Menu

Nowa trasa Sudeckiej Setki

Po raz 34. miłośnicy ekstremalnych biegów sportowych zmierzą z wyzwaniem Sudeckiej Setki. Bieg wystartuje w piątek 23.06 z rynku w Boguszowie-Gorcach i poprowadzony będzie inną niż dotychczas trasą.

Nowa trasa Sudeckiej Setki
Historia Sudeckiej Setki sięga 1987 roku, kiedy grupa zapaleńców z PTTK postanowiła pokonać pieszo 100-kilometrową trasę w Górach Wałbrzyskich i Kamiennych. Dwa lata później po raz pierwszy pojawiła się nazwa Sudecka Setka a wydarzenie zaczęło zmieniać swój charakter.
 
- Na początku był to marszobieg, potem przechodził różne ewolucje, aż stał się ultramaratonem. Warto podkreślić - najstarszym ultramaratonem w Polsce, który startuje z najwyżej położonego rynku w Polsce i do tej pory kończył się również na najwyżej położonym stadionie sportowym w naszym kraju - mówi Marek Szeles, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach.
 
 
Dzięki swoim walorom wydarzenie zyskało dużą renomę wśród biegaczy, którzy już na stałe wpisali Sudecką Setkę w swoje kalendarze.
 
- Mamy już teraz pewne, że pół tysiąca osób weźmie udział w tym biegu. Jest jeszcze czas, by się zapisać i z doświadczenia wiemy, że tych ludzi będzie przybywało. Nie chodzi nam o bicie rekordów frekwencji, ale cieszy fakt, że przyjeżdżają zawodnicy z różnych stron Polski, by poczuć tę atmosferę, zobaczyć to miejsce, przebiec się a przede wszystkim zmierzyć się ze samym sobą - dodaje Marek Szeles.
 
 
 
Główną atrakcją jest oczywiście koronny dystans 100 kilometrów, ale dla osób poszukujących nieco mniej ekstremalnych wrażeń przygotowano także dystans klasycznego maratonu. Bieg tradycyjnie odbywa się w nocy i prowadzi górskimi szlakami. W tym roku po raz pierwszy poprowadzony będzie nową trasą.
 
- Zmiany dotyczą pierwszych 42 kilometrów. Po starcie w rynku najpierw kierujemy się na Chełmiec i zaliczamy jego szczyt. Następnie biegniemy na Mniszek i masyw Trójgarbu, który pokonujemy "pod prąd" względem poprzednich edycji. Z Trójgarbu wracamy na metę, która w tym roku zmieniła swoje miejsce i będzie to stadion sportowy przy ul. Olimpijskiej w Gorcach. Pierwsi na mecie meldują się zawodnicy startujący na dystansie 42 km, a "Setka" biegnie dalej w stronę masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Trasa wiedzie przez nieczynny kamieniołom w Starym Lesieńcu. W większości ta trasa od 50 do 100 kilometra nie uległa zmianie, ale pojawiły się dwa odcinki, które musieliśmy wydłużyć, by zachować dystans. Pętla również kończy się na stadionie w Gorcach - tłumaczy Jakub Sobieski, główny koordynator Sudeckiej Setki.
 
 
Warto pojawić się na starcie 23.06 o godzinie 22:00 w boguszowskim rynku, ponieważ zawsze jest to huczne wydarzenie w towarzystwie fajerwerków i zespołu muzycznego. Więcej informacji znajdziecie na stronie sudecka100.pl.
 
 
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

boguszów-gorce  |   sudecka setka  |   ultramaraton  |   maraton  |   bieg  |   góry  |   turystyka  |   sport  |  

Mamy szybkiego komendanta

Toyota Aygo X trafiła do zwycięzcy loterii 23. Toyota Półmaratonu...

Szlak 50-lecia Boguszowa-Gorc

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij