Menu

Altana w Parku Młodzieżowym z tytułem „Zabytek zadbany”

Altana w świdnickim Parku Młodzieżowym została uznana za  „Zabytek Zadbany” w konkursie organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków. Remont altany kosztował 3,3 miliona złotych.

Altana w Parku Młodzieżowym z tytułem „Zabytek zadbany”

Głównym celem konkursu „Zabytek Zadbany” jest promocja i upowszechnianie najlepszych prac konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych.

Konkurs ma wieloletnią tradycję, po raz pierwszy ogłoszony został blisko 50 lat temu.

Corocznie o miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy prowadzą działania badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane. Pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa przeprowadzają ocenę zgłoszeń oraz przygotowują eksperckie opinie.

 

 

Altana w świdnickim Parku Młodzieżowym została uznana w tegorocznej edycji konkursu za 'zabytek zadbany". Altana została wcześniej wyremontowana za kwotę 3,3 mln. zł. (dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych -wyniosło 2,3 mln. zł.). 

Altana wybudowana została w 1875 roku tuż przy dawnym Forcie Ogrodowym. Powstała ona z inicjatywy podpułkownika Riebla, radnego miejskiego, inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu umocnień dawnej, fryderycjańskiej twierdzy świdnickiej.

 
W ramach inwestycji odbudowany został taras widokowy wraz z altaną i fontanną kaskadową znajdującą się w korpusie tarasu. Przebudowano także fontannę wolnostojącą. Zamontowano oświetlenie iluminacji obiektu, wybudowano balustrady oraz odbudowano schody prowadzące do altany. Dopełnieniem są również nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin. 

- Wyróżnienie i znalezienie się w gronie 19 uhonorowanych obiektów, wybranych starannie przez grono konserwatorów i naukowców to wielki honor – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
 
Laureaci konkursu otrzymali tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Tablice ze znakiem Błękitnej Tarczy – symbolem ochrony zabytków w Polsce, (zaprojektowany przez Jan Zachwatowicza, jednego z największych polskich konserwatorów zabytków), jest znakiem ochrony określonym w Konwencji Haskiej z 1954 roku, dotyczącej ochrony dóbr kultury w razie wojny. Nagrodzone zabytki będą prezentowane w specjalnych wydawnictwach Narodowego Instytutu. 
kb
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Układ (21 czerwca 2023 10:00)
Phi! W Wałbrzychu nie takie rzeczy się wyburza.

Dodaj komentarz

Świdnica  |   Po sąsiedku  |   zabytki  |  

Złodzieje figurki Matki Bożej zatrzymani

20-kilogramowy tort na 10-lecie Rajdu o Kropelce (WYNIKI i FOTO)

70 załóg na trasie Rajdu o Kropelce

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij