Menu

To nie 'CSI' - tak wygląda prawdziwe laboratorium kryminalistyczne

We Laboratorium Kryminalistycznym KWP we Wrocławiu znajdują się pracownie zajmujące się szeroko pojętą identyfikacją, analizowane w nich są ślady traseologiczne, przerobione numery identyfikacyjne samochodu czy odbitki linii papilarnych z reguły zabezpieczone na miejscu przestępstwa. Badane są tu także dokumenty pod kątem ich autentyczności.

To nie 'CSI' - tak wygląda prawdziwe laboratorium kryminalistyczne
Sekcja Daktyloskopii zajmuje się ujawnianiem śladów głównie linii papilarnych palców, dłoni lub stóp, czasem też czerwieni wargowej czy małżowiny usznej. W zakres badań tej sekcji wchodzi też ujawnianie chociażby śladów rękawiczek.
 
Biegli analizują i badają przedmioty znalezione na miejscu przestępstwa pod kątem ujawnienia na nich linii papilarnych. Później następuje proces ich identyfikacji. Na podstawie tego typu badań można nie tylko wytypować sprawcę przestępstwa, ale także wyeliminować osoby niemające z nim nic wspólnego. Dzięki nim można również dokonać identyfikacji nieznanych zwłok, określić sposób działania sprawcy, porównywać ślady z już zabezpieczonymi wcześniej, znajdującymi się w naszej bazie.
 
Badania z zakresu wizualizacji i identyfikacji śladów prowadzone są technikami laboratoryjnymi zgodnie z procedurą badawczą HQ-PB/1-ID „Badanie śladów linii papilarnych” wydanie 8 z dnia 10.06.2021 r., która jest akredytowana przez PCA.
 
 
Pracownia Badań Traseologicznych zajmuje się badaniem śladów powstałych w wyniku przemieszczania się ludzi, zwierząt lub środków transportu. Ślad stopy czy odwzorowanie spodu obuwia dostarczają istotnych informacji w procesie wykrywczym. Pozwalają dokonać porównania śladów czy wnioskować o sprawcy na podstawie śladów obuwia jakie zostały ujawnione na miejscu zdarzenia.
 
Badania traseologiczne śladów obuwia prowadzone są zgodnie z procedurą badawczą HQ-PB/2-IT „Badania traseologiczne” wydanie 5 z dnia 10.06.2021 r.
 
 
W Sekcji Mechanoskopii natomiast bada się autentyczność oznaczeń identyfikacyjnych naniesionych na różnych podłożach oraz przeprowadza się badania identyfikacyjne pojazdów i ich podzespołów. Do tej pracowni najczęściej trafiają pojazdy z podejrzeniem przerobienia bądź zatarcia numeru VIN lub innych oznaczeń, uszkodzone zamki od drzwi, monety i wyroby jubilerskie, wszelkiego rodzaju maszyny mechaniczne posiadające numery identyfikacyjne.
 
Badania z oznaczeń identyfikacyjnych prowadzone są zgodnie z procedura badawczą HQ-PB/4-IIM „Badania oznaczeń identyfikacyjnych” wydanie 5 z dnia 10.06.2021 r. - akredytowaną przez PCA.
 
W Sekcji Badań Dokumentów sprawdza się między innymi: autentyczność dowodów osobistych, praw jazdy czy banknotów. Służą temu między innymi zabezpieczenia wprowadzane do tych dokumentów w postaci mikrodruku czy linii giloszowych. W świetle ultrafioletowym pojawiają się linie i wzory niewidoczne gołym okiem, które wskazują na autentyczność dokumentu. Badanie układu mikrodruku, wzorów i linii jest pracą niezwykle żmudną, ale niezbędną dla potrzeb prowadzonych postępowań.
 
 
 
opr.plr
foto/video: KWP we Wrocławiu
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

policja  |   112  |   laboratorium  |   badania  |   ślady  |   dowody  |   odciski palców  |  

Szuka ich policja.

Rekord tygodnia: 3,28 promila

Zwłoki mężczyzny odnalezione na byłym basenie na Rusinowej

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij