Menu

Wałbrzych: Lewica przeciwko podwyżce ceny biletu z 4,00 zł na 5,60 zł

Lewica nie zgadza się na podwyższanie cen biletów w komunikacji publicznej. W Wałbrzychu bilet normalny, godzinny nie będzie kosztował, jak do tej pory 4,00 zł, a 5,60 zł. Wprowadzono też 30-minutowy bilet, który będzie kosztował 4,40 zł. 

Wałbrzych: Lewica przeciwko podwyżce ceny biletu z 4,00 zł na 5,60 zł
Podwyżka podyktowana jest wzrostem cen, przede wszystkim paliwa, ale też innych kosztów (utrzymanie taboru, bazy, prądu czy wypłaty dla pracowników).
 
- Przede wszystkim, na pewno nie jest to w porządku. Jest to nic innego jak przerzucanie kosztów na barki mieszkańców. Należałoby szukać rozwiązania, które byłoby satysfakcjonujące dla wszystkich, ale pozwoliłoby mieszkańcom Wałbrzycha korzystać dalej z komunikacji publicznej. Warto podkreślić - transport publiczny, to nie jest usługa, z której możemy zrezygnować. Potrzebujemy dojeżdżać do pracy, do szkoły. Potrzebujemy dojechać do lekarza, urzędu na zakupy. Nie jest to rzecz, którą łatwo wyciąć z domowego budżetu. Pieniądze na ten transport powinny się znaleźć. Tak, by nie obciążać kosztami mieszkańców Wałbrzycha. - mówi Paulina Matysiak, posłanka Razem i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.
 
- Ta podwyżka, która jest z 4 zł na 5,60 zł, to jest podwyżka o 40%. Więc ona nie da się wytłumaczyć wyłącznie inflacją. Podwyżka cen komunikacji miejskiej powoduje tak naprawdę zwiększenie koszyka inflacyjnego dla mieszkańców. Jest to przerzucanie kosztów kryzysu na niezamożną większość mieszkańców Wałbrzycha, którzy chcą korzystać z komunikacji publicznej. Jest to rozwiązanie, które promuje i zmusza, by przesiadać się do samochodów. Jest to nieekologiczne i wbrew jakiejkolwiek sensownej polityce miejskiej. - mówi Maciej Szlinder, członek Rady Krajowej partii Razem i komisarz okręgu Razem Wałbrzych.
 
 
 
Jako jeden z argumentów podwyżki cen podaje się rosnące koszty pracownicze.
 
- Oczywiście koszty pracownicze rosną i w zasadzie co roku mamy podwyżkę płacy minimalnej. Ta podwyżka cen biletów nie następowała sukcesywnie co roku o kilkanaście groszy. Mamy jednostkowy skok o 40%. To jest cena, która jest wyższa niż w innych, dużych miastach. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego mieszkańcy Wałbrzycha niedługo mają płacić ponad 5 zł za jeden bilet. Szukajmy innych rozwiązań. - mówi Paulina Matysiak, posłanka Razem i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.
 
Jakie propozycje ma Lewica?
 
- Przede wszystkim mamy propzycję ustawową, jako Lewica. Jest dedykowana transportowi kolejowemu. Chcemy wprowadzić obniżkę zerowej stawki VAT na bilety w takich przejazdach. Myślę, że rząd powinien się pochylić, bo nie jest to tylko przykład Wałbrzycha. Podwyżki były w bardzo wielu miastach i regionach Polski. Koszt komunikacji wzrósł dla wszystkich, a jak mówiłam wcześniej, to nie jest usługa, z której można łatwo zrezygnować. Nad rozwiązaniem, które objęłoby wszystkie sektory transportu, powinien pomyśleć rząd. Skoro w zeszłym roku udało się zdjąć VAT z paliwa, żywności, to dlaczego nie można zdjąć stawki z biletów? - mówi Paulina Matysiak, posłanka Razem i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.

red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Arczi (3 czerwca 2023 19:58)
Cytuję użytkownika: Dominika
Witam, mam na imię Dominika z Warszawy. Jestem tutaj, aby zeznawać w sprawie pożyczki, którą otrzymałem od Quick Credits Inc. Są bardzo faktyczni i wiarygodni, skontaktuj się z nimi bezpośrednio przez e-mail: quick_credits@hotmail.com
Siemanko będę niedługo w warszawie może spotkamy się na jakiś rimming? Napisałem maila możesz wylizać mi dupe
Dominika (3 czerwca 2023 4:30)
Witam, mam na imię Dominika z Warszawy. Jestem tutaj, aby zeznawać w sprawie pożyczki, którą otrzymałem od Quick Credits Inc. Są bardzo faktyczni i wiarygodni, skontaktuj się z nimi bezpośrednio przez e-mail: quick_credits@hotmail.com
Boryna (2 czerwca 2023 18:20)
Cytuję użytkownika: ddd
Wizerunkowo słabo, czerwone ,serwetki z minionej epoki a już dawno powinny być zmienione na tęczowe, nie dziwota że się ludzie dalej wyzywają od esbeków i komuchów
Jeden z naszych kolorów narodowych to czerwień. To co, może zabronić używania? Skończ waść wstydu oszczędź
Psychiatra (2 czerwca 2023 14:23)
PODWYŻKI CEN - TO STAN UMYSŁU
Polus (2 czerwca 2023 13:20)
A może marsz przeciwko naszemu romusiowi i jego podwyżkom wieża Babel najdroższa jemu dać kasę ciekawe kto połaci zobowiązania które Romek zaciągnął
Gniewko syn rybaka (2 czerwca 2023 9:37)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Kononowicz
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
To jest taka śmieszna zabawa. Oni gdy czuje, że ludzie są zdenerwowani to udają opozycję (w stosunku do Cara) ale jak nikt nie widzi to to mu stopy liżą.
Akurat ten postulat dostępności transportowej, to jedno z głównych haseł Lewicy. PO to typowi kapitaliści, kasa najważniejsza. Kolaborują z PO bo są w opozycji do PiSu. Chrzanić ich wszystkich, przesiadam się na rower gdzie tylko i kiedy można
Hasła hasłami ale w środowiskach totalnej opozycji ważne jest tylko aby dorwać się do konfitur i jeżeli PO od nich tego będzie wymagać to będą głosować za zakazem używania rowerów.
Jak mówił Pawlak: "Nadejszła wiekopomna chwila..." lewy libek przemówił.
analityk piczny (2 czerwca 2023 9:28)
Cytuję użytkownika: Zbyszek
Pan Gnacy i Pan Dyduch - czyli lewica zmienia sie ?
To tylko oznacza... LEWICA RAZEM
Ovo (2 czerwca 2023 8:56)
Cytuję użytkownika: Henryk
Po co te kłótnie ? Nie szkoda zdrowia ? Jestem jednym z tych co poparli Solidarność Było nas 10 milionów. I co ? Nic , figa z makiem. Mamy jedynie siermiężny 19 wieczny kapitalizm . Rządzący robią co chcą ! Wszyscy ! Od Lewego do prawego ! I tylko zostaliśmy skłóceni między sobą ! No i zostaliśmy b. tanią siłą roboczą . Obiecuje się nam gruszki na wierzbie ! Większość wierzy ! A jeśli dostanie parę groszy to we wszystko uwierzy . Nawet w to że Ziemia jest płaska , bandyta bohaterem że oni są cacy a tamci źli. Jeden mały mówił że o take Polskę mu chodziło a drugiemu marzy się Polska jak jednemu małemu w latach 30 wieku.
W 1989r kiedy to nadeszła ,,wolność" , przywódca Chin powiedział: ,,Polacy właśnie przegrali". Poziom gospodarki mieliśmy wtedy taki sam jak Chiny. Gdzie teraz są gospodarczo i politycznie Chiny, a gdzie my Polacy? Nie miał racji że przegraliśmy?
ddd (2 czerwca 2023 8:02)
Wizerunkowo słabo, czerwone ,serwetki z minionej epoki a już dawno powinny być zmienione na tęczowe, nie dziwota że się ludzie dalej wyzywają od esbeków i komuchów
Zbyszek (2 czerwca 2023 7:51)
Pan Gnacy i Pan Dyduch - czyli lewica zmienia sie ?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

bilety  |   walbrzych  |   komunikacja  |   podwyzka  |   cen  |   biletow  |   razem  |   lewica  |  

Bezpartyjni Samorządowcy o wojnie polsko polskiej

''Gadająca'' opaska ratuje życie

Piaskowa Góra: Poszukiwany 35-latek zatrzymany

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij