Menu

Kolekcja Juliusza Topolskiego w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Znany polski kolekcjoner sztuki Waldemar Andzelm powrócił do Wałbrzycha, ale tym razem w roli kuratora i mentora innego kolekcjonera Juliusza Topolskiego. W Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA podziwiać możemy prace cenionych polskich artystów tworzących współczesną sztukę abstrakcyjną i figuratywną.

Kolekcja Juliusza Topolskiego w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA
Juliusz Topolski swoją przygodę ze sztuką rozpoczynał jako przedsiębiorca handlujący dziełami różnych artystów. Za namową i ze wsparciem Waldemara Andzelma jeszcze mocniej zagłębił się w świat sztuki i zaczął budować własną kolekcję.
 
- Jeśli są odbiorcy, to sztuka żyje i funkcjonuje w przestrzeni personalnej. Dziś jestem podwójnie zadowolony, bo to miejsce dla mnie zawsze jest bardzo inspirujące. Zawsze powtarzam, że też byłem górnikiem i współpracowałem z ludźmi z Wałbrzycha. Jest to dla mnie dodatkowy impuls, by prezentować państwu ciekawe rzeczy. Juliusz Topolski podobnie jak ja na początku handlował sztuką, aż w pewnym momencie zaczął ją kolekcjonować i pasjonować się tym, by oprócz zarabiania pokazać na zewnątrz jakąś ideę. Dzięki mnie powstał ten tytuł "deszcz, upał, śnienie...", który nawiązuje do tytułów prac w tej kolekcji i jej właściciela. Deszcz oznacza, że zaczynamy coś zbierać i nasiąkamy, potem się nasycamy, jest nam dobrze, gdy się "opalamy" a później przychodzi refleksja i trwamy w tym, tak jak śnienie, które jest tytułem pracy Natalii LL. Prezentuję przez to jego kondycję i mam nadzieję, że wytrwa w tym i będzie dalej kolekcjonował - mówi Waldemar Andzelm, kurator wystawy.
 
 
Wśród prezentowanych prac znalazły się dokonania artystyczne m.in. Natalii LL, Jerzego Kałuckiego, Jana Berdyszaka, Stefana Gierowskiego, Leona Tarasewicza, Ryszarda Winiarskiego, czy Edwarda Dwurnika. Mamy więc do czynienia z szerokim spektrum artystów tworzących polską sztukę współczesną.
 
- Juliusz Topolski kolekcjonuje sztukę wielu osób. To wcale nie jest takie niepowszechne w naszym kraju w mniejszym lub większym stopniu, natomiast niewiele osób robi to w pełni świadomie, a jeszcze mniejsza część czuje przy tym misję. To znaczy, wykracza poza własne chciejstwo i satysfakcję z obcowania z dziełami sztuki i kulturą. Zaczyna to pokazywać na zewnątrz i czuć potrzebę dzielenia się tym, co posiada, inicjowania pewnych przedsięwzięć, które budują taką powszechniejszą świadomość społeczną, artystyczną i kulturową, która wtapia się w społeczeństwo i powoduje, że coraz szersza grupa ludzi ma chęć przyjść do galerii i obcować ze sztuką - mówi Sebastian Dudzik, historyk sztuki.
 
 
 
Wystawę można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej BWA na terenie Starej Kopalni. Będzie tam gościć aż do 1 października.
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

BWA  |   stara kopalnia  |   galeria sztuki współczesnej  |   juliusz topolski  |   waldemar andzelm  |   sztuka  |   kolekcja  |   wystawa  |  

Czwartkowe spotkania z kulturą i sztuką

Jutro święto przewodników turystycznych — poznaj przewodników ze...

Witajcie na Planecie Pana Misia

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij