Menu

2 miliony gości na basenie w 10. rocznicę istnienia Aqua Zdroju

Już od 10 lat istnieje w Wałbrzychu Centrum Sportowo-Rekreacyjne Aqua Zdrój. Mimo różnych przeciwności losu, władze miasta twierdzą, że obiekt ma się dobrze i planują jego dalszą rozbudowę i modernizację.

2 miliony gości na basenie w 10. rocznicę istnienia Aqua Zdroju
;
 
Poważne plany stworzenia w Wałbrzychu ośrodka z halą sportową, kompleksem pływackim i hotelem pojawiły się w okolicach 2007 lub 2008 roku. W marcu 2009 roku zaczęto wcielać plany w życie i rozpoczęła się rozbiórka starych obiektów sportowych przy ul. Ratuszowej. Kamień węgielny pod budowę Aqua Zdroju wmurowano w roku 2010, a oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 23 czerwca 2013 roku. Po drodze nie obyło się bez poważnych problemów.
 
- W trakcie budowy, która trwała dwa lata konsorcjum, które wygrało przetarg, rozpadło się. Jedna firma złożyła wniosek o upadłość i zrezygnowała z konsorcjum. Już za moich czasów trzeba było je zawiązywać od nowa. Przejmowałem budowę w stadium "dziury w ziemi" i przez dwa lata musieliśmy pokonać niezliczone trudności. W ostatnim etapie budowy firma Budopol podjęła decyzję o zejściu z budowy, ale tak naprawdę to my skutecznie jej tę budowę wypowiedzieliśmy. Na posiedzenie Rady Miasta przyjeżdżał autobus z pracownikami firmy i przedstawicielami zarządu, którzy próbowali wzniecić niepokoje. My złożyliśmy doniesienia do prokuratury z uwagi na ewidentne błędy przy wykonaniu i rozpoczął się spór z firmą Budopol. Na ostatniej sesji miałem ogromną ulgę i satysfakcję, gdy ogłaszałem, że sąd po 10 latach podjął decyzję, że to miasto Wałbrzych skutecznie wypowiedziało umowę źle wykonującej swoją pracę firmie Budopol. To oznacza, że nie jesteśmy firmie nic dłużni, a być może jest dokładnie odwrotnie - wspomina Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Dziś zdaniem włodarza miasta obiekt nadal ma rację bytu, bo u podstaw został mądrze przemyślany i zaprojektowany.
 
- Z wielkim szacunkiem odnoszę się zarówno do projektanta, jak i autorów koncepcji, że po kilkunastu latach od jej powstania idea i funkcjonalność tego obiektu budzi bardzo wysokie uznanie i szacunek. Jesteśmy 10 lat po otwarciu obiektu, którego w takiej skali nigdy w Wałbrzychu czy okolicznych miejscowościach nie było - dodaje Roman Szełemej.
 
 
Prezes Aqua Zdroju przytoczył dane liczbowe, które mają świadczyć o stale rosnącej popularności tego obiektu.
 
 
- Odnotowaliśmy już ponad 2 miliony wizyt na basenie, ponad pół miliona wizyt w Strefie Sport a z usług naszego hotelu skorzystało już ponad 60 tysięcy gości. Ostatnie dwa lata to okres, w którym wydobywaliśmy się z ograniczeń związanych z covidem. Musieliśmy od nowa walczyć o naszych klientów. Ostatni rok pokazał, że jeśli chodzi o usługi komercyjne w hotelu i restauracji osiągnęliśmy bardzo dobry wynik, mamy dodatni bilans pod względem działalności komercyjnej a średni poziom obłożenia hotelu przekroczył 50%. To pokazuje, że organizacje zgrupowań i oferty skierowane do odbiorców indywidualnych sprawdziły się - mówi prezes Aqua Zdroju Waldemar Kujawa.
 
 
Niestety obiekt jako całość nadal się nie bilansuje i miasto musi dopłacać do jego funkcjonowania, jednak jak twierdzi prezydent Roman Szełemej, z roku na rok dopłaca coraz mniej i jest to w naszym kraju normą, bo praktycznie wszystkie samorządy do podobnych obiektów dopłacają. Po trudnym okresie pandemii miasto musiało odsunąć plany inwestycyjne w obiekcie, ale jak zapewnia włodarz Wałbrzycha, nie zaniechano ich całkowicie.
 
- Oczywiście nadal aktualne jest stworzenie basenu plenerowego. Musimy przenieść główny obiekt stadionowy na Nowe Miasto i rozwinąć tutaj projekt, który mamy z grubsza przygotowany. Na pewno nie pozostaje wyłącznie w sferze marzeń temat budowy krytego lodowiska. Bliżej niż dalej jest temat zwiększenia liczby profesjonalnych boisk treningowych, ponieważ popularność tego ośrodka wśród drużyn piłkarskich, reprezentacji, Polskiego Związku Piłki Nożnej powoduje duże zapotrzebowanie na boiska treningowe najwyższej jakości - wymienia Roman Szełemej.
 
Z okazji czerwcowych obchodów 10-lecia istnienia Aqua Zdroju przygotowano w tym miesiącu szereg atrakcji. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.
 
Tak 10 lat temu otwierany był Aqua Zdrój. Zobaczcie materiał archiwalny Telewizji Wałbrzych:
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych / archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Fliper (4 czerwca 2023 2:12)
Dno i wodorosty i nawet odwierty. Kolejna kotwica miasta, po starej kopaln
Jerzy Jacek Pilchowski (3 czerwca 2023 15:33)
Cytuję użytkownika: Bilans??
10 lat zadłużania.Tak jak stara kopalnia.
Wszystko idzie zgodnie z planem. Stara Kopalnia i Aqua zostały tak zaplanowane aby kolesie Cara mieli tłuste stołki. Reszta (czyli ciągły deficyt) się nie liczy.
Leszek (2 czerwca 2023 22:32)
Ha ha , ten nieudacznik kujawa utopi ten ośrodek . Widac ze pamięć u prezydenta zawodzi , projekt , koncepcja to decyzja rady miasta zapadła w 2005 roku a budowa rozpoczęta w 2007 roku .
Bilans?? (2 czerwca 2023 21:31)
10 lat zadłużania.Tak jak stara kopalnia.
Kocur (2 czerwca 2023 17:46)
Jest super, a będzie zaje... jak z wszystkimi blefami

Dodaj komentarz

aqua zdrój  |   10 lat  |   sport  |   rekreacja  |   basen hotel  |   hala sportowa  |   urodziny  |  

Nowe centrum sportowo-dydaktyczne oficjalnie otwarte

Orlik przy ul. Limanowskiego do remontu

Wielka rewitalizacja ul. Beethovena

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij