Menu

Wodór to przyszłość. Autobusy i stacja to początek zielonej drogi.

W wałbrzyskiej fabryce Toyoty odbyło się seminarium poświęcone rozwojowi technologii wodorowej. Na rozmaitych przykładach pokazywano, jak ta innowacyjna technologia jest stosowana na świecie i w Polsce. Wałbrzych chce wejść na ścieżkę zielonej energii.  Będzie 20 autobusów wodorowych i dedykowana im stacja. 

Wodór to przyszłość. Autobusy i stacja to początek zielonej drogi.

W seminarium wzieli udział m.in przedstawiciele Toyoty, Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, Stowarzyszenia Energii i Wodoru,  Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej i Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska. 

- Wałbrzych słynął z węgla. Jak wiemy, w latach 90-tych nastąpiła duża restrukturyzacja - kopalnie zostały zamknięte, a miasto musiało przejść ogromną transformację. Między innymi dlatego się tu znaleźliśmy. Prowadzimy biznes od  2000 roku. Wałbrzych po swojej górniczej historii, idzie w kierunku zielonego miasta, zielonej energii. Dzięki ogromnym staraniom lokalnego samorządu oraz specjalnym, rzadowym funduszom wspierającym zieloną transformację i transport zeroemisyjny już w przyszłym roku w Wałbrzychu pojawią się pierwsze autobusy wodorowe. Jest to zakup dwudziestu autobusów. Planowana jest stacja tankowania wodorem, Wałbrzych dołączy do pierwszych miast w Polsce, które będą miały transport wodorowy. - mówi prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, Dariusz Mikołajczak. 

Toyota jest jednym z prekursorów napędów wodorowych. Firma opracowała samochód Toyota Mirai, który jest zasilany układem wodorowych ogniw paliwowych. Jest to pierwszy seryjnie produkowany samochód na wodór. 
 
- Toyota Motor Manufacturing Poland razem z naszymi kolegami promuje napędy wodorowe na terenie całego kraju. Nie tylko, bo też technologie wodorowe. Uważamy, że wodór to jest paliwo przyszłości. Wodór ma ogromny potencjał. Stosunkowo łatwo można go otrzymać i przechowywać i wykorzystywać do produkcji energii elektrycznej. Technologia wodorowa bardzo się rozwija w Japonii, ale też w innych krajach. Widzimy taką szansę w Polsce. Chcemy promować zieloną technologię, aby iść w kierunku dekarbonizacji. - mówi prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, Dariusz Mikołajczak. 
 
 
 
Wdrożenie technologii wodorowej nie będzie proste. Jesteśmy na poczatku drogi, która w wielu krajach jest już od dłuższego czasu obecna. 
 
- Prezentacja pokazała, że dystans jest duży. Trzeba iść do przodu - niezależnie od wszystkich zniechęcających informacji. Mamy bardzo dużo do zrobienia. Ja mam własną refleksję. W Wałbrzychu jesteśmy najbardziej z możliwych sposobów zdeterminowani, żeby zrealizować wodorową gospodarkę. Jesteśmy na etapie przetargu na autobusy wodorowe. Dzisiaj byli przedstawiciele Orlenu, który będzie realizował stację wodorową. Każde działania, które mają innowacyjny charakter traktujemy jako priorytetowe. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 
 

 

red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Pracownik tmmp (6 czerwca 2023 16:23)
A bilety ile będą kosztować? 10 20 zł ? Teraz podnieśli do 5.60 i za co ? Autobusy za ciasne syf na czas nie jeżdżą kierowcy buraki zmiany robią gzie chcą kiedy chcą bajera wymiana jedzonko itp ludzi w dupie mają tam jak ten jebany Szełemej tylko do Warszawy potrafi pojechać i pogadać a park kieszonkowy tam gdzie stał wabex dalej zamknięty to dla kogo to było robione dla pani skarbnik ktura obok mieszka?
Jerzy Jacek Pilchowski (6 czerwca 2023 15:02)
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Kiedyś, w dość odległej przyszłości wodór będzie chyba podstawowym paliwem. Najpierw jednak trzeba opracować odpowiednią technologię. Tak więc praca naukowa zmierzająca w tym kierunku ma duży sens. Otwarte jednak jednak pytanie czy do tego czasu będziemy "goleni do gołej skory" przez wodorowych cwaniaczków którzy chc już teraz zacząć wozić ludzi autobusami które kosztują grube miliony.
Dokładnie jak wyżej. Owszem paliwo wodorowe gdyby udało się utrzymać w tym przypadku Prawo Zachowania Energii byłoby super ekologiczne. Niestety wodór jest najmniejszym znanym na Ziemi atomem, do tego gazem !!! A to powoduje, że jest super przenikliwy !!! To powoduje konieczność budowy specjalnych instalacji do magazynowania i transportowania. Gęstość energetyczna czyli ilość energii uzyskana z objętości jest wieleset razy niższa od innych paliw !!!! Nie ma na dzisiaj biotechnologii wytwarzania wodoru !!!!! Nie udało się w żadnym laboratorium tak zmutować bakterii, grzybów, roślin żeby wytwarzały wodór. Wydatek energetyczny na wytworzenie jednej objętości wodoru w stosunku do odzyskanej energii jest kilkukrotnie wyższy. Żeby przygotować wodę do elektrolizy to najpierw trzeba ją oczyścić do czystego H2O !!! Najpierw tradycyjne filtrowanie na mikrofiltrach, potem dejonizacja i na koniec minimum dwukrotna destylacja !!! Dopiero potem można zmieszać z elektrolitem LiOH, NaOH, KOH i to też te elktrolity muszą być super czyste chemicznie, żeby przeprowadzić elektrolizę !!! Wodór musi być skroplony i przechowywany oraz transportowany w temperaturach bliskich ZERU ABSOLUTNEMU = MINUS 270 STOPNI CELSJUSZA, od jednego do trzech stopni Kelwina. Ciśnienie wodoru w zbiornikach musi wynosić minimum 700 atmosfer !!! Czyli 700 kG na centymetr kwadratowy !!! Taki zbiornik to BOMBA !!! Dużo prostszą technologią, wieleset razy wydajniejszą a co za tym idzie tańszą, jest biologiczna produkacja AMONIAKU = NH3 !!! Może być przechowywany i transportowany tak samo jak LPG. Z jednej objętości NH3 uzyskuje się PÓŁTOREJ !!! objętości wodoru. Są już dzisiaj opracowane, tylko blokowane przez oszołomów technologie wykorzystania amoniaku jako źródła zasilania silników elektrycznych. Tak dokładnie takich samych silników jakie są w hybrydach i elektrykach. A tankowanie byłoby dokładnie takie samo jak dzisiaj tankujemy samochody na LPG. W takim samochodzie amoniak jest katalitycznie rozkładany do azotu i protonów, które w ogniwie paliwowym wytwarzają prąd elektryczny zasilający silniki !!! Nie są potrzebne potężne, ciężkie i łatwo palne akumulatory !!!
Efektem tego co pan opisał jest to, że np., cena autobusu na wodór jest teraz liczona w MILIONCH.I prawie nic nie wskazuje na to, że się to stosunkowo szybko zmieni. Tak zwani normalni ludzie powinni sobie w takiej sytuacji zadać pytanie: Ile powinien kosztować bilet na przejazd takim autobusem? - W tej sytuacji należy chyba zacząć śpiewać hymny pochwalne na cześć Wodoromka za to, że ceny biletów poszły tylko o 40% do góry.
No niestety pojazdy zasilane wodorem są takie drogie bo : 1. bardzo kosztowna instalacja wodorowa, 2. wszystkie nowości zawsze są bardzo drogie, 3. w przypadku tej wsi i tego zarządu wsi wszystko kosztuje kilka razy więcej niż w sąsiednich gminach, 4. pytanie jest takie, kto de facto będzie właścicielem tych autobusików i kto będzie prowadził komunikację, ile wtedy będą kosztować bilety lub czego znowu się w tej wsi nie zrobi, żeby była kasa na dopłaty do tego transportu, 5. "zielony" wodorowy transport, tylko, że energia elektryczna do produkcji tego wodoru pochodzi ze spalania węgla, czy to będzie węgiel kamienny, brunatny, gaz, to te wszystkie paliwa zawierają TEN ZNIENAWIDZONY przez eurosodomitów węgiel.
Myślę, że Niemcy i folksdojcze się z panem nie będą chcieli zgodzić. Energia dla Polski powinna bowiem pochodzić nie z naszego węgla tylko tylko z (niemieckich) wiatraków. - Tak przynajmniej będzie napisane w opublikowanej w GW reklamie.
super (6 czerwca 2023 12:04)
Ekologia nas wydoi, a mleka od krowy człowiek nigdzie nie kupi, wszystko jest do góry nogami
analityk medyczny (6 czerwca 2023 11:02)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Kiedyś, w dość odległej przyszłości wodór będzie chyba podstawowym paliwem. Najpierw jednak trzeba opracować odpowiednią technologię. Tak więc praca naukowa zmierzająca w tym kierunku ma duży sens. Otwarte jednak jednak pytanie czy do tego czasu będziemy "goleni do gołej skory" przez wodorowych cwaniaczków którzy chc już teraz zacząć wozić ludzi autobusami które kosztują grube miliony.
Dokładnie jak wyżej. Owszem paliwo wodorowe gdyby udało się utrzymać w tym przypadku Prawo Zachowania Energii byłoby super ekologiczne. Niestety wodór jest najmniejszym znanym na Ziemi atomem, do tego gazem !!! A to powoduje, że jest super przenikliwy !!! To powoduje konieczność budowy specjalnych instalacji do magazynowania i transportowania. Gęstość energetyczna czyli ilość energii uzyskana z objętości jest wieleset razy niższa od innych paliw !!!! Nie ma na dzisiaj biotechnologii wytwarzania wodoru !!!!! Nie udało się w żadnym laboratorium tak zmutować bakterii, grzybów, roślin żeby wytwarzały wodór. Wydatek energetyczny na wytworzenie jednej objętości wodoru w stosunku do odzyskanej energii jest kilkukrotnie wyższy. Żeby przygotować wodę do elektrolizy to najpierw trzeba ją oczyścić do czystego H2O !!! Najpierw tradycyjne filtrowanie na mikrofiltrach, potem dejonizacja i na koniec minimum dwukrotna destylacja !!! Dopiero potem można zmieszać z elektrolitem LiOH, NaOH, KOH i to też te elktrolity muszą być super czyste chemicznie, żeby przeprowadzić elektrolizę !!! Wodór musi być skroplony i przechowywany oraz transportowany w temperaturach bliskich ZERU ABSOLUTNEMU = MINUS 270 STOPNI CELSJUSZA, od jednego do trzech stopni Kelwina. Ciśnienie wodoru w zbiornikach musi wynosić minimum 700 atmosfer !!! Czyli 700 kG na centymetr kwadratowy !!! Taki zbiornik to BOMBA !!! Dużo prostszą technologią, wieleset razy wydajniejszą a co za tym idzie tańszą, jest biologiczna produkacja AMONIAKU = NH3 !!! Może być przechowywany i transportowany tak samo jak LPG. Z jednej objętości NH3 uzyskuje się PÓŁTOREJ !!! objętości wodoru. Są już dzisiaj opracowane, tylko blokowane przez oszołomów technologie wykorzystania amoniaku jako źródła zasilania silników elektrycznych. Tak dokładnie takich samych silników jakie są w hybrydach i elektrykach. A tankowanie byłoby dokładnie takie samo jak dzisiaj tankujemy samochody na LPG. W takim samochodzie amoniak jest katalitycznie rozkładany do azotu i protonów, które w ogniwie paliwowym wytwarzają prąd elektryczny zasilający silniki !!! Nie są potrzebne potężne, ciężkie i łatwo palne akumulatory !!!
Efektem tego co pan opisał jest to, że np., cena autobusu na wodór jest teraz liczona w MILIONCH.I prawie nic nie wskazuje na to, że się to stosunkowo szybko zmieni. Tak zwani normalni ludzie powinni sobie w takiej sytuacji zadać pytanie: Ile powinien kosztować bilet na przejazd takim autobusem? - W tej sytuacji należy chyba zacząć śpiewać hymny pochwalne na cześć Wodoromka za to, że ceny biletów poszły tylko o 40% do góry.
No niestety pojazdy zasilane wodorem są takie drogie bo : 1. bardzo kosztowna instalacja wodorowa, 2. wszystkie nowości zawsze są bardzo drogie, 3. w przypadku tej wsi i tego zarządu wsi wszystko kosztuje kilka razy więcej niż w sąsiednich gminach, 4. pytanie jest takie, kto de facto będzie właścicielem tych autobusików i kto będzie prowadził komunikację, ile wtedy będą kosztować bilety lub czego znowu się w tej wsi nie zrobi, żeby była kasa na dopłaty do tego transportu, 5. "zielony" wodorowy transport, tylko, że energia elektryczna do produkcji tego wodoru pochodzi ze spalania węgla, czy to będzie węgiel kamienny, brunatny, gaz, to te wszystkie paliwa zawierają TEN ZNIENAWIDZONY przez eurosodomitów węgiel.
Jerzy Jacek Pilchowski (6 czerwca 2023 10:12)
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Kiedyś, w dość odległej przyszłości wodór będzie chyba podstawowym paliwem. Najpierw jednak trzeba opracować odpowiednią technologię. Tak więc praca naukowa zmierzająca w tym kierunku ma duży sens. Otwarte jednak jednak pytanie czy do tego czasu będziemy "goleni do gołej skory" przez wodorowych cwaniaczków którzy chc już teraz zacząć wozić ludzi autobusami które kosztują grube miliony.
Dokładnie jak wyżej. Owszem paliwo wodorowe gdyby udało się utrzymać w tym przypadku Prawo Zachowania Energii byłoby super ekologiczne. Niestety wodór jest najmniejszym znanym na Ziemi atomem, do tego gazem !!! A to powoduje, że jest super przenikliwy !!! To powoduje konieczność budowy specjalnych instalacji do magazynowania i transportowania. Gęstość energetyczna czyli ilość energii uzyskana z objętości jest wieleset razy niższa od innych paliw !!!! Nie ma na dzisiaj biotechnologii wytwarzania wodoru !!!!! Nie udało się w żadnym laboratorium tak zmutować bakterii, grzybów, roślin żeby wytwarzały wodór. Wydatek energetyczny na wytworzenie jednej objętości wodoru w stosunku do odzyskanej energii jest kilkukrotnie wyższy. Żeby przygotować wodę do elektrolizy to najpierw trzeba ją oczyścić do czystego H2O !!! Najpierw tradycyjne filtrowanie na mikrofiltrach, potem dejonizacja i na koniec minimum dwukrotna destylacja !!! Dopiero potem można zmieszać z elektrolitem LiOH, NaOH, KOH i to też te elktrolity muszą być super czyste chemicznie, żeby przeprowadzić elektrolizę !!! Wodór musi być skroplony i przechowywany oraz transportowany w temperaturach bliskich ZERU ABSOLUTNEMU = MINUS 270 STOPNI CELSJUSZA, od jednego do trzech stopni Kelwina. Ciśnienie wodoru w zbiornikach musi wynosić minimum 700 atmosfer !!! Czyli 700 kG na centymetr kwadratowy !!! Taki zbiornik to BOMBA !!! Dużo prostszą technologią, wieleset razy wydajniejszą a co za tym idzie tańszą, jest biologiczna produkacja AMONIAKU = NH3 !!! Może być przechowywany i transportowany tak samo jak LPG. Z jednej objętości NH3 uzyskuje się PÓŁTOREJ !!! objętości wodoru. Są już dzisiaj opracowane, tylko blokowane przez oszołomów technologie wykorzystania amoniaku jako źródła zasilania silników elektrycznych. Tak dokładnie takich samych silników jakie są w hybrydach i elektrykach. A tankowanie byłoby dokładnie takie samo jak dzisiaj tankujemy samochody na LPG. W takim samochodzie amoniak jest katalitycznie rozkładany do azotu i protonów, które w ogniwie paliwowym wytwarzają prąd elektryczny zasilający silniki !!! Nie są potrzebne potężne, ciężkie i łatwo palne akumulatory !!!
Efektem tego co pan opisał jest to, że np., cena autobusu na wodór jest teraz liczona w MILIONCH.I prawie nic nie wskazuje na to, że się to stosunkowo szybko zmieni. Tak zwani normalni ludzie powinni sobie w takiej sytuacji zadać pytanie: Ile powinien kosztować bilet na przejazd takim autobusem? - W tej sytuacji należy chyba zacząć śpiewać hymny pochwalne na cześć Wodoromka za to, że ceny biletów poszły tylko o 40% do góry.
ddd (6 czerwca 2023 9:55)
Londyn ma 22 wodorowe autobusy a tyci Wałbrzych będzie miał 20 -cuda cuda ogłaszają
analityk medyczny (6 czerwca 2023 8:53)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Kiedyś, w dość odległej przyszłości wodór będzie chyba podstawowym paliwem. Najpierw jednak trzeba opracować odpowiednią technologię. Tak więc praca naukowa zmierzająca w tym kierunku ma duży sens. Otwarte jednak jednak pytanie czy do tego czasu będziemy "goleni do gołej skory" przez wodorowych cwaniaczków którzy chc już teraz zacząć wozić ludzi autobusami które kosztują grube miliony.
Dokładnie jak wyżej. Owszem paliwo wodorowe gdyby udało się utrzymać w tym przypadku Prawo Zachowania Energii byłoby super ekologiczne. Niestety wodór jest najmniejszym znanym na Ziemi atomem, do tego gazem !!! A to powoduje, że jest super przenikliwy !!! To powoduje konieczność budowy specjalnych instalacji do magazynowania i transportowania. Gęstość energetyczna czyli ilość energii uzyskana z objętości jest wieleset razy niższa od innych paliw !!!! Nie ma na dzisiaj biotechnologii wytwarzania wodoru !!!!! Nie udało się w żadnym laboratorium tak zmutować bakterii, grzybów, roślin żeby wytwarzały wodór. Wydatek energetyczny na wytworzenie jednej objętości wodoru w stosunku do odzyskanej energii jest kilkukrotnie wyższy. Żeby przygotować wodę do elektrolizy to najpierw trzeba ją oczyścić do czystego H2O !!! Najpierw tradycyjne filtrowanie na mikrofiltrach, potem dejonizacja i na koniec minimum dwukrotna destylacja !!! Dopiero potem można zmieszać z elektrolitem LiOH, NaOH, KOH i to też te elktrolity muszą być super czyste chemicznie, żeby przeprowadzić elektrolizę !!! Wodór musi być skroplony i przechowywany oraz transportowany w temperaturach bliskich ZERU ABSOLUTNEMU = MINUS 270 STOPNI CELSJUSZA, od jednego do trzech stopni Kelwina. Ciśnienie wodoru w zbiornikach musi wynosić minimum 700 atmosfer !!! Czyli 700 kG na centymetr kwadratowy !!! Taki zbiornik to BOMBA !!! Dużo prostszą technologią, wieleset razy wydajniejszą a co za tym idzie tańszą, jest biologiczna produkacja AMONIAKU = NH3 !!! Może być przechowywany i transportowany tak samo jak LPG. Z jednej objętości NH3 uzyskuje się PÓŁTOREJ !!! objętości wodoru. Są już dzisiaj opracowane, tylko blokowane przez oszołomów technologie wykorzystania amoniaku jako źródła zasilania silników elektrycznych. Tak dokładnie takich samych silników jakie są w hybrydach i elektrykach. A tankowanie byłoby dokładnie takie samo jak dzisiaj tankujemy samochody na LPG. W takim samochodzie amoniak jest katalitycznie rozkładany do azotu i protonów, które w ogniwie paliwowym wytwarzają prąd elektryczny zasilający silniki !!! Nie są potrzebne potężne, ciężkie i łatwo palne akumulatory !!!
Marek (6 czerwca 2023 6:31)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Kiedyś, w dość odległej przyszłości wodór będzie chyba podstawowym paliwem. Najpierw jednak trzeba opracować odpowiednią technologię. Tak więc praca naukowa zmierzająca w tym kierunku ma duży sens. Otwarte jednak jednak pytanie czy do tego czasu będziemy "goleni do gołej skory" przez wodorowych cwaniaczków którzy chc już teraz zacząć wozić ludzi autobusami które kosztują grube miliony.
Dzidku tobie to już prostatka za bardzo doskwiera.
buhahahaha (6 czerwca 2023 5:57)
Z tym wodorem to pic na wodę.Miasto to bankrut.Niedługo wkroczy zarząd komisaryczny.A po wtóre peowcy nie umieją gospodarować tym miastem i nie tylko tym a chcą gospodarować całą Polską i zrobić z Polski bankruta tak jak z Wałbrzycha.
Yola (5 czerwca 2023 23:06)
Ciekawostka. Wałbrzych kupi 20 autobusów Solaris za 80 milionów co daje 4 miliony za autobus. Świdnica kupuje 8 Volvo za 16 milionów co daje 2 miliony za autobus. Jest różnica? W jakości Volvo a Solarisa również :D
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

wodor  |   technologia  |   walbrzych  |   seminarium  |   rozmowy  |   rozwój  |   inwestycje  |   technologie  |  

14-latek zatrzymany na kradzieży z marihuaną

Tak wygląda miejsce po dawnej łaźni i zakładach mięsnych

Nowy klip wałbrzyszanki: Aleksandra Okupna - ''Sama''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij