyżowań będzie mieć formę oświetlonego ronda. Dodatkowo wybudowany zostanie jednoprzęsłowy most nad rzeką Cicha Woda, o długości 30 metrów oraz niezbędna infrastruktura drogowa i sieciowa.
 
Drugi etap zakłada przebudowę DW 345 w miejscowości Lusina. Długość przebudowywanego odcinka to 652 m. Zakres robót obejmuje budowę jezdni w istniejącym śladzie, z dodaniem obustronnych chodników i poboczy w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych. Powstaną także dwie zatoki autobusowe i trzy aktywne przejścia dla pieszych (w tym dwa z azylami). Koszt inwestycji przekracza 25 milionów złotych, a zadanie zostanie sfinansowane w 95% z programu „Polski Ład”.
 
- Mieszkańcy od dawna czekali na przebudowę tej drogi. Jej częścią będzie budowa przejść i chodników więc elementów ważnych ze względu na bezpieczeństwo. Dziękuję marszałkom za współpracę i realizację tego zadania, a stronie rządowej za zapewnienie jego finansowania — mówi wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk.
 
- Cieszę się, że nasze wnioski uzyskały przychylne oceny i zyskały dofinansowanie rządowe. Aktualnie jesteśmy na etapie rozpoczynania prac, a każdy z wykonawców będzie miał na wykonanie swoich zadań 10 miesięcy od momentu podpisania umowy. Wykonawcy są doświadczeni i nieraz już realizowali inwestycje na terenie Dolnego Śląska – podsumowuje dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei Leszek Loch.
kb
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

ak 48 (1 czerwca 2023 6:51)
POWODZENIA O 10 LAT ZA PÓŻNO
fds (30 maja 2023 21:36)
To nie jest budowa obwodnicy, tylko remont serpentyn.
Kebab (30 maja 2023 16:49)
Cytuję użytkownika: hbhb
Cytuję użytkownika: Terminarz
To że będzie obwodnica to super ale to że znowu zacznie sie 5-krotne przesuwanie terminu oddania jej do użytku to się czytać nie chce... Zamiast podawania dat co do miesięcy i roku to bezpieczniej od razu napisać że np obwodnica zostanie wybudowana do 2040 roku. Jak ja oddadzą do użytku np we wrześniu 2027 roku to będzie miłe zaskoczenie :)
Pieniędzy nie ma i nie będzie, gdzie są zakopane te pieniądze tak było i nigdy więcej
Pieniądze są ;ulokowane; w ;SREBRNEJ; mówi ci to coś?
Jacek (30 maja 2023 14:15)
Znów Eurovia , będzie się działo.
Terminarz (30 maja 2023 13:55)
To że będzie obwodnica to super ale to że znowu zacznie sie 5-krotne przesuwanie terminu oddania jej do użytku to się czytać nie chce... Zamiast podawania dat co do miesięcy i roku to bezpieczniej od razu napisać że np obwodnica zostanie wybudowana do 2040 roku. Jak ja oddadzą do użytku np we wrześniu 2027 roku to będzie miłe zaskoczenie :)
Sed (30 maja 2023 12:45)
2 razy to samo cyt.buowa!super!

Dodaj komentarz

Wybił szybę i sam poinformował o tym policję. Dlaczego ?

Jedna osoba nie żyje - pożar w Kamiennej Górze

WSSE otwiera kolejne Lokalne Centrum Biznesu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij